Panevėžio rajono bendruomenių sąjunga įgyvendino Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerijos lėšomis finansuoto projekto „Bendradarbiavimas skatinantis narių kūrybiškumą ir inovacijas“ veiklas, kurių metu buvo siekiama kurti tolerantiškus, bendruomeniškus ir bendradarbiavimo principu grįstus bendruomenių santykius, skatinti sąjungos narių kūrybiškumą ir inovacijas, į bendruomenines veiklas įtraukti jaunus, neįgalumą turinčius bei socialinę atskirti patiriančius asmenis, stiprinti ir vienyti Panevėžio r. bendruomenių sąjungą bei užmegzti bendradarbiavimo ryšius su Druskininkų krašto kaimų bendruomenėmis.
Projekto metu buvo organizuojamas gerosios patirties mokomasis vizitas. Dalyviai sužinojo apie Leipalingio ir Viečiūnų kaimų bendruomenių įgyvendinamus projektus. Susitiko su vietos bendruomenių atstovais, amatininkais, lankėsi universalioje kūrybinėje erdvėje – Amatų centre „Menų kalvė“, dalyvavo edukaciniuose užsiėmimuose, degustacijose.
Gerieji tinklaveikos pavyzdžiai. Susitikimas su Viečiūnų kaimo bendruomenės nariais.
Susitikę su Viečiūnų kaimo bendruomenės nariais programos dalyviai aptarė geruosius tinklaveikos pavyzdžius, viečiūniškiai svečiams papasakojo apie kuriamus ir vykdomus bendruomenės socialinius projektus, vystomą bendradarbiavimą turizmo srityje per VšĮ „Sūrūs vėjai“ veiklą, kuriamas naujas edukacines programas „Druskininkų krašto garsintojai“, dalinosi gerąją patirtimi, aptarė bendradarbiavimo galimybes.
Edukacinė Leipalingio bendruomenės programa „Seserys periferijos dvare“.
Svečius pasitikusios rafinuotų manierų, elegantiškos, skirtingų charakterių ir pomėgių turinčios seserys pasakojo Leipalingio dvaro istoriją, apie ten gyvenusių žmonių dvariškus pomėgius, kvietė nusikelti į devyniolikto amžiaus ponių ir panelių gyvenimą, kuris tiesiog virte virė. Vaišino sesers Sofijos pagamintais žolelių užpylais, mokė vėduoklių kalbos ir dvaro šokių. Aprodė Leipalingio dvaro rūsyje neseniai atidarytą meno kūrėjos, tautodailininkės Dianos Lukošiūnaitės erdvinių raižinių parodą „Liepų alėja“, kurią autorė sukūrė įkvėpta jotvingių paslapčių ir dvasių, slypinčių istorinėse Leipalingio dvaro liepose. Seserys svečius vaišino penktos valandos arbatėle ir kvietė dalyvauti edukaciniame užsiėmime, kurio metu projekto dalyviai turėjo galimybę per kvapus pažinti save.
Autentiška edukacinė programa „Dzūkiška griekynė“ ir dzūkiškų patiekalų degustacija „Pakaštakok pas Viecinius“
Muzika ir aukštaičiams sunkiai suprantama dzūkiška tarme svečius pasitikę vietos gyventojai pristatė savo krašto tradicijas bei darbus. Tautiniu kostiumu pasipuošę dzūkeliai sakė, kad „ščyra prauda“ yra ta, kad „jei ne grikiai ir ne lyšiai, dzūkų bernai būt nuplyšę“. Svečiai, meiliai dzūkelių vadinti slūgelėmis, saulalėmis, vuogelėmis, dalyvavo edukacinėse programose „Iš ryto grikiai ir darbai, vakare pramogos ir griekai“ bei „Pakaštakok pas Viecinius“. Klumpėmis grūdo grikius į miltus, iš kurių šeimininkės dar tą pačią dieną iškepė grikių miltų pyragą. Mokėsi dzūkiškos šnektos. Su šokėjais ir muzikantais dainavo, sukosi šokio sukūryje, kaštavojo grieko vertų dzūkiškų patiekalų.
Kūrybinė erdvė Amatų centras „Menų kalvė“.
Bendruomeniečiai lankėsi universalioje kūrybinėje erdvėje – Druskininkų Amatų centre „Menų kalvė“, kur po vienu stogu yra susibūrę ir įsikūrę profesionalūs dailininkai, tautodailininkai. Programos dalyviai apžiūrėjo prieš kelias dienas atidarytą „Šilko fiestos“ plenero dalyvių kūrybos darbų parodą. Susipažino su samanų paveikslų kūrėja „Naturaliste“ Rūta Kazakevičiene, dalyvavo edukaciniame užsiėmime. Floristikos dirbtuvėje pasinėrė į tikrą gamtinę terapiją, kur iš minkštų, žalių ir mišku dar kvepiančių „užmigdytų“ samanų kūrė savo dirbinius. Edukaciniame ženkliuko kūrimo užsiėmime susikūrė originalų aksesuarą – ženkliuką.
Edukacinė programa Dzūkijos „Razbainykai“
Nuotykių, žinių, pažinčių ir patirčių kupiną dieną bendruomeniečiai baigė bandydami įveikti klastingas Dzūkijos razbainykų jiems paliktas užduotis, įminti užuominas ir atkoduoti paliktą laišką. Išbandė savo taiklumą šaudydami šautuvu, lanku ir ragatke, jodinėjo arkliais, važinėjo vyriausiojo razbainyko džipu. Pasigamino ir ragavo „razbainykų pietus” – ant laužo kepė blynus, bulves, obuolius, lašinukus. Džiaugėsi patyrę neišdildomų įspūdžių laužo dūmais prakvipusioje Dzūkijos girioje.
Projekto metu organizuojamų susitikimų, edukacinių užsiėmimų, degustacijų metu programos dalyviai susipažino, užmezgė geranoriškumo, pagarbos, bendradarbiavimo ir bendruomeniškumo principais grįstus santykius. Susitikę su Druskininkų krašto bendruomenėmis panevėžiečiai dalinosi gerąja patirtimi, pasisėmė naujų, inovatyvių idėjų, ugdėsi kūrybiškumo kompetencijas.
Lėšas projektui įgyvendinti skyrė Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija.
Panevėžio rajono bendruomenių sąjungos pirmininkė Odeta Baltramiejūnienė