Ir vėl pavasaris, ir vėl pievos šypsosi saulėtais pienių žiedais. Ir vėl Smilgių etnografinėje sodyboje sukasi tradicinių švenčių ratas. Praėjusį savaitgalį jame suktis kvietė liaudiškų šokių festivalis „Šokis kaip vaivorykštė: kiekvienas jį supranta savaip“, kurį organizuoja Smilgių kultūros centras kartu vyresniųjų liaudiškų šokių grupe „Smilgė“, vadovė Nijolė Vidžiūtė.
Nuo seno šokis buvo neatsiejama žmogaus gyvenimo dalis, atspindinti tautos charakterį ir moralę. Ir šiandien liaudies šokis neprarado savo vertės: jis ugdo žmogų, formuoja vertybes, propaguoja tautinį paveldą. Šiais metais festivalis buvo skirtas šimtmetį mininčios Lietuvos dainų šventės sutiktuvėms. Jos pavadinimas „Kad giria žaliuotų“ kviečia prisiminti, kas ir kodėl tą liaudies meno girią prieš šimtmetį pasodino ir būtinybę ją išsaugoti tiems, kurie kartu su šia giria žaliuos po mūsų. Tam reikia puoselėti etninę kultūrą per dainą, šokį, bendrystę.
Atvykę kolektyvai, dėkodami organizatoriams už šventę, akcentavo žmogaus ir kultūros, medžio ir gyvybės, būtojo ir esamojo laiko ryšį. Seimo narė Guoda Burokienė ir Elektrėnų šokių kolektyvas „Vijūnas“, vadovė Angelė Pačesienė, padovanojo po šermukšnį. Abu medeliai buvo pasodinti prie sodybos vartų, kad saugotų ją nuo negandų. O kad „Smilgės“ šokėjos Dainų šventės repeticijose būtų apsaugotos nuo kaitrių saulės spindulių, žemės ir medžio lajos spalvų kepurėles įteikė svečiai iš Kauno r. – Ramučių kultūros centro Domeikavos laisvalaikio salės kolektyvas „Džiaukis“, vadovė Rasa Banevičiūtė.
Liaudiškų šokių festivalyje „Šokis kaip vaivorykštė: kiekvienas jį supranta savaip“ dalyvavo septyni šokių kolektyvai (tiek spalvų yra vaivorykštėje). Šeši iš įvairių Lietuvos miestų ir rajonų: Elektrėnų, Biržų, Radviliškio, Pasvalio r., Kauro r., Panevėžio r., ir vienas iš Latvijos Limbažių miesto. Renginio vedėja Aušra Sidorovienė pastebėjo, kad šokis – tai visiems suprantama, universali kalba, skatinanti bendrystę. Į šokančius žmones gera žiūrėti, jų ritmika ir energija, šypsena ir degančios akys užburia žiūrovus. Smilgių parapijos klebonas Eugenijus Staleronka, pasveikinęs susirinkusiuosius, kvietė į Sekminių pamaldas ateinantį sekmadienį 11.00 val. Smilgių šv. Jurgio bažnyčioje. O šeštadienį, gegužės 18 d., nuo 12.00 val. Sekminių ir vaikų folkloro šventė kvies prisiminti piemenėlių tradicines dainas, ratelius, paskanauti ant laužo keptos kiaušinienės berželiais apkaišytoje Smilgių etnografinėje sodyboje. Nuo 16.00 val. prasidės tradicinių kapelų varžytuvės „Prie aukštaitiškos klėtelės“. Maloniai kviečiame visus į Sekminių šventę autentiškoje aplinkoje.
Liaudies menas padeda nuskaidrinti gyvenimą, pakylėti dvasią, paremti viltį, padauginti bičiulišką meilę.
Informaciją parengė Smilgių kultūros centro Perekšlių padalinio meno vadovė Audronė Palionienė
Nuotraukos Gintaro Lukoševičiaus