Kas antrą pavasarį Miežiškių kultūros centre vykstanti Lietuvos armonikininkių šventė-varžytuvės ,,Petronės armonika“ – vienintelis toks renginys Lietuvoje. Jis organizuojamas siekiant išsaugoti etninės kultūros gyvąjį reiškinį, moterų ir merginų atliekamą instrumentinį folklorą. Į varžytuves iš įvairių Lietuvos regionų suvažiuojančios muzikantės šventę jau seniai praminė savo atlaidais, dažna iš jų stengiasi nepraleisti nė vieno suėjimo.

Šių metų „Petronės armonika“ šventė gražią sukaktį – vyko penkioliktą kartą. Ta proga į Miežiškius suvažiavo, suėjo gražus būrys armonikomis grojančių moterų ir jų atliekama muzika besidominčių žmonių. Varžytuvių dalyvės iš Panevėžio ir Jonavos rajonų, Pakruojo, Vilniaus dalijosi tiek smagiomis, tiek svajingomis melodijomis, žavėjo meistriškumu ir neslepiamu jauduliu, kiekviena buvo įdomi kūrinių atlikimo ir scenos kultūros savitumu.

Moterų pasirodymus vertino solidi komisija: „Petronės armonikos“ pradininkės, buvusios ilgametės Miežiškių kultūros centro darbuotojos Aldona Petrulaitienė ir Valerija Bartulienė bei etninės kultūros specialistai, instrumentinio folkloro žinovai Arūnas Lunys ir Gvidas Vilys.

Vertintojai kiekvienai muzikantei skyrė po titulą: įsiklausę į publikos nuomonę, žiūrovų numylėtine paskelbė panevėžietę Viktoriją Kiurienę, liaudiškiausios muzikantės prizą įteikė raguvei Kristinai Juškienei, perspektyviausia įvardijo Sandrą Varžaitytę iš Upninkų, Jonavos r.

III vieta skirta Kotrynai Juškaitei iš Raguvos, II vieta – Nijolei Žiaunienei iš Pakruojo, I vieta – Laimai Purlienei iš Vilniaus. Moterims įteikti medžio drožėjo Juliaus Gasaičio sukurti prizai.

Didysis prizas iškeliavo į Jonavos rajoną, Upninkus – tautodailininko Eduardo Tito sukurtos muzikantės skulptūrėlės verčiausia pasirodė esanti Laima Dobrovolskienė.

Šventę muzika ir dainomis papuošė kapela „Juostvingė“ iš Trakiškio, žiūrovai galėjo grožėtis sceną puošusiais menininko Eriko Čypo drožiniais (jo sukurtų verpsčių paroda kultūros centre bus visą kovą). Itin įspūdinga staigmena tapo specialiai renginiui parengtas ansamblio „Petronės armonika“ muzikančių grįžimas į sceną. Kadaise Aldonos Petrulaitienės suburtas buvęs itin populiarus kolektyvas jau senokai gyvas tik prisiminimuose – kultūros centre armonikomis griežti besimokiusios mergaitės, merginos suaugo, išsibarstė po pasaulį. Tačiau keletas jų mielai atsiliepė į kvietimą trumpam prisiminti vaikystės muzikavimo pamokas. Šventės dalyviams Evelina ir Laura kartu su vadove griežė scenoje, o Danguolė ir Renata jautraus muzikinio sveikinimo įrašą atsiuntė iš Norvegijos.


Miežiškių kultūros centro informacija ir nuotrauka

image_print