Gera burnos higiena ir tinkama dantų priežiūra yra kelias link sveikos šypsenos. Paprasčiausios burnos higienos procedūros padeda išvengti dantų ėduonies, palaiko dantenas sveikas ir taip galima gerokai ilgiau džiaugtis savais dantimis. Žmogaus organizmas yra nedaloma visuma, ir sutrikus vienam organui, tarsi grandinine reakcija gali sutrikti kitų organų ir jų sistemų funkcijos. Todėl pasekmes jaučia visas suaugusiojo žmogaus, o juo labiau – vaiko ir paauglio organizmas.
Paauglystė yra labai svarbus žmogaus raidos ir gyvenimo etapas. Dvylikos metų vaikai-paaugliai dažniausiai jau turi visus nuolatinius dantis, kuriuos savarankiškai prižiūrėti ir valyti jau turėjo išmokti nuo 6–7 metų. Deja, bet didžioji dauguma paauglių vis tik nesugeba tinkamai prižiūrėti savo dantų. Ir tai paaštrina ne tik dantų ėduonies (karieso), bet ir dantenų uždegimo polinkį nuo pat paauglystės. Paaugliai dažniau linkę vartoti daug angliavandenių turinčius užkandžius ir saldžius, gazuotus gėrimus, kurie prisideda prie didesnio dantų apnašų susidarymo. Dažnu atveju paauglių motyvacija yra menka, paauglių pastangos laikytis taisyklingos burnos higienos yra nepakankamos, taip pat trūksta žinių apie taisyklingą burnos priežiūrą, tad paaugliams palaikyti gerą dantų būklę yra sudėtingas iššūkis.
Siekiant pagerinti vaikų ir paauglių individualiąją burnos higieną vasario 6, 9 dienomis, Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos mokiniams, Panevėžio rajono visuomenės sveikatos biuras suorganizavo užsiėmimus apie dantų sveikatą. 4 klasės mokiniai dalyvavo paskaitoje „Kietas, baltas ir sveikas“, kurioje sėmėsi žinių apie dantų švarą. Visuomenės sveikatos specialistė vaikams paaiškino, kodėl svarbu tinkamai prižiūrėti dantis, įvardijo kokias priemones naudoti dantų valymui, akcentavo didžiausius dantų priešus. Pakalbėta ir apie tinkamos mitybos įpročius, kurie tiesiogiai veikia mūsų dantų būklę ir padeda išvengti įvairių burnos ertmės ligų. Paskaitos pabaigoje mokiniai žinias pasitikrino sužaidę khoot žaidimą. Daugiausiai, surinkusiems taškų, įteiktos dovanėlės, kurias įsteigė Panevėžio rajono visuomenės sveikatos biuras. Tad įgytas žinias tereikia kasdien pritaikyti praktiškai.
8 klasės mokiniai dalyvavo paskaitoje „Pasirūpink savo šypsena“. Lektorė Daiva Marazienė vaizdžiai papasakojo, kas atsitinka jeigu nevalysime dantų, pateikė įdomių faktų, paaiškino dantų valymo techniką dėvint briketus. Lektorė akcentavo, kad neprižiūrimų ir negydomų dantų infekcijos židiniai, – didina ir kitų ligų atsiradimo riziką. Tokių kaip: išeminė širdies liga, insultas, širdies vidinio dangalo uždegimas, artritas, šlapimo pūslės gleivinės ir inkstų uždegimas ir kt. Supažindinti su pastos rūšimis, rekomenduojamais elementais dantų pastoje. Paskaitos pabaigoje, tablečių pagalba, kurios parodo dantų apnašas, mokiniai galėjo pasitikrinti savo dantų švarą.
Tad norint išsaugoti sveikus dantis, svarbu nuolatos ir tinkamai rūpintis savo burnos higiena:
- valyti dantis 2 kartus per dieną: ryte ir vakare;
- valymui skirkite bent 2–3 minutes;
- tarpdančius valyti dantų siūlu;
- naudoti minkštą dantų šepetėlį;
- dantų šepetėlį keisti ne rečiau kaip kas 3 mėnesius arba kai šereliai išsiklaipo;
- naudoti dantų pastą su fluoru;
- kas pusę metų atlikti profesionalią burnos higieną;
- profilaktiškai atlikti dantų patikrinimą nors 1 kartą per metus;
- atsikratyti žalingų ir neprotingų įpročių: nekramtyti nagų ar rašymo priemonių, negliaudyti riešutų, neatidarinėti dantimis butelių;
- vengti gazuotų gėrimų;
- rinktis maisto produktus, kurie stiprina dantų sveikatą: pieno produktus, šviežias daržoves ir vaisius, riešutus, sėklas, žuvį.
Rūpintis dantimis svarbu kaip ir bet kuria kita kūno dalimi. Ar savo dantis tinkamai prižiūrėti ir visą gyvenimą išsaugoti sveikus, ar numoti ranka – kiekvieno individualus pasirinkimas. O ankstyvoje vaikystėje išugdyti dantų priežiūros įgūdžiai – sveikų ir nuosavų dantų garantas visam gyvenimui.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Džiugelytė