Pastaraisiais metais pastebimai atsinaujino Piniavos kaimo viešosios erdvės. Šalia kelio Panevėžys-Ryga išaugo kaimo puošmena tapusi metalo ir medžio konstrukcija „Pynė“, įrengta renginiams ir poilsiui skirta aikštė, sutvarkytas paplūdimys, dalyje kaimo pakloti nauji šaligatviai, suformuoti gėlynai. Šie pokyčiai Piniavoje įvyko Panevėžio rajono savivaldybės administracijai įgyvendinus investicinį projektą „Gyvenimo kokybės ir aplinkos gerinimas Piniavoje, Panevėžio rajone“. Projektas įgyvendintas pagal 2014-2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ 08.2.1-CPVA-R-908 priemonę „Kaimo gyvenamųjų vietovių atnaujinimas“. Projektui įgyvendinti skirta 1 113 755,20 Eur. 85 procentus projekto paramos vertės sudaro Europos Sąjungos lėšos, 83  tūkstančius eurų  skyrė Panevėžio rajono savivaldybė, likusi suma – valstybės biudžeto lėšos.

Projekto sėkmė – darnus bendruomenės ir savivaldybės bendradarbiavimas

Projekto vadovas, Panevėžio rajono savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Malinauskas sako, jog ką tik baigto projekto sėkmė didele dalimi priklausė nuo Piniavos bendruomenės – kaimo žmonės aktyviai įsitraukė į projektų idėjų svarstymą, teikė savo pageidavimus, turėjo viziją, kaip Piniava turėtų pasikeisti atlikus projekto darbus. 2016 metais buvo organizuoti susitikimai su gyventojais, kurių išsakytas idėjas apibendrino MB „Pupa – strateginė urbanistika“ architektai, paruošę Piniavos kaimo viešųjų erdvių sukūrimo projektinių pasiūlymų viziją. Remiantis šia vizija 2017 metų gruodžio mėnesį AB Panevėžio statybos trestas parengė techninį projektą.

Piniaviečiai norėjo turėti išskirtinį, kaimo pavadinimą atspindintį akcentą. Taip atsirado konstrukcija, pavadinta Pyne. Tai 73 metrų ilgio ir 6 metrų aukščio metalo ir medžio konstrukcija su užrašu „Piniava“, tarnausianti ir kaip Piniavos išskirtinumo akcentas, ir atliksianti pavėsinės bei scenos vaidmenį. Medinė Pynės dalis pagaminta iš ilgaamžiškumu pasižyminčios maumedžio medienos. Už Pynės įrengta aikštė gyventojų poilsiui bei renginiams: išklotos trinkelės, pastatyti suoliukai, dviračių stovai, suformuotas ir apsodintas alpinariumas, užsėta veja, įrengta vaikų žaidimų aikštelė, pastatyti šviestuvai, numatytos vietos skulptūroms, nes tikėtina, jog Piniavos bendruomenė savo kaimo erdves norės puošti ir ateityje. Piniaviečių ir atvykstančiųjų patogumui įrengta automobilių stovėjimo aikštelė.

Pagerėjo piniaviečių gyvenimo kokybė

Pinavos viešųjų erdvių sutvarkymo darbus apžvelgęs Panevėžio seniūnijos seniūnas Saulius Skrebė sako, jog toks kaimo atsinaujinimas yra geriausias įrodymas, kiek daug galima nuveikti, kai pavyksta darniai dirbti savivaldybei, seniūnijai, bendruomenei ir darbų vykdytojams. „Piniavos bendruomenė visada pasižymi aktyvumu ir idėjų gausa, o atskirų gerų žodžių vertas bendruomenės pirmininkas Zigmantas Babilas. Tai žmogus, turintis ateities viziją, suprantantis statybos darbų apimtis ir technines galimybes, teikiantis pagrįstus  pageidavimus. Reiklus, tačiau realias galimybes įvertinantis žmogus“, – sako S. Skrebė.  Kaip labai svarbią Piniavos sutvarkymo darbų dalį seniūnas įvardija Lėvens upės pakrantės sutvarkymą. Čia įrengtas paplūdimys, atnaujintas pėsčiųjų tiltas per upę, išplėsta automobilių stovėjimo aikštelė. Atsirado puiki erdvė sportui ir laisvalaikiui: įrengta universali teniso-krepšinio aikštelė, vaikų žaidimų aikštelė, stalo teniso stalai, parkūro aikštelė su įrenginiais, lauko treniruokliai, persirengimo kabinos, patogus priėjimas prie upės, suoleliai ir stalai poilsiui, laužavietės.

Pasak S. Skrebės, projekto naudą pajuto ir mažiau rekreacinėmis erdvėmis besinaudojantys gyventojai – Piniavoje paklota beveik 4 kilometrai šaligatvių. „Tiesa, klojant šaligatvius šiek tiek susiaurėjo gatvės, tačiau tai į naudą – eismas Piniavoje tapo lėtesnis, o pėstiesiems vaikščioti šaligatviais nepalyginti saugiau, nei kelkraščiais“, – dar vieną projekto darbų naudą įžvelgia seniūnas.  Aikštelė su suoliukais bei gėlynu atsirado ir prie pagrindinio įvažiavimo į Piniavą.

„Nereikia daug laiko, kad žmonės pajustų viešųjų erdvių atnaujinimo projekto naudą, – sako Panevėžio seniūnijos seniūnas. – Jau dabar Piniavos gyventojai ir svečiai turi galimybę gyventi gražesnėje aplinkoje, kokybiškiau leisti laisvalaikį, gražioje vietoje organizuoti renginius. Naujos erdvės tampa traukos centrais, aplinka patrauklesnė verslui vystyti, privataus nekilnojamojo turto statyboms. Visi šie pokyčiai palankiai veikia ekonominę kaimo raidą.“


Savivaldybės informacija

image_print