Kiekvienas gali išmokti suteikti pirmąją pagalbą. Pirmosios pagalbos reikšmė yra didžiulė tolesniam paciento gydymo eigai, nes greitosios pagalbos medikai ne visada suspėja žaibiškai atvykti į nelaimės vietą, todėl nelaimingo atsitikimo baigtis dažnai būna gyvybės ir mirties klausimas, kuris iš esmės priklauso nuo mūsų pačių. Daugeliu atveju, įvykus nelaimingam atsitikimui, svarbu nesutrikti, neišsigąsti, o vadovautis sveiku protu, įvertinti riziką, apsaugoti save, aplinkinius, nepakenkti nukentėjusiajam ir suteikti jam pagalbą, kol atvyks medikai. Statistikos duomenimis, Lietuvoje per metus registruojama apie tris tūkstančius atvejų, kai žmonėms, esantiems ne ligoninėje, sustoja širdis. Didelė jų dalis miršta, nes jiems nebuvo skubiai atlikti pradinio gaivinimo veiksmai iki atvykstant medikams.

Pirmoji pagalba, tai paprasti tikslingi veiksmai, naudojant turimas pirmosios pagalbos teikimo priemones ar kitokias priemones bei medžiagas, siekiant išsaugoti nukentėjusiojo gyvybę ar sustabdyti sveikatai žalingus veiksmus. Labai svarbus pirmosios pagalbos veiksmų nuoseklumas. Jų sekai atsiminti naudojama formulė P–P–P (Patikrink, Paskambink, Padėk). Svarbiausias pirmos pagalbos tikslas – išsaugoti nukentėjusiojo ar ūmiai susirgusio žmogaus gyvybę. Svarbu atpažinti pavojingą būklę, iškviesti medikus (skambinti tel. 112 ), įvertinti pagrindines gyvybines funkcijas – sąmonę, kvėpavimą, širdies veiklą ir nedelsiant pradėti žmogų gaivinti, kol atvyks medikai.

Apie pirmos pagalbos svarbą balandžio mėnesį kalbėjome su Krekenavos  M. Antanaičio gimnazijos mokiniais. Sveikatos specialistė dešimtokams paaiškino, kaip atpažinti žmogų, kuriam galimai ištiko insultas ar epilepsijos priepuolis, kokią pagalbą galime suteikti kiekvienu atveju, mokėmės įvertinti kvėpavimą ir širdies darbą. Mokiniai susipažino su defibriliatoriumi ir su jo atliekamomis funkcijomis. Aptarėme kaip turėtume elgtis pastebėjus ar įtarus pirmuosius hipoglikemijos požymius.  Nelaukiant kol ištiks priepuolis nedelsiant reikia duoti išgerti vaisių sulčių gėrimo (0,2 l su paprastu cukrumi ir jokiu būdu ne dietinio), nes šis gėrimas turi daug gliukozės arba kitais saldintais gėrimais ar tiesiog gabalėliu cukraus. O kad kraujas greičiau jį pasisavintų ir pagerėtų ligonio būklė cukrų reikėtų ištirpinti vandenyje ar kitame skystyje.

Gegužės mėnesį 5-9 klasių mokiniams vyko pirmos pagalbos mokymai. Mokiniai įgijo bazines pirmosios pagalbos teikimo žinias, kaip reikėtų suteikti pirmąją pagalbą nelaimės atveju: atpažinti nelaimingą atsitikimą, pasirūpinti savo saugumu, žinoti pagalbos veiksmų eiliškumą, atlikti gaivinimą, padėti užspringus,  ir įvairių sužeidimų atvejais.  Taip pat sužinojo, kaip stabdyti lengvą, stiprų kraujavimą, kokią pirmąją pagalbą suteikti  žmogui, kuris nudegė, ar patyrė raumenų, kaulų ir sąnarių pažeidimus.

Užsiėmimus vedė raudonojo kryžiaus savanoriai vykdantys neformalius užsiėmimus ugdymo įstaigose. Be to jie pasiūlė 11 klasės mokinei Erminai Kvieskaitei tapti raudonojo kryžiaus ambasadore, kuri talkino darbuotojams užsiėmimų metu. Dėkojame jiems!


                             Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Džiugelytė

 

image_print