Į jubiliejus, kad ir kuklius, tačiau kviečiami brangiausi, širdžiai mieliausi svečiai. Ne išimtis ir dvidešimtą kartą vykęs mėgėjų teatrų festivalis „Tiltai“, kuriame ir žiūrovų, ir dalyvių laukė Paįstrio kultūros centras.

Prieš kiek daugiau nei 20 metų vaikštant po Telšius, besišnekučiuojant Paįstrio kultūros centro direktorei Daivai Kiršgalvienei ir režisieriui Jonui Buziliauskui užgimė mintis Panevėžio rajone organizuoti teatro mylėtojams skirtą renginį – šventę, kuri scenoje suburtų vaidinančius mėgėjus.

„Mano retoriniam klausimui Jonas turėjo atsakymą, – prisimena D. Kiršgalvienė. – Svarstant meno mėgėjų pasirodymų bei patirties dalijimosi galimybes, jis paragino tuos tiltus tiesti į Paįstrį. Taip gimė mėgėjų teatrų festivalis „Tiltai“.

Optimizmo paieškos

Dabar jau sutvirtėję, užaugęs festivalis kasmet stebina spektaklių gausa bei įvairumu. Šiemet vykusio renginio  „Tiltai 2021“ pirmoji diena buvo skirta išskirtinai juokui.

Liepos 17 dieną prasidėjęs festivalis atvykstančius pasitiko Paįstrio kultūros centro vaikų ir jaunimo pučiamųjų instrumentų orkestro „Dūdorėliai“ atliekama muzika. Po ilgų nesimatymo mėnesių dėl karantino ribojimų susibūrusių vietos gyventojų bei svečių šurmulį nutildė scenoje pasirodę Panevėžio rajono Krekenavos kultūros centro mėgėjų teatro „Avilys“ aktoriai, pristatę komediją pagal Remigijų Paciukonį „Loterija po 15 metų“ (rež. Miranda Vaitkevičienė). Pro garų gausą vos buvo galima įžiūrėti Utenos Kamerinio teatro komediją Juozo Vilkutaičio – Keturakio „Amerika pirtyje“ (rež. Šarūnas Kunickas). Aukštaičių tarme vaidintame spektaklyje pasakota, kaip Vincas siuva pas nusigyvenusį ūkininką Bekampį. Karčemoje jis sutinka Antaną, kuris įsižiūrėjęs Bekampio dukrą Agotą. O va Bekampiui mirtinai reikia 200 rublių vekseliui išpirkti. Vincas surezgė gudru planą – įkalbėjo Antaną paskolinti Bekampiui pinigų, mat tai tiesiausias kelias į žentus. O pats, tuo tarpu, suko galvą Agotai pažadais kartu pabėgti į Ameriką. Paįstrio kultūros centro scenoje stebėta kaip išsisprendė ši intriga, kodėl toji Amerika – pirtyje.

Pozityvių emocijų gausą papildė Vilijos Radvilaitės ir Kornelijos Petkutės koncertinė programa „Ten, kur gyvenimas gieda“.

Oficialus atidarymas

Antroji festivalio diena džiugino ne tik mažuosius. Nors Rokiškio rajono Bajorų lėlių teatro „ČIZ“ spektaklis „Trijų mazgelių pasaka“ (rež. Nijolė Čirūnienė) buvo skirtas būtent jiems, didelis įvykis aplankė Pakaušių kaimą. Būtent šis spektaklis tapo pirmuoju parodytu nesenai įkurtoje „Pasakų daržinėje“.

„Dėkojame Panevėžio lėlių vežimo teatro direktoriui Antanui Markuckiui, už galimybę čia svečiuotis ne tik su festivaliu ­„Tiltai“, bet ir prisidėti prie „Pasakų daržinės“ idėjos įgyvendinimo istorijos“, – sakė D. Kiršgalvienė.

Režisierius Antanas Markuckis ilgai svajojęs apie teatro įkūrimą nuosavo namo kieme, šiais metais svajonę išpildė. Ilgai triūsęs pats bei pagalbininkų padedamas jis ūkiniame pastate sukūrė erdvę, kurioje ir žiūrovų salė, ir scena, ir užkulisiai, ir lėlių teatrams būdinga pasakiška aura.

„Labai tikiuosi, kad po kelių metų šioje nedidelėje scenoje jums vaidins jau ne lėles valdantys aktoriai, o mechaninis teatras, kurį aš pats galėsiu valdyti kompiuteriu. Manau, kad tai tik ilgos kelionės pradžia“, – kalbėjo jis.

Šimtamečių medžių paunksmėje

Dar neišsikvėpęs mėgėjų teatrų festivalis „Tiltai 2021“ persikėlė į Paliukų kaime esančią skulptoriaus Juozo Zikaro gimtinės sodybą, kur ilgus dešimtmečius menančių medžių paunksmėje prisiminti Jono Katelės amžininkai, jų kūryba. Tai Anykščių kultūros centro mėgėjų teatras pristatė spektaklį „Medkopis“ (rež. Jonas Buziliauskas), kuriame prisiminė išklius Lietuvos rašytojus, jų nuveiktus darbus, pasiekimus, likimus.

Aukštatiškoje sodyboje pritiko ir tautiniais motyvais pastatytas spektaklis „Apie vėles, žemėj klajojančias“, sukurtas Vitalijos Mockevičiūtės ir Neringa Varnelytė. Profesionalaus teatro „Labas“ spektaklis skirtas siaubo pasakų gerbėjams. Jame lietuviškos sakmės, užrašytos J.Basanavičiaus, N.Vėliaus, supintos su lietuvių liaudies romansais pasakoja apie vieno žmogaus šeimos lemtį nuolat susidurti su anapusiniu dvasių, vėlių, velnių pasauliu.

Vasariškam vėjui jau nupūtus siaubus, dangaus link ėmė stiebtis plunksnos. Jas rankose laikė Paįstrio kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Skruzdėlė“ jaunieji aktoriai. Jubiliejiniame festivalyje jie pristatė premjerą pagal Richardo Bacho knygą „Džonatanas Livingstonas Žuvėdra“ (rež. Daiva Kiršgalvienė).

Pakilios nuotaikos užtaisu pasidalijo festivalio renginių ciklą uždariusios Paįstrio bei Smilgių kultūros centrų linijinių šokių grupės „Rožiniai ritmai“ šokėjos.

Štai taip su artimiausiai draugais, maloniais svečiais Paįstrio kultūros centras jau dvidešimtą kartą pasitiko teatro mylėtojų šventę: užpūtęs žvakutes ant torto ir pasižadėjęs grįžti kitąmet, kad istorija tęstųsi, o „Tiltai“ minėtų dar ne vieną sukaktį.


Paįstrio kultūros centro Daukniūnų padalinio vadovė Arneta Matuzevičiūtė

image_print