Lyginant ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų dantų būklę matyti, kad darželinukų dantų būklė yra žymiai geresnė.  Tačiau stebima tendencija, kad augant vaikui turinčių sveikų dantų  skaičius ženkliai mažėja. Vaikų sveikatos stebėsenos informacinės sistemos (VSSIS) duomenimis (2023-2024 m. m.) matyti, kad 2-jų metų vaikų turinčių sveikus dantis buvo 93,72 proc., o jau 6 metų tik 33,18 proc., kurie buvo atlikę profilaktinę dantų patikrą. Toks pokytis rodo apie nepakankamą dantų higieną 4–6 metais, kai vaiko smulkioji motorika tik ugdoma, jis mokosi pats išsivalyti dantis, o jo burnos higiena tiesiogiai priklauso nuo tėvų. Dažnai tėvai susiduria su sunkumais, kai reikia vaikams suformuoti dantų higienos įpročius. Vienas iš patarimų šiam procesui palengvinti – pradėti kuo anksčiau. Ankstyvas sveikatai palankių įgūdžių formavimas lemia tinkamą burnos sveikatos priežiūrą ateityje, o tinkamai prižiūrint burną galima išvengti daugelio burnos sveikatos problemų ateityje.

Ankstyvas teisingas vaikų  burnos higienos mokymas yra labai svarbus, nes  pieninių dantų formavimasis įtakoja nuolatinių dantų būklę.   Siekiant formuoti tinkamus burnos higienos įpročius, vasario 14 dieną, Panevėžio rajono visuomenės sveikatos biuras, Krekenavos lopšelio – darželio „Sigutė“  vaikams suorganizavo susitikimą su burnos higieniste Dovile Stoškute. Vaikų burnos higienos svarba yra viena iš sveikatos biuro prioritetinių sričių. Tad šio apsilankymo  tikslas –  formuoti teisingus praktinius burnos higienos įgūdžius ikimokyklinio amžiaus vaikams. Lektorė vaikams papasakojo apie tris herojus (dantų šepetėliu, dantų pasta ir dantų siūlu), kurie kovoja su dantų mikrobais, parodė , kaip taisyklingai laikyti dantų šepetėlį. Užsiėmimo metu vaikai skaičiavo kiek turi dantukų, sužinojo kokie gyventojai gyvena burnytėje, kam reikalingas liežuvis, seilės ir dantys. Vaikai dalinosi įspūdžiais kai lankėsi pas dantų gydytoją, demonstravo jau iškritusius pieninius dantukus.

Kaip išsaugoti sveikus 3–6 metų amžiaus vaiko dantis? Šio amžiaus vaikams, jei jų visi dantys sveiki būtina dantis valyti kasdien ryte ir vakare po 2 minutes. Dantų pastos ant dantų šepetėlio turėtų būti žirnio dydžio. Išvalius dantis vaikas turi išspjauti dantų pastos likučius, burną išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Po kiekvieno valgio, siekiant sumažinti mikrobams veistis tinkamą terpę burnoje, skatinama skalauti burną vandeniu. Prieš valant dantis šepetėliu ir pasta, būtina siūlu išvalyti tarpdančius. Taip kontroliuojamas burnoje esančių bakterijų, kurios sukelia dantų ir dantenų ligas, kiekis. Itin svarbios ir tinkamos dantų valymo priemonės: minkštas dantų šepetėlis nedidele galvute, dantų pasta su fluoru (1000 ppm fluoridų) ir dantų siūlas. Vakare prieš miegą išvalius dantis nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį. Reikėtų nepamiršti ir mitybos įtakos burnos sveikatai. Rekomenduojama vengti daug cukraus turinčių, prie dantų limpančių maisto produktų (trapučių, kukurūzų), saldžių gėrimų, valgyti daugiau daržovių, vaisių, riešutų. Būtina žinoti, kad iki 7-rių metų amžiaus vaikui kontrolė ir pagalba yra būtina, kol vaikas pradeda savarankiškai ir kokybiškai valyti dantis.


Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Džiugelytė

 

image_print