Mes esame tokie maži,

O šis pasaulis, toks didžiulis…

Tai būkim viens kitam artimesni:

Ištieskim ranką – atsikelt padėsim,

Ištieskim kitą – apkabinsime pečius,

Nusišypsokim – šypsena lai sako,-

ESU TAU DRAUGAS – BŪKI JUO IR TU!

Visai neseniai praėjo tarptautinis mokyklų bibliotekų projektas „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“, kuriame dalyvavo Lietuvos ir Latvijos mokyklos. Šio projekto organizatoriai ir vykdytojai kvietė moksleivius ir mokytojus paimti į rankas kaimyninės šalies rašytojų knygas, domėtis mus siejančia istorija ir kultūra.

Ši, jau tradicija tapusi, „Baltų kultūros savaitė“ prasidėjo 2017 m. Jos iniciatoriais tapo Jonavos rajono Žeimių mokyklos-daugiafunkcio centro bibliotekininkai. Po metų prie šio gražaus projekto prisidėjo ir Vytauto Didžiojo Universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Letonikos centras. Šio projekto tikslas – skatinti Lietuvos ir Latvijos mokinių pažintį su kaimynine šalimi, stiprinti baltišką tapatybę, įvairiais būdais siekti plėsti mokinių akiratį, stiprinti komunikacinius ir skaitymo gebėjimus.

Nuostabu tai, kad „Baltų literatūros savaitė“ kasmet vyksta tuomet, kai Lietuvoje ir Latvijoje yra minima Baltų vienybės diena, rudens lygiadienis ir Europos kalbų diena. Šis ypatingas laikas puikiai tinka bendrauti mums visiems pažįstama draugystės kalba: domėtis savo kaimynais, piešti, dainuoti, šokti, žaisti, skaityti. Šių veiklų su entuziazmu ėmėsi ir Panevėžio r. Smilgių gimnazijos mokytojai, mokiniai, direktorė Asta Kačarauskienė, pavaduotoja ugdymui Aušra Krikščiūnienė, socialinė pedagogė Ligita Lamauskienė. Projekto  metu vyko integruotos anglų kalbos (mokytojos Simona Švareikienė ir Aušra Krikščiūnienė), lietuvių kalbos (mokytoja Lina Janauskienė), geografijos (mokytoja Banga Šaltmerienė), muzikos (Dangutė Petrulienė), technologijų (mokytoja Eligija Ručinskienė), fizinės kultūros (mokytoja Vaida Kanišauskienė) pamokos, įvairūs padinių klasių mokytojų (Rita Kirdeikienė, Aušra Šumskytė, Dijana Mazaliauskienė, Regina Kavoliūnienė, Kastantinas Vasiliauskas) renginiai. Mokiniai vyko į Mažosios kultūros sostinę Naisius Šiaulių rajone, kur aplankė Baltų areną, Saulės ir Ugnies aikštes, Baltų žolynų, Baltų skulptūrų ir Inkilų muziejus bei Alkos kalną. Gimnazijos mokiniai taip pat dalyvavo orientacinėse varžybose, domėjosi lietuvių ir latvių literatūra, tradicijomis, papročiais, jų skirtumais ir panašumais, skaitė knygeles, jas aptarė (istorijas, emocijas, problemų sprendimo būdus), sužinojo, kaip svarbu mąstyti kūrybiškai. Taip pat susipažino su pelėda Ūke Pūke iš latvių rašytojos Zane Zusta knygelių,  domėjosi latvių – lietuvių tautiniais kostiumais, kūrė abėcėlę pasakų motyvais, skaitė pasaką „Skruzdė ir balandis“, kūrė gerų emocijų minčių žemėlapius, dalyvavo viktorinoje „Pažink Latviją“ (viktorinos metu skambėjo Prata Vetra- Ogles Prāta Vētra – Ogles (Kriss Tap Remix); Carnival Youth- Vasara bez internetiem“ dainos, latviška abėcėlė Joka pēc alfabēts / Funny Alphabet) bei  renginiuose „Raidelių kalba“, „Gyvoji gamta liaudies dainose“, „Šviesa ir gėris baltų simboliuose ir ženkluose“. Pradinių klasių mokiniai net išgirdo mūsų gimnazijos direktorę Astą Kačarauskienę dainuojant  dainą „Pūsk, vėjeli“ latviškai.

Šis projektas yra nuostabus tuo, kad kasmet vis naujai, netradiciškai ir įdomiai yra praplečiamas jaunosios kartos akiratis apie baltų kultūrą, skatinama bendystė, bičiulystė. Ačiū visiems projekto vykdytojams ir dalyviams už naujas idėjas, buvimą kartu, kūrybiškumą ir originalumą.

Po rudens skėčiu…

Visai nenoriu eit  į rudenį,

Dar vasaros nenoriu išlydėti…

Nenoriu eit,

Bet pats ruduo prieina,

Atrodo nebaisus,

Kai ima jis žadėti:

Paveikslų daug –

Varinių ir auksinių,

Dainų kasdien –

Ne vėjo vien,

Net paukščių

Ilgesingų sutartinių…

Dar žada vakarų.


Panevėžio r. Smilgių gimnazijos bibliotekininkė Aušra Kasparavičienė

 

image_print