Naujos psichoaktyviosios medžiagos (NPS) savo kelią į rinką randa reklamuojamos kaip natūralūs ar legalūs produktai, parduodami internetinėje prekyboje arba specializuotose parduotuvėse. Narkotinės ir psichotropinės medžiagos kontroliuojamos tarptautiniu mastu, o NPS –ne. Dažniausiai šios medžiagos įsigyjamos internetu. Jos parduodamos kaip maisto papildai, vaistai, buitinės priemonės , augalų trąšos ir kt. Šios medžiagos parduodamos ir vartojamos kaip tabletės, kristalai, impregnuoti lapeliai, „markutės“, suktinės, žoliniai mišiniai, milteliai, druskos ir pan. Rinkoje pasirodo ir neįprastos formos NPS, pavyzdžiui, nosies purškalai ir skystis elektroninėms cigaretėms. Vieni iš pagrindinių vartotojų yra pradedantys vartoti paaugliai ir jaunimas. Jie mano, kad NPS yra saugesni, nauji, „legalūs“, gražiai ir patraukliai supakuoti. Vartotojai nežino patys ką vartoja, o tai tampa pagrindine stiprių apsinuodijimų ir net mirčių priežastimi. ENNSC 2021 m. duomenimis per visą stebėsenos laikotarpį užregistruota virš 880 NPS.
Vasario 21 dieną su Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos 10 klasės mokiniais buvo pasidalinta aktualia informacija apie pavojingas medžiagas (NPS), jų keliamą grėsmę sveikatai, platinimą. Paskaitos metu dalyviai žiūrėjo edukacinį filmuką „NPS žala sveikatai“, o jos pabaigoje įsivertino psichotropinių medžiagų vartojimo riziką.
Naujos psichoaktyviosios medžiagos dėl jų gausos, įvairovės ir greito atsiradimo rinkoje kelia didelę grėsmę visuomenės sveikatai, taip pat socialinę riziką, ypač pažeidžiamoms grupėms, visų pirma jaunimui, Todėl, svarbu kuo daugiau jiems perteikti informacijos apie psichotropinių medžiagų vartojimo keliamą grėsmę sveikatai bei gyvybei, ugdyti kritinį mąstymą ir paskatinti keisti nuostatas bei elgesį pavojingų medžiagų atžvilgiu.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Džiugelytė.