Vaikai su išmaniosiomis technologijomis praktiškai susiduria nuo ankstyvo amžiaus, kai pradeda gerai matyti vaizdus patalpoje – tėvų išmaniųjų telefonų, planšečių ar televizoriaus ekranus. Jos suteikia galimybę žiūrėti filmus, kurti, žaisti virtualius žaidimus, bendrauti socialiniuose tinkluose, naudojamos pramogai, informacijai gauti ar nuotoliniam ugdymui. Tačiau netinkamas ar nesaikingas skaitmeninių technologijų, interneto naudojimas gali pakenkti sveikatai, skatinti nesveiką gyvenimo būdą, sukelti įvairias priklausomybes.
Didelę problemą kelia tai, kad šiuolaikinės informacinės technologijos itin populiarios tarp vaikų ir paauglių mokykliniame amžiuje. Vartotojų skaičius auga ir jaunėja, o laikas leidžiamas prie ekranų didėja. Mokyklinio amžiaus vaikai susiduria su didesne ekranų įvairove ir jų prieinamumu, ne tik namuose, bet ir mokykloje., kurios modernizuoja ugdymo procesą.
Apie ekranų daromą žalą, pavojus, bei nesaugų jų naudojimą Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos 7 b klasės mokiniai, vasario mėnesį, dalyvavo paskaitų cikle „Vaikai ir ekranai“. Jų metu mokiniai sužinojo, ką vadiname ekranais, kaip saugiai naudotis socialiniais tinklais, riboti laiką, kad mažiau kenktų fizinei ir psichinei sveikatai. Praktinės užduotys mokiniams padėjo suprasti, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Po kiekvienos pamokos tėveliams pateikti patarimai, kaip pagerinti vaikų emocinę ir fizinę būklę, ką svarbu žinoti apie ekranų saugų naudojimą, ko vengti ir kur kreiptis pagalbos, bei užkirsti kelią vaikų priklausomybei nuo ekranų.
Visuomenės sveikatos specialistė Aušra Džiugelytė