Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu 2022-ieji paskelbti Sūduvos, Savanorystės ir Lietuvos jaunimo metais. Siekiant paminėti visas šias datas Panevėžio r. bendruomenių sąjunga įgyvendino projektą „Sūduvos karšto pažinimas“, kurio pagrindinis tikslas susipažinti su Sūduvos krašto žmonėmis, bendruomenėmis, istorija, tradicijomis, kulinariniu pavedu, folkloru ir nekilnojamojo kultūros paveldo objektais.

Liepos 2 d. daugiau nei šimtas Panevėžio r. bendruomenių sąjungos narių leidosi į kelią, o kad jis neprailgtų buvo organizuotos Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos konkurso „Eismo saugumas bendruomenėse 2022–2023 m.“ veiklos. Dalyviams pristatyta saugos diržų, keliaujant autobusu, svarba. Keliautojai skatinti būti atidžiais kelyje, laikytis kelių eismo taisyklių, išlipus iš autobuso elgtis drausmingai. Renginio metu organizavome saugaus eismo viktoriną. Dalyviai, teisingai atsakę į visus klausimus, buvo apdovanoti saugaus eismo priemonėmis – atšvaitinėmis liemenėmis, rankinėmis, kuprinėmis, o mažieji keliautojai džiaugėsi saugaus eismo knygelėmis, šalmais ir žibintuvėliais, kuriuos žadėjo tik grįžę pritvirtinti prie savo transporto priemonių – paspirtukų ir dviračių.

Pasiekę Sūduvos kraštą, keliautojai lankėsi atstatytoje gydytojo, tautosakininko, visuomenės ir kultūros veikėjo, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, lietuvių tautos patriarcho Jono Basanavičiaus gimtinės sodyboje. Įrengtame muziejuje apžiūrėjo eksponuojamus baldus ir interjero detales, susipažino su Sūduvos ūkininkų kasdienybe, unikalia krašto etnine kultūra, Jono Basanavičiaus gyvenimu ir kūryba. Pasitikrino savo žinias protų mūšyje. Pasivaikščioję, sodybą supančiame, Atgimimo ąžuolyne stabtelėjo Jaunimo giraitėje, simbolizuojančioje kartų perimamumą valstybės kūrimo darbuose, saugant tautos vertybes ir nepriklausomybę, tikintis, jog bendruomenės jaunimas pajus bendrystės svarbą ir labiau įsijungs į savanoriškas bendruomenines veiklas.

Kelionės metu dalyviai susitiko su Vilkaviškio rajono bendruomenės „Virbalio vartai“ nariais, susipažino ir šnekučiuodamiesi bei dalindamiesi gerąja patirtimi vieni kitiems pristatė savo krašto amatus ir amatininkus. Kaimo bendruomenės „Pažagieniai“ pirmininkė Elena Stanienė pristatė įgyvendinamo bendruomeninio verslo projekto „Mobilus SPA“ veiklas, kurių metu teikiamos fizinės sveikatos gerinimo bei masažo įrenginių nuomos paslaugos, papasakojo apie liofilizuotų vaisių ir daržovių naudą,  pristatė gaminamus įvairių žolelių hidrolatus, kurie naudojami odos priežiūrai ir kvapniam atsigaivinimui. Violeta Karklytė papasakojo apie bendruomenės projektą – Miežiškių eglutės žaisliukų muziejų. Trakiškio kaimo bendruomenės pirmininkė Jolanta Silgienė pristatė savo amatą – moteris gamina želinius tortus ir vieno kąsnio sumuštinius, kuriais pavaišino bendrakeleivius, Viktorija Klikūnienė ir Vaida Indriliūnienė papasakojo apie savo amatus – siuvinėtus atvirukus ir nertas rankines.

Kelionę tęsėme didingus laikus menančiame Gelgaudiškio dvare, įsikūrusiame ant vaizdingo Nemuno upės šlaito. Svečius pasitikę dvaro ponas su ponia papasakojo jo istoriją. Apžiūrėję dvaro ansamblio pastatus, žavinčius įspūdinga architektūra, pasivaikščioję po užburiančias dvaro menes, panevėžiečiai dalyvavo teatralizuotoje meninėje programoje.

Susipažinę su Sūduvos krašto istorija, tradicijomis, folkloru, kulinariniu paveldu, išragavę visas sūduvių vaišes, sudainavę dainas ir sušokę smagius suvalkietiškus šokius, padėkoję svetingiems šeimininkams leidomės į kelią namo. Projekto metu į veiklas buvo įtraukti jauni žmonės, vaikai, socialinę atskirti patiriantys asmenys, amatininkai ir vietos verslininkai. Dalintasi gerąja patirtimi, atnaujinti ir pastiprinti Panevėžio rajono bendruomenių tarpusavio santykiai. Užmegzti ryšiai su Sūduvos krašto Virbalio bendruomene. Susitikimų metu gautos žinios ir įgytos patirtys praturtins bendruomenių veiklas bei paskatins aktyvesnei veiklai.

Renginys organizuotas įgyvendinant Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos projektą „Eismo saugumas bendruomenėse 2022–2023 m.“ ir Panevėžio rajono bendruomenių sąjungos projektą „Sūduvos krašto pažinimas“ pagal 2022 metų Nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai teikimo taisyklių veiklos sritį „Renginių organizavimas“. Lėšas projektui įgyvendinti skyrė Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija.


Panevėžio rajono bendruomenių sąjungos pirmininkė Odeta Baltramiejūnienė

image_print