Panevėžio rajono bendruomenių sąjunga įgyvendino Panevėžio rajono savivaldybės administracijos finansuotą Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projektą „Panevėžio r. bendruomenių sąjungos narių draugiškos triatlono varžybos“, kurio tikslas bendruomenių sąjungos narių emocinės, fizinės ir psichinės sveikatos stiprinimas.

Liepos mėnesio viduryje Panevėžio rajono bendruomeniečiai dalyvavo kelių dienų stovykloje, kurios veiklos (orientavimosi, baidarių, dviračių žygiai, tinklinio, badmintono ir diskgolfo varžybos) buvo organizuojamos Aukštaitijos nacionalinio parko teritorijoje.

Orientavimosi žygį pradėjome nuo Salų etnografinio kaimo, įsikūrusio Ignalinos r. šalia Alksno ežero. Pasivaikščioję ir pasidairę po, tarp kalvelių įsitaisiusius, sodybų kiemus, pasisėmę stiprybės iš šimtamečių ąžuolų, palaukių takeliais leidomės į dvylikos kilometrų žygį. Eidami grožėjomės žydinčiomis pievomis, džiaugėmės paukščių mums dovanotomis giesmėmis, rinkome ir vaišinomės miško uogomis. Perėję Linkmeno ir Alksnaičio ežerus jungiantį tiltelį pasiekėme legendomis ir pasakojimais apipintą Ladakalnio piliakalnį, kurio šlaitus puošia prezidentų sodinti ąžuoliukai, o nuo apžvalgos aikštelės atsiveria nuostabi panorama – geriau įsižiūrėjus matosi net šeši ežerai ir neaprėpiami miškų bei pievų plotai. Keliaudami takeliu priėjome Ginučių piliakalnį, kurio gūbrys įsiterpęs tarp Ukojo ir Linkmeno ežero vandenų. Paėję dar kelis kilometrus lipome į pačioje Aukštaitijos nacionalinio parko širdyje, ant anteninio ryšio bokšto, įrengtą Bičiulių arba kitaip dar vadinamą Šiliniškių apžvalgos bokšto aikštelę. Šnekučiuodamiesi bei dalindamiesi savo patirtimi, vakarienei rinkdami voveraites, pasiekėme galutinį žygio tikslą – Senovinės bitininkystės muziejų, įsikūrusį Stripeikių kaime. Žygeivius pasitikusi muziejaus darbuotoja pristatė šiuolaikiškai įrengtą ekspoziciją, kvietė pažinti bites, apžiūrėti jų gyvenamąsias erdves, daugiau sužinoti apie bitininkystę, bičių produktus, medinguosius augalus. Atsipūtę ir pasivaišinę šalta arbata ir medaus skonio ledais žygeiviai pasiekė stovyklavietę ant Lūšio ežero kranto. Įsikūrę savo nameliuose, ant laužo virė vakarienę, maudėsi vėsiame ežero vandenyje ir dalyvavo tinklinio varžybose. 

Rytą pradėję maudynėmis vėsiame ežero vandenyje, ruošėmės baidarių žygiui Kiaunos upe, kuri yra viena vingiuočiausių Aukštaitijoje. Upės vandenys teka Labanoro mišku ir Kiaunos kraštovaizdžio draustiniu, todėl aplinkui driekiasi akiai malonūs vaizdai. Vienas vingis seka kitą vingį. Upė siaura, tačiau labai vandeninga, stipri srovė padėjo irkluojant, tačiau užklupęs smarkus lietus trumpam sustabdė žygį. Slėpdamiesi nuo lietaus po tiltu turėjome laiko pasidalinti patirtais įspūdžiais ir papietauti. Nustojus lyti žygį tęsėme, tačiau tai buvo tik trumpam. Keliautojus užklupo dar didesnis lietus, pūtė stiprus vėjas, dangus apsiniaukė. Žygeiviai slėpėsi po didesniais medžiais, padėjo vieni kitiems įveikti kelyje atsiradusias kliūtis. Suliję ir sušalę pabaigėme baidarių žygį. Grįžę į stovyklavietę vaišinomės arbata, kaitinomės karštoje pirtyje. Vakare žaidėme badmintoną, įdėmiai klausėmės Raimondo Zupkos patarimų kaip žaisti diskgolfą, patys išbandėme savo jėgas metant diskus į krepšį. Vyrai aktyviai įsitraukė į Romualdo Amboto organizuotas futbolo varžybas. Ant laužo virtas daržovių troškinys visus stovyklautojus subūrė prie bendro stalo vakarienei.

Paskutinioji stovyklos diena prasidėjo diskgolfo varžybomis. Šis žaidimas tinka visiems, nepriklausomai nuo amžiaus ar lyties, žaisti gali visi galintys pakelti ir mesti diską. Pasibaigus varžyboms dalyviai džiaugėsi apdovanojimais – medaliais, taurėmis ir specialiais prizais už pagalbą organizuojant veiklas. Susidėję daiktus ir pasiruošę dviračių žygiui keliautojai leidosi į kelią. Pirmoji grupė mynė dviračius maršrutu Pabiržė–Palūšė, antroji grupė – Palūšė–Salos. Važiuodami vingiuojančiu keliu, stipriau mindami į kalnelius ir su vėjeliu leisdamiesi į pakalnes žygeiviai ne tik grožėjosi apylinkėmis, bet išbandė savo jėgas šioje sporto šakoje.

Po dviračių žygio pailsėjome plaukiodami laivu Lūšių ežero vandenyse. Apžiūrėjome archeologų pastangomis atkurtą akmens amžiaus gyvenamojo būsto ir pilkapio ekspoziciją. Aplankėme medinę Palūšės šv. Juozapo bažnyčią, tikėdami, kad įžengėme į ją geri, išėjome dar geresni, taip kaip parašyta virš paradinių bažnyčios durų.

Projekto dalyviai būdami gryname ore smagiai leido laiką, patyrė daug nepakartojamų įspūdžių, išbandė įvairias sporto šakas, stiprino savo emocinę, fizinę ir psichinę sveikatą, imuninę sistemą. Tikėtina, jog stovyklautojai ir ateityje rinksis aktyvias ir sveikatą stiprinančias veiklas.


Panevėžio r. bendruomenių sąjungos pirmininkė Odeta Baltramiejūnienė

image_print