Asmens sveikatą didžia dalimi apsprendžia nesveika gyvensena – rūkymas, alkoholinių gėrimų vartojimas ir kt. Jau nuo seno žinomas alkoholio ir rūkymo poveikis žmogaus sveikatai. Šių psichotropinių medžiagų vartojimas turi neabejotiną įtaką daugelio lėtinių neinfekcinių ligų išsivystymui.

Alkoholizmas – viena labiausiai paplitusių priklausomybių. Priklausomybė yra lėtinis procesas, todėl sunku nustatyti, kada peržengiama riba tarp kontroliuojamo vartojimo ir priklausomybės.  Neretai klausiama, kodėl vieni žmonės ilgą laiką gali vartoti alkoholį saikingai, o kiti gana gretai praranda gebėjimą kontroliuoti vartojimą?  Mokslininkai nustatė, kad priklausomais nuo alkoholio tampa kas dešimtas alkoholinius gėrimus vartojantis žmogus. Labai pavojinga alkoholį vartoti kaip stresą mažinančią priemonę ar vaistą, susinervinus, susipykus, pavargus, kai nepasisekė, kai norisi užsimiršti ir pan. Įprotis nusiraminti ir jaustis geriau vis stiprės ir ilgainiui taps norma ir poreikiu.

Tabake yra apie 300 žmogaus sveikatai kenksmingų medžiagų. Nustatyta, kad tabake yra kelios dešimtys vėžį sukeliančių medžiagų. Viena iš kenksmingiausių tabako sudedamųjų dalių yra nikotinas. Jis yra labai nuodingas – mirtina dozė žmogui yra 1 mg nikotino vienam kilogramui kūno svorio. Nuo rūkymo sukeltų pasekmių miršta tiek, kiek nuo AIDS, savižudybių, žmogžudysčių, avarijų, gaisrų,  girtavimo ir narkotikų kartu sudėjus – 4 – 5 mln. žmonių kasmet!

Kuo jaunesni žmonės pradeda rūkyti, tuo yra didesnė tikimybė, kad jie rūkys ir suaugę. Daugelis rūkančiųjų pirmąsyk pabando rūkyti dar mokykloje. Paaugliams pakanka surūkyti gerokai mažiau cigarečių nei suaugusiems, kad jų organizmas priprastų prie nikotino ir jiems būtų sunku mesti rūkyti. Vaikų ir paauglių organizmas (fiziologiniu aspektu) yra daug jautresnis, todėl ir rūkymo žala žymiai didesnė negu suaugusiam žmogui. Be to cigarečių nuorūkos yra vienos iš dažniausiai išmetamų atliekų.

Alkoholis, rūkymas ir sveikata, yra nesuderinami dalykai ir norit išlikti sveikam, reikia būti blaiviam ir neapsvaigusiam nuo cheminių medžiagų.

Balandžio 26 dieną Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijoje lankėsi vyskupo Motiejaus Valančiaus Blaivybės sąjūdžio narys, kunigas Robertas Gedvydas Skrinskas.  Lektorius, stipria argumentacija ir faktais 9,10 klasės mokiniams pateikė efektyvią informaciją apie alkoholio, rūkalų  vartojimo pasekmes ir žalą sveikatai.  Paskaitos pabaigoje mokiniai išbandė „girtumo akinius“. Su jais mokiniai realiai galėjo suprasti kaip žmogus jaučiasi išgėręs alkoholio.

Gegužės 30 dieną 5-7 klasių mokiniai paminėjo dieną be tabako. Šią dieną siekiama paskatinti žmones visame pasaulyje atsisakyti šio žalingo įpročio, susipažinti su rūkymo žala ir pasauline tabako epidemija. Tad gimnazijoje suorganizavome akciją „Rinkis sveikatą, o ne tabaką“. Mokiniai gamino vėjo malūnėlius, kurie simbolizavo neužterštus ir užterštus plaučius tabaku, ant jų rašė teiginius, kodėl neverta vartoti tabako gaminių. Klasių komandos sudalyvavo mini varžytuvėse „Pūsk balioną, o ne dūmą“. Mokiniams įteiktos simbolinės dovanėlės.

Gyvenimo būdas gali keistis, bet jaunystėje įgyti įpročiai yra patvariausi ir išlieka ilgai.  Efektyvus sveikatos mokymas gali padėti pakeisti žinias ir supratimą ar galvojimo būdą, daryti įtaką vertybėms, gali keisti įsitikinimus ar požiūrį, padėti įgyti įgūdžių ir paveikti elgseną ar gyvenseną.


                                                           Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Džiugelytė

 

image_print