Balandžio 10 d. Panevėžio rajono savivaldybė, bendradarbiaudama su Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija, Ramygalos seniūnijoje surengė mokymus, skirtus asmenims, susijusiems su žemės ūkiu ir besidomintiems jo aktualijomis. Mokymų tema –„Trumpųjų žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinių organizavimas“.

Trumposios maisto grandinės, kai produktai iš lietuviškų ūkių trumpiausiu keliu tiekiami tiesiai pirkėjams, ugdymo, sveikatos įstaigoms. Kad gyventojai valgytų vietoje užaugintą ir pagamintą maistą – šiandien vienas iš aktualiausių uždavinių, siekiant sveikos gyvensenos, ekonominio naudingumo ir tvarumo.

Maisto tiekimo trumposios grandinės – tai pirmenybė produktams, užaugintiems ar pagamintiems toje pačioje savivaldybėje.

Produktų maistinė vertė tiesiogiai priklauso nuo jų cheminio apdorojimo, transportavimo, laikymo trukmės. Šių nepalankių sveikatai niuansų galima išvengti sutrumpinant produkto kelią nuo augintojo iki vartotojo.

 Jei ūkininkas turėtų galimybę perdirbti savo auginamą produktą ir tiesiai jį parduoti iš ūkio, tai būtų pats trumpiausias ir sveikiausias maisto kelias. Deja, sutrumpinti maisto grandinę nėra taip lengva. Įsigalėjęs perdirbėjų ir prekybos centrų marketingas nepelnytai stumia ūkininkus tik į žaliavos augintojų vaidmenį.

 Dėl sveikatai palankių trumpųjų maisto grandinių organizavimo skatinimo  reikalingas visuomenės švietimas, politiniai sprendimai.

Panevėžio rajono savivaldybės 2023–2030 metų strateginiame plėtros plane  iškeltas vienas iš prioritetų – konkurencingas ūkis, kuriame numatytos alternatyvios ir inovatyvios gyvulininkystės, augalininkystės ar žemės ūkio kultūrų produktų gamybos ir perdirbimo skatinimo priemonės.

Trumpųjų žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinių organizavimo mokymuose dalyvavo Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus specialistai, seniūnijų seniūnų pavaduotojai, ūkininkai. Mokymus vedė lektorė VDU Žemės ūkio akademijos profesorė Vilma Atkočiūnienė.


Ramygalos seniūnijos seniūno pavaduotoja Lina Juozaitienė

 Nuotr. Linos Juozaitienės

image_print