Kai dar prieš vidurdienį aplink Paįstrio Švč. M. Marijos Globos bažnyčią ima šurmuliuoti žmonės, vaikai rankose spaudžia loterijoje tik ką laimėtus spalvotus saldainius, vyrai prie šventoriaus tariasi, kuris kurioje procesijos vietoje stovės, Gegužinės ir Ramybės gatvių pašonėse rikiuojasi statomi automobiliai, o bažnyčios link einantys paspartina žingsnį, žinia – Paįstryje prasideda Oninių atlaidai. Kartu su jais vyksta ir kraštiečių šventė, suburianti čia gyvenančius ir kitur persikėlusius. Kasmet vienam savaitgaliui Paįstrio apylinkių subendrinti žmonės susieina pasidžiaugti vieni kitais, mylimu kraštu bei renginių gausa.

„Kasmet stengiamės žmones vis kuo nors nauju nustebinti, juos kuo smarkiau į įvykių sūkurį įtraukti, kad bendra nuotaika būtų pakilesnė, kiekvienas, net ir ilgus metus Paįstryje negyvenantis, jaustųsi savas, laukiamas“, – sako Paįstrio kultūros centro direktorė Daiva Kiršgalvienė.

Liepos 31 dieną, po atlaidų bažnyčioje suvažiavusių kraštiečių laukė įvykių virtinė, kuriuos organizavo Paįstrio kultūros centras, Paįstrio seniūnija, Paįstrio biblioteka, Paįstrio gyventojų bendruomenės centras bei Paįstrio kraštiečių klubas „Ąžuolas“.

Jubiliejinio kraštiečių numerio pristatymas

Iš bažnyčios ištikimiausi Paįstrio krašto istorijos, kultūros laikraščio „Paįstrietis“ skaitytojai skubėjo į Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Paįstrio filialą, kur vyko naujausio leidinio pristatymas.

Pirmas laikraščio „Paįstrietis“ numeris buvo sudėliotas 1999 m. ir nuo tada išleidžiamas kasmet prieš pat Šv. Onos atlaidus. Tai leidinys apie vietos žmones, įvykius, atsiminimus ir iškilius asmenis. Daugiau nei prieš du dešimtmečius išleistas pirmasis laikraščio numeris turėjo aštuonis puslapius, dabar gauta medžiaga vos telpa į 20.

25-asis „Paįstrietis“ – persmelktas atsiminimų. Pristatant laikraštį, jo kūrėjai perspėjo: „Prieš atversdami pirmąjį jo puslapį nusiteikite emocingai, džiaugsmu bei ašaromis persmelktai, kelionei. Kai kas regės save už ilgo, vaišėmis nukrauto stalo, kai kas – autobusu riedantį į mokyklą ar besisveikinantį su pirmąja mokytoja, kai kam tai bus širdies virpulį keliantis susitikimas su seniai regėtu pažįstamu. Spalvingų metų karoliais pasipuošę jubiliatai dalysis per gyvenimą sukauptais įspūdžiais, nuveiktais darbais, dabar džiugesį keliančiomis akimirkomis. Pasivaikščiosime skulptoriaus Juozo Zikaro keliu, leisimės į žygį, kurio pradžia – Baroniškių kaime.“

Bibliotekoje vykusiame pristatyme padėkota leidiniui savanoriškai rašantiems žmonėms, buvusiems bei esamiems redaktoriams ir tiems, kurie išdrįso pasidalyti savomis istorijomis bei mintimis.

„Galima tik įsivaizduoti, kaip sunku anuomet buvo idėją paversti realybe, – sakė dabartinė leidinio redaktorė Arneta Matuzevičiūtė. – Ir priemonės, ir galimybės buvo gerokai kuklesnės, nepaisant to užgimusi mintis tapo apčiuopiamu kūriniu, kuriuo ir dabar dar galime didžiuotis. Šiemet ne visi tekstai tilpo į „Paįstrietį“, liko nemažai mokinių kūrybos, kuri nenugulė į leidinį, tad manau, kad krašto laikraščio ateitis šviesi, o kūrybinis potencialas – didelis.“

Drąsiausi nepabūgo naujovių iššūkio

Jau įdienojus, kol Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės atstovai mokė smalsiausius naudotis ginklais, policijos atstovai pasakojo apie saugų eismą bei kaimynystę, baikeriai demonstravo išskirtinio modelio motociklus, o drąsesni sėdo ant keturračių, prie pagrindinės scenos rikiavosi užsiregistravę kraštiečių šventės naujienai – „Country“ stiliaus aprangos konkursui. Jų susikaupimo ir nusiteikimo varžytis neblaškė net netoliese aidėjęs fizinio ugdymo mokytojo Vytauto Gutausko švilpukas, koordinavęs sporto varžybas.

