Rugpjūčio 18–24 dienomis penki Panevėžio r. Naujamiesčio lopšelio – darželio „Bitutė“ mokytojai, vadovai, pagalbos mokiniui specialistai viešėjo Latvijos Respublikos Priekulės rajono Cėsio lopšelyje-darželyje  „Mežmalina“. Čia buvo  stebimos „Mežmalina“ lopšelio-darželio mokytojų vedamos praktinės veiklos, susipažįstama su lauko ir vidaus edukacinėmis erdvėmis. Ieškota įstaigos darbo panašumų ir skirtumų bei jie aptarti, taip pat buvo rengiamasi baigiamajai projekto veiklai – tarptautinei konferencijai „Nesustok“.

Anksčiau įvykusių partnerių susitikimų metu buvo nutarta, kad konferencija bus organizuojama Cėsio Kosmoso pažinimo centre. Tai šiuolaikiškas, inovatyvus edukacinis centras, duris lankytojams atvėręs tik 2023 m. rudenį. Visuose trijuose jo aukštuose interaktyvūs eksponatai paaiškina kosmoso tyrinėjimo vaidmenį kasdieniuose procesuose, mokslo pasiekimus ir išradimus. Pagrindinis ir didžiausias Kosmoso pažinimo centro eksponatas yra tarptautinės kosminės stoties kopija. Centre priimamos grupės iš mokyklų  ir  pavieniai lankytojai. Jis skirtas skatinti domėtis mokslu, technologijomis, inžinerija ir matematika (STEM) ir įkvėpti naujų požiūrių į dalykų mokymą. Pirmajame  aukšte esančios kinetinės grindys – didžiausios tokio pobūdžio Europoje – leidžia suprasti, kaip gaminama energija. Tada lankytojai susipažįsta su mokslo raida ir mokslinių tyrimų istorija. Antrasis aukštas interaktyvesnis.  Čia lankytojai sužino apie Marso kolonizaciją ir kaip STEM žinios gali užtikrinti išlikimą kitoje planetoje. Trečiasis aukštas skirtas aktyvumui – jame galima susipažinti su astronautų mokymu, yra planetų sistemos galerija ir žaidimų aikštelė jauniausiems lankytojams. 

Baigiamoji  Nordplus Junior projekto „Nesustok“ („Do not stop“) konferencija įvyko rugpjūčio 20 dieną. Joje prieš naujus mokslo metus norėdami pasisemti įkvėpimo ir įgyti praktinio darbo patirties dalyvavo Cėsio krašto ikimokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogai.  Konferencijos metu savo patirtimi dalijosi mūsų įstaigos pedagogai: Irena Bernatonytė, Eglė Čepulienė, Paulina Skrickienė, Laura Vilimavičienė, Ramutė Skrickienė.  Konferencijos dalyviams mūsų įstaigos mokytojai pristatė kaip sekti sensorinę pasaką, kokius atsipalaidavimo būdus ir meditacijas gali taikyti mokytojai vaikams ir kaip tie patys būdai gali pagelbėti mokytojams jų įtemptame darbe.

Būti konferencijos lektoriais pakvietėme Naujamiesčio mokyklos mokytojas Almą Briedienę, Laurą Šinkūnienę, Astą Žaludienę. Mokytoja Asta per aktyvią veiklą supažindino su muzikos terapijos pratimais pagal BAPNE metodiką. Mokytojos Laura ir Alma pravedė meno  užsiėmimą – kūrybiškumas judesyje. Konferencijoje STEAM veiklą pravedė Panevėžio miesto „Dobilo“ lopšelio-darželio ikimokyklinio ugdymo mokytoja Lina Bareikienė. Konferencijoje dalyvavo ir Panevėžio r. Švietimo centro direktoriaus pavaduotoja Renata Jankevičienė.

„Mežmaliņa“ lopšelio-darželio surengtose dirbtuvėse dalyviai susipažino su sporto mokytojos Inaros Ikauniec darbo su ikimokyklinukais patirtimi, jos bendradarbiavimu su grupių mokytojais bei praktiniais užsiėmimais, kurie naudojami sporto pamokose. Aktyvias veiklas ryto rato, pasivaikščiojimų metu demonstravo mokytojos Ilze Kizāne ir Inese Iesmiņa.

Konferencijoje su video paskaita „Mokytojams ir jų mokiniams reikia žaisti daugiau“ dalyvavo mokytojos Kristín Einarsdóttir iš Islandijos ir Sarah Jane Anthony iš Jungtinės Karalystės.  Nors paskaita ir vyko video formatu, bet visi konferencijos dalyviai aktyviai mokėsi naujų mokymosi per žaidimą būdų. 

 Kitomis vizito dienomis vyko projekto veiklų refleksija, buvo aptarta įvykusi konferencija, pasiruošta galutiniam projekto ataskaitos rengimui, aplankyta vietos mokykla ir lopšelis-darželis „Jāņmuižas“. Projekto partneriai susitiko Cėsio pilyje, kur dalyvavo teatralizuotoje programoje, lankėsi Cėsio senamiestyje.  

Nordplus Junior projekte „Nesustok“ („Do not stop“)  numatytos veiklos įgyvendintos, tačiau planuose jau nauji projektai. Siekis išlaikyti jau užsimezgusius gražius bendradarbiavimo santykius su Latvijos Respublikos Priekulės rajono Cėsio lopšelio-darželio  „Mežmalina“ bendruomene ir į bendrus ateities projektus įtraukti kitų Šiaurės šalių ikimokyklinio ugdymo įstaigas.


 Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Paulina Skrickienė

 

image_print