Panevėžio r. bendruomenių sąjunga įgyvendina Panevėžio r. savivaldybės finansuojamas Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programos veiklas. Spalio 22 d. organizavo trečiąjį programos dalyvių susitikimą, kurio metu aplankė Ukmergės miestą ir dalyvavo lektorių Rūtos ir Česlovo Lukenskų seminarų ciklo „Rūgštus skonis sveikatai atstatyti, stiprinti ir išsaugoti. Rauginimo fermentacijos nauda sveikatai“ antrojoje paskaitoje.
Lydimos ekskursijų vadovės-gidės Aldonos Rudokaitės nuo Pilies Kalno apžvalgos aikštelės grožėjomės atsiveriančia miesto panorama, pasivaikščiojome po Ukmergės miestą – vieną seniausių Lietuvos gyvenviečių, su išlikusiomis senamiesčio gatvelėmis, pastatais ir užburiančiomis istorijomis. Miestas įsikūręs tarp piliakalnio, Šventosios upės ir Vilkmergės upelio garsėjo gausia žydų bendruomene, palikusia ryškų pėdsaką miesto istorijoje ir kultūroje. Ukmergė nustebino paminklų ir smulkiosios architektūros kūrinių gausa.
Ypatingai šiltai ir svetingai savo namų duris atvėrė ir žiniomis bei patirtimi pasidalino Lėtojo turizmo asociacijos nariai Rūta ir Česlovas Lukenskai. Paskaitos metu namų šeimininkė, pedagogė, biochemikė Rūta Lukenskienė, besigilinanti į senąsias lietuvių tautos tradicijas, turinti didelę patirtį ruošiant maistą tradiciniais būdais, t. y. jį džiovinant, raugiant, rūkant, sūdant ir t.t., mokė programos dalyves rudens gėrybių – agurkų, kopūstų, burokėlių, morkų, obuolių, moliūgų, grybų, slyvų raugimo ypatybių. Aiškino, jog produktų rauginimo metu daržoves veikia bakterijos, grybai ir mielės. Pasakojo apie raugintų daržovių ir uogų naudą žmogaus organizmui. Dalinosi receptais. Seminaro metu programos dalyvės, į savo atsivežtus indus, raugė obuoliais pagardintus kopūstus, virtus burokėlius, obuolius – vienos dienos miduje. Mokėsi pagaminti vaisių actą. Degustavo pušų, viržių ir žolelių sirupus, mėlynių actu paskanintą vandenį, voveraitėmis, kanapėmis pagardintą sviestą. Vaišinosi kiaulpienių šaknų kava su cinamonu kvepiančiu obuolių pyragu. Abejingų nepaliko karšta moliūgų sriuba su šviežiomis, sezamo sėklomis ir pelėsiniu sūriu pagardintomis bandelėmis.
VšĮ „Lukenskų namai“ šeimininkas, autorinės galerijos „Chesiux“ įkūrėjas, Vilniaus dailės akademijos dėstytojas Česlovas Lukenskas pristatė savo kūrybą, papasakojo apie rengiamas parodas ir menininkų plenerus, kurių metu sukurti meno kūriniai puošia sodybos erdves. Česlovas papasakojo apie šiais metais įvykusio Ukrainos ir Lietuvos kultūriniams mainams plėtoti skirto projekto „Skirtingi, bet vieningi“ veiklas, kurio atsiradimą nulėmė neregėto masto karo sukrėtimai Ukrainoje. Česlovas Lukenskas pasakodamas apie vieną iš kūrinių, sukurtų plenero metu, akcentavo jog ryšys tarp žmonių ar net tarp pasaulio valstybių yra be galo svarbus. Jis sakė „Sukurti ryšį nėra sunku, tačiau jį išsaugoti, o tuo labiau atstatyti sutrūkusį yra be proto sunku“.
Lukenskų sodyboje vykusio plenero metu sukurtos meno instaliacijos, seminarų metu įgytos žinios privertė programos dalyves susimąstyti apie žmogaus, laiko ir būties trapumą. Jei šiandien esi saugus ir sveikas, turi namus, būrį bendraminčių ir jus palaikančių kolegų, tai dar nereiškia, kad taip bus ir rytoj. Todėl jau šiandien kiekvienas turime rūpintis savo saugumu, sveikata, emocine ir psichologine būsena.
Pasibaigus Panevėžio r. bendruomenių sąjungos organizuotos Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programos veikloms dalyvės įsivertino savo žinias, dalinosi įgyta patirtimi. Daugelis minėjo, jog programa pateisino jų lūkesčius, įgytas žinias moterys jau pritaikė savo kasdieniniame gyvenime, todėl ir ateityje dalyvautų panašioje Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymo programoje.
Panevėžio rajono bendruomenių sąjungos pirmininkė Odeta Baltramiejūnienė