Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) dar 2017 m. skelbė, kad atsparumas antibiotikams auga žaibiškai, todėl prognozuoja, kad ateityje galimybės gydyti kai kurias infekcines ligas antibiotikais taps itin ribotos. Pagrindinė to priežastis – neteisingas antibiotikų vartojimas. Kas yra antimikrobinis atsparumas? Antimikrobinis atsparumas atsiranda, kai mikroorganizmai (pvz., bakterijos, grybai, virusai ir parazitai) keičiasi, kuomet yra veikiami antimikrobiniais vaistiniais preparatais. Mikroorganizmai, kurie tampa atsparūs vaistams, kartais vadinami „supermikrobais“ ir tada vaistiniai preparatai tampa neveiksmingi, infekcijos neišgydomos, todėl padidėja kitų asmenų užsikrėtimo ir infekcijos išplitimo rizika. Antimikrobinis atsparumas pasireiškia natūraliai, bet jį sunkina netinkamas vaistų vartojimas, pavyzdžiui naudojant antibiotikus virusinėms infekcijoms, tokioms kaip peršalimas ar gripas, ar antibiotikų pasidalijimas su kitais asmenimis. Vaistinių preparatų trūkumas, neteisingas jų skyrimas bei prasta infekcijų prevencija ir kontrolė taip pat skatina atsparumą vaistams vystytis ir plisti.

 Skatinant suprasti apie šių vaistų vartojimo problemą, vasario 22 ir kovo 8, 10 dienomis Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos 8 klasės mokiniai dalyvavo integruotoje sveikatingumo ir chemijos pamokoje „Antimikrobinis atsparumas“. Sveikatos specialistė papasakojo apie tinkamą antibiotikų vartojimo svarbą, paaiškino kokias ligas jie gali išgydyti. Užsiėmimo metu akcentuota asmens elgsena vartojant šiuos preparatus. Mokiniai atliko du eksperimentus. Pirmasis leido mokiniams geriau suprasti antibiotiko veikimo principą, antrasis – teisingo antibiotikų vartojimo svarbą.

Antibiotikai padeda pasveikti daugeliui žmonių, tačiau neatsakingas jų vartojimas gali pridaryti žalos ir akcentuojama kaip rimta pasaulinė grėsmė visuomenės sveikatai.


                                       Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė A.Džiugelytė

 

image_print