Rugpjūčio pabaigoje, rugsėjo pradžioje Smilgių etnografinėje sodyboje ir Puziniškyje G. Petkevičaitės-Bitės dvarelyje vyksta tradicinis klojimo teatro festivalis „Po Bitės sparnu“, kuris gavus LKT ir PANRS finansavimą, šiemet išplėtė siūlomų kultūrinių veiklų pobūdį: prisimenant Bitės ir Žemaitės bendrą veiklą, festivalyje dalyvavo ne tik Aukštaitijos, bet ir Pamario krašto bei Žemaitijos teatrų kolektyvai. Festivalio metu iš viso bus parodyta 11 spektaklių (6 suaugusiems, 5 – vaikams ir jaunimui), pristatytos ir eksponuojamos  2 parodos: tautodailininko K.V.H. Vaičiūno „Žymiausios Aukštaitijos ir Žemaitijos vietos“ (kurios yra susijusios su Bite ar liaudies teatru) bei autentiškos tekstilės paroda „Neša kraičius iš svirnelio“, atvežta iš Upytės tradicinių amatų centro, kurią pristatė kun.dr. Gediminas Jankūnas ir aušra Sidorovienė.

Didžioji festivalio dalis jau įgyvendinta.  Žiūrovai su dideliu susidomėjimu pasitiko aktorę Nijolę Narmontaitę ir jos muzikinę vaidybinę programą. Pati aktorė savo feisbuko sienoje paliko štai tokį atsiliepimą apie šią viešnagę: „Begaliniai džiaugiuosi, kad ir aš buvau dalis šio puikaus festivalio. Atmosfera, publika, organizacija dešimtukui. Daugiau tokių švenčių. Smilgiai yra jėga!”

Projektu „Einam teatro kopinėt” siekiama skatinti kultūrinį turizmą, todėl dalyviams buvo pasiūlyta galimybė stovyklauti Smilgių etnografinėje sodyboje, aplankyti privačią dailės galeriją  Kęstučio V.H. ir Aldonos Vaičiūnų namuose bei leistis į žygį Gabrielės Petkevičaitės-Bitės takais. Žygeiviai aplankė Smilgių bažnyčią, skulptoriaus B. Bučo tėvų kapą, Meištavičių dvarą ir akmenį Salomėjai Neriai Sujetuose, akmenis Mukolus, Lelijų kalnelį ir atkeliavo į Bitės gimtąjį Puziniškio dvarelį, kur laukė ekskursija su įdomiausiomis istorijomis, su Bitės ir Žemaitės draugystės pažintimi, foto sesija su dvarelio rūbų kolekcija ir rašytojos literatūra (fotografas Stasys Skrebys), plaukiojimas valtele, dar vienas spektaklis ir nuostabiai skani, lauke virta košė. Kelionės metu mus lydėjo Puziniškio dvarelio muziejininkė Irena Lesvinčiūnienė. Koše vaišino projekto partneris Panevėžio rajono savivaldybės viešoji biblioteka.

Džiaugiamės, kad į šią šventę buvo užsukę svečiai: LR seimo narė Guoda Burokienė, Panevėžio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Antanas Pocius, visus spektaklius žiūrėjo Bendruomenių sąjungos pirmininkė Odeta Baltramiejūnienė. Reportažą apie festivalį parengė GVTV.

Rugsėjo 9 d. Smilgių etnografinėje sodyboje vyks festivalio veiklos, skirtos vaikams ir jaunimui. Pasiūlysime spektaklius bei teatro laboratoriją su režisieriumi ir aktorium Andriumi Povilausku.

Kviečiame domėtis, keliauti, pažinti Smilgių kraštą ne tik festivalio metu.


Tekstą parengė meno vadovė Audronė Palionienė

Fotografavo Stasys Skrebys

image_print