Norime pasidžiaugti dar vienu įgyvendintu projektu ir dar viena turiningai, su Vaivadų bendruomene, praleista diena. Pirmąjį rudens šeštadienį vykome į 2023 metais, viena iš penkių mažųjų Lietuvos kultūros sostinių, paskelbtą Pačeriaukštę. Čia buvome sutikti itin svetingai. Mūsų laukė ir pasitiko vietinės bendruomenės pirmininkė Edita Čepokienė, kuri, prisijungusi prie vaivadiečių ekskursijos autobuso, supažindino visus su Pačeriaukštės gyvenviete.

Po trumpos ekskursijos buvome pakviesti į Pačeriaukštės bendruomenės namus, kuriuose laukė gausios vaišės – arbata ir kava, sumuštinai, ukrainietiški barščiai ir firminis troškinys. Smagiai besišnekučiuodami ir skanaudami, klausėmės Pačeriaukštės bendruomenės pirmininkės pristatomosios kalbos. Buvome įkvėpti ir motyvuoti vietinės bendruomenės veiklų bei idėjų. Mums melodingai dainavo ir savo veiklą taip pat pristatė ir Pačeriaukštės Biržų kultūros centro, Pačeriaukštės skyriaus meno vadovė Vilita Vasiliauskienė.

Susitikimo metu, ekskursantams buvo pristatytos ir leistos išbandyti termo-masažinės lovos, kurias vietos bendruomenė įsigijo su finansine parama ir, kaip papasakota – sklandžiai įdarbino.

Na, o koks gi Biržų kraštas be vietinio alaus? Padegustavę naminio alaus, kuris, beje, kiekvieną kartą gaunasi vis kitoks, mat vienodų receptų nebūna, buvome pakviesti dainai ir šokiui.

Pačeriaukštės bendruomenės pirmininkė mus maloniai nustebino krepšeliu suvenyrinių sausainių su Vaivadų bei Pačeriaukštės bendruomenių atributais. Kiekvienas gavo po individualią dovaną, kurią su smalsumu apžiūrinėjo ir gabenosi į namus.

Gausiai pasivaišinę, pasinaudoję masažinėmis lovomis, smagiai pabendravę ir geros nuotaikos, išvykome toliau. Pakeliui, važiuodami pro šalį, žvilgtelėjome į restauruojamą Butautų dvarą ir jo apylinkes. Tęsdami kelionę, Sodeliškių sodyboje turėjome itin stiprią, koncentruotą ir įtraukiančią edukaciją apie senosios Lietuvos dar likusį paveldą. Apžiūrėjome tebeveikiantį, unikalų malūną.

Savo rankomis suformavome po duonos kepalėlį ir gavome progą iškeptą ją pasiimti namo. Sodybos klėtyse apžiūrėjome ir klausėme gidės pasakojimų apie senąją techniką, buities rakandus; susipažinome su vietine, tuometinio laikmečio terminologija (prosas/ laidynė ir pan.). Sodeliškių dvare, po apžvalginės ekskursijos, taip pat vaišinomės ir degustavome sūrio, žvėrienos ir, žinoma, dar, biržietiško alaus, kurio čia buvo galima ir įsigyti.

Dar lankėmės  senovinės technikos ir automobilių muziejuje, kur dviejuose pastato aukštuose bei didelėje lauko erdvėje, išdėstyti skirtingo laikmečio, restauruoti ir ne, eksponatai. Čia pat esančioje kavinėje pasimėgavome kavos ir nostalgiškų ledų pertraukėle.

Išvyką vainikavo edukacija “Sveiks, sveteli… veseliot atvykęs tradiciškai”. Linksmi ir drąsūs vaivadiečiai įsikūnijo į senosios Lietuvos vestuvių personažus, surežisuotą vestuvių šventę, vykusią pagal tuometinius papročius. Vaišės, piršlio kartuvės, dainos, muzika, energingi armonikos akordai, dirbtinės ašaros ir nuoširdus juokas… Neįtikėtinai nuotaikinga ir gausi atrakcija.

Išvargę, įsismaginę, jau sutemus, pasiekėme namus. Didelė padėka finansavimą šiai turiningai išvykai skyrusiai LR Žemės ūkio ministerijai bei Vaivadų bendruomenės ekskursijų nuolatinei organizatorei ir kuratorei Laimai Jusienei. Tokios galimybės ne tik praturtina kasdienybę, bet ir stiprina tarpusavio ryšius ir bendruomeniškumą. Pastebime, jog turininga veikla ir užsiėmimai įtraukia į bendruomenės veiklą vis daugiau naujų veidų, jaunų šeimų, kuo ypatingai džiaugiamės, skleisdami savo bendruomenės credo – „ Juk kartu visada smagiau!“

Bendruomenės centro „Vaivadai“ valdybos narė Eglė Vaitkevičiūtė

Asmeninio archyvo nuotraukos

image_print