,,Mūsų bendruomenė yra geriausia pasaulyje.“ – taip pasakytų ne vienas Panevėžio rajono Kabelių kaimo bendruomenės narys. Tik taip galiu apibūdinti šią bendruomenę ir aš. Mums visiems yra labai svarbu ne tik dalyvauti  įvairiose bendruomeninėse veiklose, bet ir  susutikti, pabendrauti bei padainuoti iki išnaktų. Bendruomenės žmonės džiaugiasi būdami kartu, nors amžius ir interesai – patys įvairiausi. Veiklas stengiamasi organizuoti taip, kad įsijungtų  ir gausus vaikų būrys, ir jaunimas, ir penkiasdešimtmečiai ir vyresnieji. Renginiuose tvyrantis tikras ir nuoširdus bendruomeniškumas džiugina. Kiekvieno nario garbės reikalu tampa prisidėjimas prie bendrų renginių. Vienas pasisiūlo atsivežti generatorių (nes bendruomenė neturi patalpų), kitas nušienauja renginio vietą, trečias verda sriubą, ketvirtas paremontuoja sceną, penktas atveža savo augintų daržovių  ir pan…. Darbelis prie darbelio ir kaimas nušvinta.

Dauguma bendruomenei skirtų renginių vyksta vasarą. Šiltas metų laikas yra labai svarbus mūsų veikloms, nes  bendruomenė neturi patalpų ir visi renginiai vyksta lauke. Kadangi vasara gan trumpa, o mes vieni kitų ilgimės ir kitais metų laikais, tai kartais prisitaikome šiaurės tautų posakį, kad  ,,nėra blogo oro, o yra tik bloga apranga“ ir organizuojame veiklas net ir spaudžiant šaltukui ar silpnam lietučiui lyjant.

Džiugu, kad bendruomenė vis didėja. Šiemet ją papildė net 15 naujų narių. Žmonės prašosi priimami, nes mato, kad vyksta įvairios telkiančios ir vienijančios veiklos. Bendruomenės gyvenimas nebūtų toks įdomus ir įvairialypis be projektinio finansavimo. Iš projektų gaunamos lėšos svariai prisideda prie bendruomeniškumo skatinimo, gimtojo krašto pažinimo, tradicijų puoselėjimo bei fizinės veiklos populiarinimo.

Tad kokie gi buvo šie metai Panevėžio rajono Kabelių kaimo bendruomenei?

2023 metų renginių sezonas  prasidėjo persirengėlių vaikštynėmis Užgavėnes. Šios iniciatyvos ėmėsi jaunos mamos, nepatingėję aprengti vaikučius ir parengti programėlės. Gyventojams buvo smagu priimti kaukėtuosius ir dosniai apdovanoti.

Kiti renginiai sulaukė šilto oro. Birželio pradžioje, lyjant ilgai lauktam lietučiui rinkomės žiūrėti Kino centro „Garsas“ projekto „Kinas po atviru dangumi“ dovanoto filmo ,,Paradas“. Vakaras buvo puikus ir kvepiantis tikrais spragėsiais.

Liepos 6 dieną  arti penkiasdešimties bendruomenės narių giedojo Tautišką giesmę kartu su visu pasauliu. Buvome apsirengę Lietuvos vėliavos spalvų rūbais, dalijomės lietuviškais patiekalais, iki paryčių dainavome senąsias dainas. O kad lengviau būtų jas prisiminti, net  dainų sąsiuvinius buvome atsinešę  Šventės proga buvo suruošta senųjų paveldo daiktų bei tautine tematika kuriančių vietos menininkų kūrinių paroda. Renginys vyko po ,,pirmuoju mūsų stogu” – naująja palapine, pirktą iš projekto ,,Po bendrystės stogu” lėšų, gautų pagal Nevyriausybinių organizacijų veiklos stiprinimo 2023-2025 metų veiksmų plano priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ Lėšas iš valstybės biudžeto lėšų skyrė LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Įpusėjus vasarai pradėjome ruoštis didžiausiam bendruomenės renginiui Sporto šventei ,,Kabeliada 2023”. Reikėjo ne vienos talkos kol tinkamai paruošėme stadioną renginiui. Nors ir atkelta dėl škvalo, antroji ,,Kabeliada“ įvyko. Šventės metu reikėjo ir rytietiškų šokių paslaptis įvaldyti, ir virvę traukti, ir galiūnų čempionate sudalyvauti, ir ,,kašę mesti“, ir lazdas greit nutverti, ir ,,Formulėje 1“ ratus sukti. O kur dar dviejų valandų šokiai nuostabiajai Irenai Snabaitienei dainuojant… Šventė buvo surengta  naudojant projekto ,,Judam daugiau, jaučiamės geriau“ lėšas, kurias skyrė Panevėžio rajono savivaldybė.

