Liepos 24-31 dienomis Naisiuose skautus sukvietė Baltijos šalių skautų stovykla, kuri organizuojama kas ketverius metus vis kitoje Baltijos šalyje. Šiais metais ji vyko Lietuvoje. Į stovyklą „Back to the Balts“ susirinko virš 650 skautų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Izraelio, Ukrainos, Čekijos, Austrijos, Švedijos. Panevėžio kraštui atstovavo 29 skautų ir 3 vadovės, iš jų 19 skautų ir 2 vadovės iš Panevėžio raj. Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijos „Zikaro“ draugovės ir Panevėžio raj. Velžio gimnazijos „Austėjos“ draugovės.
Visą savaitę skautai keliavo laiku nuo baltų genčių iki naujausiųjų laikų. Gyveno pastovyklėse, kurių pavadinimai atspindėjo baltų genčių pavadinimus. Panevėžio krašto skautai buvo apsistoję Sėlių genties teritorijoje. Stovykloje organizuotosvVeiklos buvo įdomios, įvairios, aktyvios ir integruotos į istoriją, lietuvių kalbą, technologijas, menus, fiziką, kūno kultūrą, muziką, šokį, užsienio kalbas.
Ugdėme kūrybiškumą ir lavinome rankeles priešistorės dienai skirtose veiklose, nes teko gamintis gaminius iš odos, rašėme žąsies plunksna, bandėme austi savo pasigamintomis staklelėmis, lietuviškais tradiciniais ornamentais dekoravome drobinius krepšius.
Lietuvoje viduramžiai siejami su vikingų puolimais, kovomis, plėšikavimais, valstiečių įbaudžiavinimu. Todėl mums viena stovyklos diena buvo skirta susipažinimui su vikingais: žaidėme vikingų futbolą, šaudėme iš lankų, prisilietėme prie žalvario ir turėjome galimybę pasidaryti žalvarinius papuošalus.
Naujųjų laikų laikotarpyje atsirado nauja civilizacija. Nauji atradimai ir inovacijos pakeitė daugumos gyvenimus. Šią dieną skautai prisiminė knygnešius ir jų svarbų vaidmenį mūsų istorijoje, žaidė žaidimą „Knygnešiai ir žandarai“, atliko ne vieną eksperimentą.
Naujausieji laikai – visuomenės raidos periodas, einantis po naujųjų amžių iki šių dienų. Šiuo laikotarpiu vyko karai, susikūrė ir atsikūrė daugelis šiuolaikinių valstybių, vystėsi atskiros bendruomenės. Lietuvai tai labai reikšmingas periodas – nepriklausomybės kovų laikotarpis. Skautai šiam laikotarpiui skirtą dieną vyko į Šiaulius. STEAM centre mums prireikė loginio mąstymo, nes litavome, jungėme polius ir gaminomės lemputes. Apsilankę Informaciniame centre patekome į pažinimo pasaulį. Turėjome galimybę išbandyti interaktyvias veiklas naujai įsikūrusiame inovatyviame Baltų kultūros centre „Baltų kelias“.Čia dar kartelį prisiminėme baltų istoriją, kultūrą ir gyvenseną. Teko sužaisti ir orientacinį žaidimą, kurio metu susipažinome su Šiaulių miestu ir įdomiais faktais apie jį. Antra dienos pusė pareikalavo ištvermės, nes leidomės į drakonų kovas.
Savaitės programoje buvo numatyta svečių diena. Šią dieną sulaukėme daug tėvelių ir garbingų svečių, tokių, kaip Lietuvos seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Atvyko mūsų aplankyti ir saugos tarnybos, aplinkos saugos specialistai, amatininkai, kurie vedė lankytojams edukacijas. Mes taip pat ugdėme verslumą už netikrus pinigėlius „baltus“ pardavinėdami savo paslaugas ir gaminius amatų mugėje.
O kaipgi stovykla be žygio? Mūsų stovyklai pasirinkta vieta buvo ideali žygio organizavimui ir prisiminimui apie Kryžiaus žygius, nes tai unikali vieta – Kryžių kalnas, vos 12 km. nutolęs nuo Naisių. Taigi ar lietus, ar audra, ar karštis teko keliauti ir atlikti užduotis, kurios priminė vertybių svarbą mūsų gyvenime.
Kiekvieną stovyklos dieną baigdavome vakaro laužu, kurį kurdavo ir visus linksmindavo vis kitos šalies skautai. Muzika, dainos, gitarų akordai, šokiai džiugino kiekvieną vakarą.
Ši stovykla – tai nuostabi patirtis, puiki galimybė augti ir tobulėti. Tai puiki pradžia tarptautinei draugystei ir bendrystei. Tai visas vertybių paketas ( žinių ir vertybių bagažas), kurio sėkmė priklauso tik nuo mūsų pačių.
Panevėžio r. Velžio gimnazijos mokytoja, LS Panevėžio krašto skautų
draugovės „Austėja“ draugininkė Jurgita Kuprinskienė