„Pirmiausiai vedėjai pakvies jus prisistatyti, užduos kelis klausimus, o tada jūsų lauks linijinių šokių iššūkis“, – prasidedant konkursui dalyvius instruktavo renginio režisierė D. Kiršgalvienė.

Daugiau nei dvidešimt dalyvių poromis ir po vieną kopė į sceną ne tik garsiai ištarti savo vardo, bet ir kuo išradingiau pristatyti savo personažo: kai kas mediniu arkliuku atjojo, kai kas raitelio ant balto žirgo dairėsi, kažkas ganomų karvių bandą Panevėžyje pametė, o kai kam labiau nei dirbti patinka šokti. Bene visus prisistatymus lydėjo dalyvių bei žiūrovų juokas, o vertinimo komisijai sprendimą priimti darėsi vis sunkiau.

Pasitarę komisijos nariai – kraštietė Ramutė Stasevičienė, režisierius Antanas Markuckis ir aktorė Dovilė Klementjeva – trečią vietą skyrė Renatos ir Rolando Čiplių šeimai, antrą – Aldonos ir Ramūno Vasių šeimai, pirmąją – Mantui Raubai.

„Vertinome kostiumo bei idėjos atskleidimą: gal kai kam batų pagal stilių pritrūko, gal kai kam skrybėlės, – atviravo R. Stasevičienė. – Bet kokiu atveju, tai buvo gerų emocijų, įspūdžių bei įkvėpimo kupina patirtis. Tikimės ir mums, ir dalyviams, ir žiūrovams.“

Vieni kitais pasidžiaugti

Vienas pagrindinių Paįstrio kraštiečių šventės „Iš visų kraštų sugrįžkim į gimtinę“ akcentas – per metus nuveiktų darbų apibendrinimas, padėkojimas tiems, kurie labiausiai nusipelnė. Po Panevėžio rajono mero Povilo Žagunio sveikinimo žodžio Paįstrio seniūnas Virginijus Šležas simbolinę dovaną įteikė seniūnijos pagalbininkui Vytautui Gutauskui, kuris per pastaruosius du metus atnaujino daugiau nei tris dešimtis medinių kėdžių, papuošusių ir šventės erdvę. Paįstrio bendruomenės pirmininkas Rimantas Pranys „Gražiausia sodyba 2022“ nominaciją įteikė Irenai ir Valodiai Jachjajevams.

„Paįstrys, tai pats gražiausias kampelis Lietuvoje, tad privalo būt puoselėjamas, gražinamas. Pradėjome nuo savo kiemo. Ir darome viską ne kitiems, o sau“, – atsiimdami apdovanojimą kuklinosi paįstriečiai.

Paįstrio kraštiečių klubo „Ąžuolas“ prezidentas Petras Nevulis atskleidė kas šiais metais tapo „Krašto šviesuoliu“. Padėka už 35 darbo Paįstrio kultūros centre metus ir simbolinė statulėlė įteikta meno vadovei Nijolei Vidžiūtei.

Lietaus neišsigandusius ir sutemas pasitikusius žmones linksmino Paįstrio kultūros centro meno mėgėjų kolektyvai, Pasvalio kultūros centro Daujėnų skyriaus kapela „Smiltelė“, Kėdainių kultūros centro kapela „Vilainiai“, atlikėjai Povilas Meškėla, Vladas Kovaliovas, Miglė Pivoriūnaitė, Vaida Ridikaitė, grupė „Pečius griūn“ ir dainininkė Donalda Meiželytė.


Paįstrio kultūros centro informacija ir nuotraukos

Teksto autorė Arneta Matuzevičiūtė

 

image_print