Atėjus vidurvasariui, prasidedant rugiapjūtei Panevėžio rajone aidi tradicinė naminės duonos kepėjų šventė „Visur duona su pluta“. Šiemet renginys švenčia gražias sukaktis – duonos kepėjų suėjimui jau dvidešimt metų ir jau dešimtą kartą šventė vyksta senąsias duonos kepimo tradicijas puoselėjančių Radviliškių kaimo kepyklos šeimininkų Audronės ir Albino Kisielių sodyboje.
Sumanyta ir kurį laiką vykusi Miežiškių seniūnijos kaimuose, pastaruoju metu „Visur duona su pluta“ įgijusi platesnį mastą ir vyksta ten, kur esama puikių galimybių pademonstruoti duonos kepimo procesą. Audronė ir Albinas Kisieliai įsileidžia šurmuliuojančią šventę į kepyklą, į sodą, į kiemą, kartu su Miežiškių kultūros centru tampa renginio organizatoriais, kartu su Panevėžio rajono savivaldybe ją finansuoja.
Kaip įprasta, šiemetėje šventėje daugiausiai dėmesio skirta duonos ir duonos kepėjų pagerbtuvėms – pristatytos duonos kepimo tradicijos, vyko įvairių duonos rūšių ir duonskrylių degustacijos, šventės sumanytoja, buvusi ilgametė kultūros darbuotoja Stasė Eigirdienė demonstravo duonos kepimo procesą, visus norinčiuosius pakvietė jame dalyvauti, buvo galima išbandyti ir bandelių kepėjų darbą, net pamėginti malti senovinėmis girnomis.
Renginyje pristatytos tautodailės, amatų tradicijos: kūrybos, gamybos procesus demonstravo ir savo darbais prekiavo meistrai, kuriantys iš medžio, vytelių, vaško, vilnos, prisistatė kalvis, malūnininkai, sūrių gamintoja, papuošalų kūrėjai, bitininkai, mezgėjos, tautinių juostų rišėja, žolininkai, tekstilininkai, keramikai.
Kūrybinę stovyklą surengė iš visos Lietuvos suvažiavę medžio skulptoriai. Eduardas Titas, Audrius Gokas, Gintaras Varnas, Dalius Dirsė, Saulius Kurnickas, Saulius Lampickas, Vilmantas Varanavičius, Artūras Janickas, Gintautas Tručinskas sukūrė įspūdingų skulptūrų, suolelių, o šventės dalyviai galėjo ne tik iš arti stebėti, kaip gimsta vertingi darbai, bet ir čia pat vykusiame aukcione juos įsigyti.
Gerą nuotaiką vaikams dovanojo įvairias pramogas organizavę kultūros darbuotojai iš Miežiškių kultūros centro Nevėžio padalinio ir Ramygalos kultūros centro. O pagrindinėje šventės scenoje publiką linksmino Krekenavos kultūros centro mėgėjų teatras „Avilys“, muziką ir skambias dainas dovanojo folkloro ansamblis „Raskila“ iš Panevėžio, Liūdynės kultūros centro Dembavos padalinio liaudiškų šokių kolektyvas „Svaja“, Ėriškių kultūros centro padalinio Upytės tradicinių amatų centro folkloro ansamblis „Upytės Vešeta“, Miežiškių kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Rudenėlis“, dainininkai iš Šiaulių Laura Remeikienė ir Rolandas Janušas.
Vildamiesi, kad niekas nesutrukdys tęsti prasmingo renginio tradicijos, organizatoriai su šventės dalyviais ir žiūrovais atsisveikina iki kitų metų.
Miežiškių kultūros centro informacija
Gintaro Lukoševičiaus nuotraukos