Jau nuo 2012 metų Panevėžio rajono Smilgių kultūros centras, puoselėdamas etninę kultūrą, vykdo edukacines stovyklas etninės kultūros temomis „Etnosmilga“. Į stovyklos veiklas įtraukiami įvairaus amžiaus žmonės.

Vaikų ir jaunimo užimtumas vasaros metu yra labai svarbus kaimiškų vietovių gyventojams, o galimybių turiningam laisvalaikiui labai trūksta dėl ekonominių, geografinių, socialinių ir kitų sunkumų.

Stovyklos metu suplanuotos veiklos nukreiptos į etninės kultūros  pažinimą, jos interpretavimą ir praktinį pritaikym Šiemet stovyklos  veiklos apjungė  tris kultūrines temas:  grojimą senoviniais instrumentais, aukštaitišką dainavimą, senuosius amatus – kalvystę ir šiaudų rišimą. Stovykla vyko  bene svarbiausios baltiškosios šventės Rasų (Joninių)  laikotarpiu, todėl visos etnokultūrinės veiklos buvo siejamos su baltų ženklais. Į stovyklą buvo pakviesti lektoriai, turintys didelę patirtį darbe su vaikais ir jaunimu ir gerai išmanantys amato subtilybes: Albertas Danilevičius – Neringos mokyklos dailės mokytojas, vienas iš Juodkrantės nendrinių skulptūrų festivalio organizatorių. Kuriantis iš akmens, medžio, metalo. Rengiantis parodas Lietuvoje ir užsienyje. Alvydas Januševičius – pradinio ugdymo pedagogas, folkloro ansamblio „Vaiguva“ narys, muzikuojantis įvairiais lietuvių liaudies instrumentais, Martynas Šalkauskas – vietinis amatininkas, kalvis.

Niekas negalėjo patikėti, kad vaikai, pagal savo pieštus eskizus, kartu su vadovais, per tokį trumpą laiką sukurs tiek nuostabių šiaudinių skulptūrų, nusikals baltų ženklų papuošalus, išmoks Rasų šventės dainų ir šokių.

Stovyklos pabaigą vainikavo šiaudinių skulptūrų ir metalo dirbinių paroda,  vaikai ir jaunimas kvietė tėvus ir svečius pašokti tradicinių foklorinių šokių ir ratelių. Paskutinę stovyklos dieną vykome į Molėtų kraštą, kur aplankėme Etnokosmologijos muziejų, Molėtų observatoriją ir Kulių kaimo etnografinę sodybą. Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba, kofinansavo Panevėžio rajono savivaldybė. Dėkojame už galimybę pažinti, puoselėti ir populiarinti tautos istoriją ir senąją kultūrą, skatinti  vaikus ir jaunimą domėtis savo šaknimis, suteikiant žinių apie senųjų raštų prasmę, išmokant jiems suteikti naują aktualų turinį.


                                                    Smilgių kultūros centro direktorė Lina Narkevičienė

 

image_print