Tradicinė Perekšlių kaimo kraštiečių šventė „Po ąžuolu“  švenčiama per Jonines. Su gausia koncertine programa, krepšinio varžybomis, vaikų žaidimų aikštelėmis, parodomis ir Rasų šventės tradicijomis.

                      Lietuvos Respublikos Seimas 2022 metus paskelbė jaunimo ir Lietuvos krepšinio 100-mečio metais. Šias iniciatyvas organizatoriai įprasmino krepšinio tarp Perekšlių ir Smilgių komandų organizavimu. Joms vadovavusi Smilgių seniūnijos sporto metodistė Ineta Tumienė, sveikino Perekšlių jaunimo komandą, įveikus varžovus dešimties taškų persvara. Šventinė programa prasidėjo Perekšlių vaikų ir jaunimo orkestro „Saulutė“ koncertu (vadovė Ligta Bilevičienė), o Joninių apeigines tradicijas liaudiškais šokiais perteikė jaunimo liaudiškų šokių ansamblis „Grandinėlė“ iš Panevėžio (vadovė Zita Rimkuvienė). Nenorėdami nusileisti jaunimui, kapelos „Aušrinė“ (vadovas Alvydas Čepauskas) muzikantai juokavo, kad jie irgi jauni, nes jų širdys ir lūpos smagiai dainuoja. Ir iš tiesų, jaunystė – tai ne tik amžiaus rodiklis, bet ir sielos būsena. Todėl į vainikėlių demonstravimo ratelį rinkosi visokiausio amžiaus šventės dalyviai: ne tik moterys ir merginos, bet ir vienas drąsus vyriškis. Čia Perekšlių folkloro kolektyvas „Ulyčia“ (vadovas Gvidas Vilys) visas kupoliavimo prasmes atskleidęs, su žiūrovų pagalba išrinkęs gražiausią vainikėlį, pakvietė juos ant kupolės mėtyti. O Smilgių ir Paįstrio kultūros centrų jungtinio linijinių šokių kolektyvo „Rožiniai ritmai“ (vadovė Nijolė Vidžiūtė) šokėjos, baigusios pasirodymą,  mokė jaunas mergaites vainikėlius į  vandenį leisti.

                 Augalo žydėjimas – tai jo vestuvės. Rasų arba Joninių naktį įvyksta lūžis. Perkopusi dangaus skliaute aukščiausią tašką saulė vis mažiau šviesos siunčia žemei, o augalas baigęs žydėjimą,  užmezga vaisių. Taip pereinama į kitą etapą nokti – nykti. Vien apie tai pagalvojus, į širdį pasibeldžia nostalgiški jausmai ir taip norisi  kažko romantiško. Nušvitus  Joninių laužui šį norą įgyvendinti padėjo folkloro ir romansų kolektyvas „Radasta“ iš Miežiškių kultūros centro Nevėžio padalinio ir jo vadovė Jolanta Karaliūnienė, atlikusi savo kūrybos dainas.

                 Šventė visuomet linksmesnė, kai ji kvepia dosnumu. Visus kolektyvus ir dalyvius parke virta koše vaišino Perekšlių bendruomenės atstovai. Kad energijai vitaminų nepritrūktų, Meškių šeimyna  padovanojo didžiulį dubenį kvapnių braškių. Sujetų bendruomenės atstovai spragino kukurūzus. Gyventojų bendruomenės pirmininkas Arvydas Zalumskis įteikė dovanas Jonams, Janinoms ir talkinusiems savanoriams.   Smilgių kultūros centro direktorė Lina Narkevičienė dėkojo visiems dalyviams, fotografijų parodą pristačiusiam kraštiečiui Arūnui Švelnai ir šventę vainikavusiai populiariosios muzikos atlikėjai Laisvai. Visi džiaugėmės atnaujinta parko aikštelės danga.

                 Budėjimas per naktį, saulės sutikimas, prausimasis ryto rasoje, maudynės šaltiniuose, upėse, ežeruose saulei tekant. Kiek daug stebuklingų dalykų galime patirti, jeigu tik norime…mes esame laisvi pasirinkti: priimti šventes ir kiekvieną dieną kaip dovaną, kaip stebuklą.


Meno vadovė ir kraštiečių šventės vedėja Audronė Palionienė

Nuotraukų autorius Dangutis Šukys

 

image_print