Panevėžio rajono savivaldybė stiprina praėjusių metų vasarą užmegztus bendradarbiavimo ryšius su Ukrainos Respublikos Radechivo savivaldybe. Gegužės 24–28 dienomis savivaldybės delegacija – vicemeras Rimantas Pranys, Savivaldybės tarybos nariai Algimantas Birbilas, Kazimieras Algirdas Budrys, Miežiškių seniūnijos seniūnas Remigijus Budreika  – lankėsi draugiškoje šalyje su pilietiškumo vizitu.

Į kelionę delegaciją vežė ir viešnagės metu lydėjo bei vertėjavo ukrainiečių kilmės savanoris panevėžietis Eugenijus Vitoška.

Pirmąją vizito dieną artimiau susipažinta su Radechivo savivaldybės valdymo sistema. Ukrainiečiai savivaldybės vadovai pristatė savo kraštą, savivaldos ypatumus, administracinę valdymo sistemą.

Radechivo savivaldybė, esanti Lvovo srityje, įkurta 2018 m. gruodžio 23 d. įvykdžius administracinę ir teritorinę reformą. Savivaldybėje, kurią sudaro Radechivo miestas ir 41 kaimo vietovė, gyvena per 33 tūkst.  žmonių (Radechivo mieste – beveik 10 tūkst., kiti – kaimo vietovėse). Bendras savivaldybės plotas – beveik 71 tūkst. ha.

Vietos savivaldą vykdo Radechivo miesto taryba, kurią sudaro Tarybos vadovas ir 26 tarybos nariai – deputatai.

Tarybos vadovas meras turi didelius įgaliojimus, balsavimo teisę. Jam talkina du vicemerai ir dvi sekretorės, atliekančios administracijos direktoriaus funkcijas.

Švietimo tinklą sudaro 25 bendrojo ugdymo įstaigos, 14 ikimokyklinio ugdymo įstaigų, Muzikos mokykla, popamokinio ugdymo įstaiga, Vaikų ir jaunimo sporto mokykla, Inkliuzinis išteklių centras.

Pirminės ir antrinės medicinos paslaugas teikia Radechivo ligoninė, sudaryta iš 6 ambulatorinių skyrių ir 24 paramedikų bei akušerijos punktų kaimo vietovėse, įskaitant stacionarius ir ambulatorinius skyrius Radechivo mieste.

Kultūros įstaigų tinklą sudaro 33 kultūros namai, 28 bibliotekos.

Antrąją vizito dieną buvo surengta išvyka į srities centrą Lvovą. Panevėžio rajono savivaldybės delegaciją lydėjo ir su miesto istorija bei įžymybėmis supažindino už ukrainiečio ištekėjusi lietuvė gidė, tad bendravimas buvo itin artimas ir nuoširdus.

Malonus siurprizas laukė lankantis Nacionaliniame akademiniame operos ir baleto teatre – edukacijų organizatorė ukrainietė Marija sujaudino padainavusi lietuvių liaudies dainą.

Trečioji vizito diena buvo intensyviausia tiek veiklos, tiek emocijų prasme, persmelkta patriotizmo, tautiškumo  ir laisvės dvasios. Tą sekmadienį Radechive paminėta Didvyrių diena – Ukrainos kovotojų už laisvę ir nepriklausomybę pagerbimo šventė.

Gegužės 23 d. Ukraina pagerbia visų didvyrių, kurie gynė jos suverenitetą ir nepriklausomybę, o dabar kovoja su Rusijos kariuomene, atminimą. Data pasirinkta ne atsitiktinai – 1938 m. gegužės 23 d. buvo nužudytas Ukrainos Tautos Respublikos armijos vadas, karinis ir politinis veikėjas, plk. Jevhenas Konovalecas.

Minėjimo renginys Radechive iš gegužės 23-osios į 28-ąją nukeltas derinantis prie Panevėžio rajono savivaldybės delegacijos vizito laiko. Radechivo savivaldybės vadovai sakė ypatingai vertinantys, kad didelę istorinė reikšmę turinčios Didvyrių dienos minėjime dalyvauja lietuviai.

Renginys prasidėjo bažnyčioje laikomomis mišiomis už Ukrainą ir jos kovotojus.

Nuo bažnyčios spalvinga eisena, lydima orkestro muzikos ir liaudies dainų, patraukė į Didvyrių kalvą, kur žuvusiesiems padėtos gėlės.

Tokia pati iškilminga ceremonija vyko ir tarpinėje stotelėje – miesto aikštėje prie 2014–2024 metų kare žuvusių 50-ies karių nuotraukų ekspozicijos.

Žodis suteiktas ir Panevėžio rajono savivaldybės vicemerui R. Praniui.

„Mes nekovojame, bet kuo galime, tuo padedame Ukrainai. Dideliame kare mažų darbų nebūna. Nebūna beprasmiškų. Nebūna nesvarbių. Tai – ir apie žmones, ir veiksmus, ir žodžius. Esame vieningi ir solidarūs su laisvės ir nepriklausomybės siekiančia Jūsų tauta“,– sakė vicemeras.

Pažintis su skaudžia ukrainiečių tautos istorija tęsėsi turistinėje-edukacinėje vietoje „Vanago lizdas“ Yastrubychi kaime.

Vakare pristatyta folklorinė programa „Ukrainiečių vestuvės“, vaizdingai ir su nemaža humoro doze perteikianti vestuvių papročius ir apeigas. Delegacijos nariai pažymėjo visos viešnagės metu jautę didelę Radechivo vadovybės, dvasininkų bei visų sutiktų ukrainiečių pagarbą ir dėkingumą už jų palaikymą laisvės kovoje.

Atsakomojo ukrainiečių vizito Panevėžio rajone laukiama rugsėjo mėnesį. Jie, kaip ir kiti tarptautinio bendradarbiavimo partneriai, pakviesti dalyvauti Smilgių etnografinėje sodyboje vyksiančioje tradicinėje Žemdirbių šventėje.


Savivaldybės informacija

Paskutinis atnaujinimas: 2024-06-07 08:28

image_print