Tvari ir sveikatai palanki mityba vadinama tokia, kuri prisideda prie visapusiškos asmens sveikatos ir gerovės, turi nedidelį neigiamą poveikį gamtai, yra lengvai prieinama, įperkama, saugi ir kultūriškai priimtina. 50 procentų sveikatos priklauso nuo to  ką valgome ir geriame. Netinkama mityba daro įtaką lėtinių neinfekcinių ligų, ypač širdies ir kraujagyslių sistemos bei onkologinių ligų atsiradimui. Sveikatai palankesnės mitybos esmė yra ne tik vartoti mažiau mėsos ir sočiųjų riebalų turinčių produktų, bet ir didesnis kasdieną suvartojamų daržovių, vaisių ar riešutų kiekis. Augaliniai produktai gali būti puikus mėsos ar žuvies pakaitalas. Rinkdamiesi produktus svarbu atkreipti dėmesį į gaminio įpakavimą – teikti prioritetą pakuotėms, kurias galima perdirbti ir atsakingai rūšiuoti atliekas. Kitas svarbus tvarios mitybos aspektas – vengti išmesti maistą, kuris yra dar  tinkamas vartojimui, neprisidėti jo tiek kiek negali suvalgyti.  Tvari ir sveika mityba sukuria balansą tarp to, kas sveika mums ir kas saugo planetą, užtikrinant, kad ir ateities kartos galėtų naudotis tais pačiais žemės resursais, kurie prieinami ir mums.

Suprasti, aptarti sąsajas tarp sveikos ir tvarios mitybos, Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos mokiniai dalyvauja įvairiose edukacinėse, integruotose pamokose. Kovo 14 dieną, minima matematikos diena. Paminint šią dieną, 9 klasės mokiniai dalyvavo pamokoje „Sveika mityba matematiškai“. Sveikatos specialistė paaiškino kaip žmogaus maisto racionas glaudžiai susijęs su protine veikla. Ji pabrėžė, kad sveikatai palanki  mityba padeda, išlaikyti geresnę atmintį, žmogus tampa atsparesnis stresui, stiprėja motyvacija, didėja kūrybiškumas. Mokiniams pateikti pavyzdžiai kokie galėtų būti pusryčiai, pietūs, vakarienė, kokius rinktis užkandžius, norint gebėti geriau išlaikyti dėmesį ir įsiminti informaciją, gerinti atmintį ir smegenų veiklą. Pamokos pabaigoje atliko praktinę užduotį. Jos metu mokiniai skaičiavo, kokį plotą lėkštėje turi užimti daržovės, vaisiai, sveiki baltymai, neperdirbti grūdai.

Kovo 29, 31 dienomis 3 ir 4 klasės mokiniai dalyvavo nuotolinėje „Įdomioje pamokoje“, kuri skirta skatinti vaikus dažniau rinktis ir vartoti vaisius, daržoves, pieno bei pieno produktus. Pamoką vedė herojai  Asta ir Mikas.  Mokiniams paaiškinta apie tvarumą, ekologinius bei nacionalinės kokybės maisto produktus, sveiką mitybą ir fizinį aktyvumą. Mokiniai susitiko su įdomiais pašnekovais. Pamokos pabaigoje herojai pateikė 2 užduotis. Pirmoji skirta tobulinti sveikatos ir lietuvių kalbos žinias, o kita lavinti kūrybiškumą. Kiekvienas mokinys kūrė savo „nuo daržo iki stalo“ maketą. Praktinės užduotys buvo integruotos į mokomuosius dalykus.

Vaikystės ir paauglystės laikotarpiu formuojasi sveikos gyvensenos įpročiai. Todėl būtent šiuo laikotarpiu labai svarbu teikti vaikams teisingą informaciją apie sveiką ir tvarią mitybą ir jos svarbą organizmui, formuoti tinkamus įpročius bei sudaryti sąlygas tinkamai pasirinkti sveikatai palankius maisto produktus, kad gautos žinios ir įgyti įgūdžiai išliktų visą gyvenimą. Tad tikimės, kad pasitelkiant įvairias veiklų formas, mokiniai galės lengviau suprasti, keisti požiūrį į tinkamų maisto produktų gamybą ir vartojimą, kuris gali padėti išvengti su mityba susijusių lėtinių neinfekcinių ligų, o tvari mityba – būdas prisidėti prie gamtos išsaugojimo kasdieniniu mūsų pasirinkimu.


                                  Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Džiugelytė

 

image_print