Panevėžio rajono gyventojų bendruomenė „Upytės žemė“ organizavo Jaunimo vasaros užimtumo žemės ūkyje programos veiklas, kurias finansavo Panevėžio r. savivaldybė. Programos tikslas – sudaryti palankias sąlygas kokybiškam jaunimo užimtumui per vasaros atostogas, skatinti susidomėjimą žemės ūkiu.

Jaunuoliai lankėsi Renatos ir Rolando Meleškų alpakų ūkyje, kuris įsikūręs Medikonių kaime, Paįstrio seniūnijoje, Janinos Krikštaponienės sraigių ūkyje Trakiškio kaime, Miežiškių seniūnijoje, Nausodės žirgyne Nausodės kaime, Panevėžio seniūnijoje, UAB „Genetiniai ištekliai“ Upytės kaime ir Eduardo Kubiliaus triušininkystės ūkyje Ėriškių kaime, Upytės seniūnijoje.

 Renatos ir Rolando Meleškų ūkyje vaikai susipažino su čia auginamomis alpakomis, lamomis ir ožiukais. Ūkininkė mokinimas paaiškino kuo skiriasi alpakos nuo lamų, kaip jos kerpamos, bei prižiūrimos, kaip perdirbama nukirpta vilna, kiek kelio ji turi nukeliauti kol gaunamas švelnus ir spindintis, kaip šilkas siūlas. Alpakos vilna vidutiniškai 4 – 6 kartus geriau išlaiko šilumą nei avies, yra labai tvirta, sunkiai veliasi ir lamdosi. Ši vilna neturi savyje lanolino, joje niekada neužsiveis kandys ir dulkių erkutės, todėl gali būti tinkama dėvėti alergiškiems žmonėms. Mokiniai būdami ūkyje turėjo galimybę pavedžioti ir pašerti alpakas, labai nustebo sužinoję, kad alpakos neturi viršutinių dantų, nesukramto ėdamos žolės, todėl ją peša mažais kąsneliais.

Netradicine žemės ūkio veikla užsiima Janina Krikštaponienė. Moteris veisia ir augina sraiges. Niekas kitas Panevėžio apskrityje, o gal ir šalyje negalėtų tiek daug ir su tokiu užsidegimu papasakoti apie šiuos šliaužiojančius gyvūnėlius. Janina Krištaponienė mokiniams parodė kaip prižiūrimos, maitinamos, maudomos, migdomos, poruojamos, perinamos sraigės. Ūkininkė nuolat plečia savo veiklą. Šiuo metu yra įsirengusi sraigių produkcijos gaminimo cechą, kuriame perdirba sraigių mėsą. Pagal pačios sukurtas technologines korteles gamina gurmaniškus patiekalus, kuriais vaišina atvykstančius svečius. 

Nausodės žirgyne vaikus pasitiko Lina Dulevičienė, kuri be perstojo ir su dideliu užsidegimu pasakojo apie auginamus žirgus. Anot jos žirgas – tai grožio, laisvės, harmonijos, ištikimybės, besąlygiško atsidavimo visuma. Žirgas gali žmogų daug ko išmokyti: pagarbos, pasitikėjimo, bei atsidavimo. Ūkio šeimininkė Jogailė Dulevičiūtė vaikams pademonstravo jojimo techniką. Mokiniai turėjo galimybę šukuoti, kinkyti žirgus, mokėsi jojimo pagrindų.  

Ketvirtąją stovyklos dieną mokiniai susipažino su UAB „Genetiniai ištekliai“ fermose auginamais pieniais Lietuvos žalųjų, Švedijos žalmargių, Simentalų veislės ir mėsiniais Šarolė veislės galvijais, kurie visą vasarą ganosi pievose. Selekcininkė Aušra Simsonienė vaikams papasakojo, kad ūkyje auginama beveik 800 galvijų, iš kurių 300 melžiamos karvės. Fermose įrengta šiuolaikiška melžimo aikštelė, kasdien primelžiama apie 5 tonos pieno. Bendrovei yra suteiktas Žaliasis diplomas, dėl to ji turi tinkamą kvalifikaciją dalyvauti žemės ūkio švietimo ir profesinio mokymo veikloje. Mokiniai padėjo darbuotojams pašerti fermose laikomus veršelius – šakėmis padalino šieno, mažuosius pagirdė pienu.

Veislinės triušių fermos savininkas Eduardas Kubilius, vienas pirmųjų šalyje pradėjęs plėtoti veislinę triušininkystę, papasakojo vaikams, kad vis daugiau dėmesio skiria kailinių veislių ilgaausiams. Kartu su šeima ūkininkas užsiima ir papildomu verslu – parduoda ne tik triušių skerdieną, bet ir iš triušių kailių siuva kepures, pirštines, šlepetes. Eduardas Kubilius triušius šeria savo ūkyje išaugintais ir pagamintais pašarais – miežių, avižų, ankštinių kultūrų, liucernų ir kitokių augalų mišiniais. Kadangi apie pusę turimų pasėlių yra ekologiniai, ilgaausiai gauna sveiką pašarą. Fermoje pats ūkininkas įrengė automatinę girdymo sistemą. Mokiniai glostė ilgaausius, džiaugėsi jų meilumu, domėjosi triušių laikymo bei šėrimo subtilybėmis. Iš triušio kailiukų pasigamino suvenyrus.

Jaunimo vasaros užimtumo žemės ūkyje programa leidžia jaunuoliams susipažinti su įvairiomis žemės ūkio rūšimis, patiems išbandyti įvairias veiklas, „pasimatuoti“ ūkininko gyvenimą ir galbūt ateityje pasirinkti profesiją susijusią su žemės ūkiu.


                           Projekto vadovė Odeta Baltramiejūnienė

 

image_print