Fotonas – elementarioji dalelė, neturinti elektros krūvio ir rimties masės, egzistuoja tik judėdama šviesos greičiu, tačiau be jos negalėtų vykti elektromagnetinės sąveikos. Taigi be šių dalelių nebūtų ir šviesos. O egzistuoti fotonai gali tik sąveikaujant su kitomis dalelėmis. Taip, kaip ir kūryboje – kūrinio nebūtų, jei neegzistuotų jo kūrėjas bei auditorija. Dirbinys būtų beprasmis ir bebalsis jei netarpininkautų tarp žmonių.

Perteikiant šią idėją Daukniūnuose jau trečius metus vyko šviesos festivalis „Meno fotonas“. Jame jaunieji kūrėjai savas idėjas įprasmino darbais, kurie busvo eksponuojami nakties apsuptyje.

„Visi šiais metais eksponuoti kūriniai buvo sukurti naudojant daiktus, kurie būtų išmesti: seni laidai, putplasčio gabaliukai, fasado apšiltinimo medžiagos atraižos, medinės pliauskos, vėdinimo sistemos vamzdžiai ir pan. Visa, kas liko po remonto ar buities darbų ir būtų keliavę į šiukšlinę. Iniciatyvūs jaunuoliai daiktams suteikė antrą šansą, o pasinaudodami įvairiais šviesos šaltiniais tamsoje išryškino tik svarbiausias, įdomiausias jų detales“, – renginio idėją pristato Paįstrio kultūros centro Daukniūnų padalinio vadovė Arneta Matuzevičiūtė.

Renginys – Paįstrio kultūros centro Daukniūnų padalinio, gyventojų bendruomenės „Daukniūnai“ ir Obelių jaunimo iniciatyvos organizuotas projektas, kuriuo siekiama skatinti jaunimo užimtumą ir suteikti mėgėjams meninikams alternatyvią saviraiškos galimybę.

Ekspozicijoje – 9 kūriniai. Ji parengta bendradarbiaujant Panevėžio bei Rokiškio rajonų menininkams. Ekspoziciją vienijančios temos nėra, kiekvienas kūrinys – savita menininko šviesos interpretacija.

„Kiekvienas kūrinys – tarsi atskiras fotonas, dalelė, nešanti savą žinutę, spinduliuojanti pačiam žiūrovui svarbiausią informaciją. Tamsoje objektai įgyja kitokias formas, keičia spalvą, išnyra netikėtose vietose bei nejučia dingsta. Neskubus pasivaikščiojimas atskleidžia detales, į kurias dieną retas atkreiptų dėmesį“, – pastebi A. Matuzevičiūtė.

Renginį per du vakarus aplankė daugiau nei 200 žmonių. Kai kurie jų gavo organizatorių įteiktas  tamsoje šviečiančias apyrankes, tad ir patys tapo renginio instaliacijos dalimi.


Paįstrio kultūros centro Daukniūnų padalinio informacija
Simono Spaičio nuotraukos

image_print