Rugsėjo pradžioje bendruomenės nariai vyko į pažintinę-poilsinę ekskursiją į pajūrį. Lankėme Rietavo Oginskių kultūros istorijos bei Kretingos muziejus, žygiavome pajūriu,  žaidėme kolektyvo telkimo žaidimus ir žinoma turiningai ilsėjomės. Vakare surengėme  įdomiausios ,,Sriubos iš K(k)abelių” receptų konkursą. Ekskursaudami ne tik sustiprinome tarpusavio ryšius, bet ir  geriau pažinome Žemaitiją bei Mažąją Lietuvą. Šiai visapisiškai naudingai kelionei buvo panaudotos projekto ,,Bendrystės keliais“ lėšos, skirtos Panevėžio rajono savivaldybės.

Grįžus iš pajūrio teko vėl imtis darbų, nes laukė  Šv. mergelės Marijos guodėjos atlaidai Marijonavos koplyčioje.Tai – tradicinė visų buvusių ir esamų Kabelių ir aplinkinių kaimų gyventojų maldos ir susitikimų diena. Tvarkėme koplyčios vidų ir aplinką, puošėme ją gėlėmis. Po atlaidų gausiai susirinkusius kraštiečius bendruomenės nariai vaišino,, Sriuba iš K(k)abelių”. Sriuba buvo virta pagal receptą-nugalėtoją, išrinktą bendruomenės žmonių. Ją gamino recepto autoriai Rokas ir Osvaldas. Ypatingą skonį suteikė stirnienos šonkauliai ir kiti paslaptingi ingridientai. Patiekalas buvo toks skanus, kad sriubos neliko nei lašo. Smagu, kad sriubą galėjome virti naujai įsigytame kazane, o arbata vaišinti iš naujo termoso. Abu daiktus turėjome galimybę įsigyti pagal Nevyriausybinių organizacijų veiklos stiprinimo 2023-2025 metų veiksmų plano priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“, kuriai finansavimą iš valstybės biudžeto lėšų skyrė LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Nors ruduo įsibėgėja ir  orai jau šąla, bet renginiai nesibaigia. Mūsų dar laukia šviesų festivalis ,,Šviečiantys  K(k)abeliai”. Jo metu tradiciškai ruošime heloviniškas šviesų instaliacijas. Labai laukiamas, (ypač mažųjų), renginys ,,Kalėdos suartina”. Jo metu paruošiame Kalėdų eglutės rezidenciją ir laukiame Kalėdų senelio. Tada kasdien einame prie eglutės ir vis randame dovanų. Iš kur jos stebuklingai atsiranda – tai mūsų bendruomenės paslaptis.

Apibendrinant šių metų bendruomenės gyvenimą matyti, kad  žmonės supranta bendruomeniškumo reikšmę savo gyvenime ir labai brangina buvimą kartu. Juk kol esi vienas, esi tik lašelis, o kai įsilieji tarp kitų lašelių – tampi smagiai čiurlenančiu upeliu, ir gyventi tampa įdomiau.

 

Panevėžio rajono Kabelių kaimo bendruomenės valdybos pirmininkė Daiva Mulevičienė

image_print