Psichoaktyviosios medžiagos – medžiagos, sukeliančios sveikatos, psichikos ir elgesio sutrikimus. Paauglių tarpe labiausiai paplitęs rūkymas ir alkoholio vartojimas

Nuo  2003 metais Lietuvoje pasiekto piko tabako rūkymo srityje įprastinių cigarečių rūkymas tarp paauglių nuosekliai mažėjo. Tačiau atliktas naujas alkoholio ir kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimo Europos mokyklose (tam tarpe ir Lietuvos) tyrimas (ESPAD) rodo išaugusį elektorinių cigarečių rūkymą.  Šie duomenys pradėti rinkti 2015 metais, nuo to laiko bent kartą rūkiusiųjų elektronines cigaretes 15-16 metų mokinių skaičius Lietuvoje pakilo nuo 46 proc. iki 65 proc.

Paauglių alkoholio vartojimas kelia pavojus. Netgi pabandžius alkoholio tik vieną kartą, paaugliui gali iškilti problemų. Tai nutinka dėl to, kad paauglys vis dar auga ir vystosi. Paauglių kūnai, mintys ir jausmai vis dar bręsta, todėl yra labai jautrūs greitam alkoholio poveikiui. Vis dažniau pasitaiko atvejų kai  14-17 metų jaunuoliai apsinuodija alkoholiu. Lietuvos moksleiviai, palyginus su kitų šalių bendraamžiais, yra tarp dažniausiai piktnaudžiaujančių alkoholiniais gėrimais.

Gvildenant aktualią problemą, pasekmes sveikatai, lapkričio – gruodžio mėn. Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos paaugliams buvo kalbama apie kylančius pavojus rūkant, garinant ar vartojant alkoholinius gėrimus. Lapkričio 21 dieną 7-8 klasių mokiniai dalyvavo paskaitoje „Rūkymas, garinimas- mada, silpnybė ar žala sveikatai?“. Paskaitą vedė lektorė Daiva Marazienė, , kuri su mokiniais diskutavo, kad veipinimas nėra alternatyva rūkymui, apie psichologinį ir fizinį pavojų naudojant elektronines cigaretes. Taip pat kalbėta apie įstatymus, kurių privalo laikytis paaugliai.

Gruodžio 6 dieną 9-10 klasių mokiniai dalyvavo paskaitoje „Psichotropinės medžiagos –ar verta?“. Paskaitą vedė gydytojas Haris Jakavičius. Gydytojo tikslas nemoralizuoti, o paaiškinti jaunimui galimus sveikatos sutrikimus, psichologines pasekmes dėl alkoholinių gėrimų vartojimo, papasakojo įvykusius nelaimingus atsitikimus.

Šiuos prevencinius užsiėmimus mokiniams suorganizavo Panevėžio rajono visuomenės sveikatos biuras, taip prisidėdamas prie alkoholio, tabako ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevencijos programos vykdymo gimnazijoje.


                    Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Džiugelytė

 

image_print