Šiandien, kovo 18 d., minime rašytojos, altruistės, visuomenės veikėjos, Lietuvos patriotės Gabrielės Petkevičaitės-Bitės 160-metį. Ši didi asmenybė, ne luomo, o sielos bajorė, pašventusi savo gyvenimą Lietuvai, gimė 1861 m. kovo 18 d. Puziniškyje, Smilgių seniūnijoje.

Šiandien Smilgių kultūros centro Perekšlių padalinio teatro „Saulėgįža“ atstovės Rita Juozapavičienė ir Audronė Palionienė aplankė rašytojos kapą Panevėžyje. Gėles ir širdžių šilumą skyrėme Bitelei nuo visų Smilgių krašto žmonių.

Smilgių kultūros centro teatro trupė savo žymios kraštietės jubiliejui sukūrė vaidybinį video pristatymą  „Gabrielės Petkevičaitės-Bitės minčių kertelę pravėrus“.

Smilgių kultūros centras G. Petkevičaitės-Bitės atminimą įamžina kasmet organizuodamas Aukštaitijos regiono klojimo teatro festivalį „Po Bitės sparnu“. Nuo 2012 m. renginys vyksta paskutinį rugpjūčio savaitgalį, o rugsėjo pirmą savaitę pristatomi spektakliai, skirti vaikams ir jaunimui.

Ši data pasirinkta orientuojantis į pirmo viešo lietuviško spektaklio Antano Vilkutaičio-Keturakio  „Amerika pirtyje“ laiką ir aplinkybę: jo iniciatorė, režisierė, rėmėja ir netgi vaidintoja buvo pati G. Petkevičaitė-Bitė. Spektaklis buvo surengtas  1899 m. rugpjūčio 20 d. Palangoje, grafui Tiškevičiui priklausančiame klojime.

2014 m. Smilgių kultūros centro Perekšlių padalinyje įsikūręs teatras „Saulėgįža“ savo repertuarą pradėjo  spektakliu  „Kas kaip išmano teip save gano“. Tai Dviejų Moterų  – Bitės ir Žemaitės – sukurta komedija.

2018 m. dainų šventei parengtas spektaklis „Iš svajonių gimsta tikrenybės“, kuriame perteikiami G. Petkevičaitės-Bitės ir Vydūno nuopelnai Lietuvai.

Šiuo metu statomas spektaklis apie knygnešystę  „Litvomanai“ (Dvi Moteri), kurį tikimės parodyti rugpjūčio pabaigoje Smilgių etnografinėje sodyboje vyksiančiame Aukštaitijos regiono festivalyje „Po Bitės sparnu“, skirtame rašytojos 160-osioms gimimo metinėms paminėti.


Meno vadovė Audronė Palionienė

image_print