Rugsėjo 21 d. atmintinomis ir saugotinomis Žaliosios girios vietomis vyko 20 km pėsčiųjų žygis „Žalioji 2019“. Renginys skirtas Europos paveldo dienoms ir Lietuvos šaulių sąjungos 100-mečiui paminėti, pagerbti kovojusius ir žuvusius Žaliojoje girioje rezistencinės kovos ir 1863 m. sukilimo dalyvius.

Žygyje dalyvavo Alfonso Smetonos šaulių 5-osios rinktinės šauliai ir jaunieji šauliai iš Panevėžio, Biržų, Pandėlio, Panevėžio rajono savivaldybės atstovai, kiti žygeiviai iš Anykščių ir Kauno rajono.

Stumbriškyje starto vietoje žygeivius pasitiko dargana, jos nepabūgę susirinko daugiau nei šimtas dalyvių. Juos pasveikino Panevėžio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Antanas Pocius.

Pyvesos ir Varupio santakoje aplankyta 1863 m. sukilėlių palaidojimo vieta. Čia ilsisi keliolika Antano Mackevičiaus bei Eliziejaus Liutkevičiaus-Liudobranskio būrio vyrų, žuvusių mūšyje prie Stumbriškio su rusų kariuomenės rotmistro Laptevo vadovaujamu kareivių būriu, užpuolusiu sukilėlius, ir keletas vyrų, patekusių į rusų nelaisvę ir vėliau nužudytų.

Toliau žygeivių kelias vedė pro miškininkų priešgaisrinį bokštą prie Vytauto Ulevičiaus koplytstulpio vienam iš sukilimo vadų E. Liutkevičiui-Liudobranskiui. Pasigėrėję koplytstulpiu nuskubėjome per girią link Kriklinių būrio partizanų žeminės. Jauniesiems žygio dalyviams šauliams buvo įdomu pamatyti žeminių patalpas. Atsipūtę, pasistiprinę nužygiavome į netoliese esančią Daujėnų partizanų žeminę-vadavietę su 30 m ilgio atsarginiu išėjimu.

Išvaikščioję partizanų tunelius, pasukome finišo link. Visi dalyviai sėkmingai įveikė trasą ir su naujais įspūdžiais grįžo į namus.

Žygį organizavo ir vykdė Panevėžio rajono savivaldybė, Alfonso Smetonos šaulių 5-oji rinktinė, Valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninis padalinys.

Vyriausiasis specialistas Skirmantas Vertelka

Paskutinis atnaujinimas: 2020-07-07 20:46

image_print