2023-10-31

Nuo 2024 m. sausio 1 d. visoje Lietuvoje, gyventojai turės rūšiuoti ne tik plastikines, popierines, metalines ar stiklines pakuotes ir antrines žaliavas, bet ir augalinės kilmės maisto atliekas.  Viena didžiausių Panevėžio regione atliekų surinkimo ir teritorijų tvarkymo įmonių AB „Panevėžio specialus autotransportas“, nuosekliai plėsdama veiklos geografiją, laimėjo  UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras skelbtą viešųjų pirkimų būdu skelbtą konkursą dėl augalinės kilmės maisto atliekų surinkimo ir jų transportavimo į apdorojimo vietas. Bendrovė pasirašė sutartį su UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centru dėl augalinės kilmės maisto atliekų surinkimo paslaugos teikimo Panevėžio rajono, Pasvalio rajono, Rokiškio rajono ir Biržų rajono savivaldybių teritorijose. Sutarties galiojimo terminas – mažiausiai 12 mėnesių su galimybe ją pratęsti dar 12 mėnesių. Paskutinėmis spalio mėnesio dienomis pradėtas vykdyti augalinės kilmės maisto atliekų konteinerių dalinimo pirmasis etapas.

Nauja tvarka diegiama etapais

Pasirengimui teikti augalinės kilmės maisto atliekų surinkimo ir transportavimo paslaugas bendrovė „Panevėžio specialus autotransportas“ turi laiko iki šių metų galo. Darbams vykstant pagal planą ir gavus pirmuosius augalinės kilmės atliekų surinkimo konteinerius bei pilnai paruošus juos eksploatavimui, šią savaitę buvo pradėtas vykdyti konteinerių dalinimas Panevėžio rajone – Dembavos kaimo privačių valdų gyventojams. Naujasis atliekų konteineris yra lengvai atskiriamas – rudos spalvos. Augalinės kilmės atliekų surinkimo konteinerių dalijimas privačių valdų savininkams numatytas vykdyti keliais etapais. Baigus dalinti atliekų konteinerius Panevėžio rajone (Dembavos kaime), sekantys atliekų surinkimo konteinerių dalijimo etapai numatyti Pasvalio rajono savivaldybės privačių valdų savininkams, Biržų rajono savivaldybės privačių valdų gyventojams bei Rokiškio rajono savivaldybės privačių valdų savininkams. Planuojama numatytus atliekų konteinerių dalinimo gyventojams etapus užbaigti per šių metų lapkričio mėnesį.

Kodėl svarbu rūšiuoti augalinės kilmės maisto ir biologines atliekas?

Per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas vidutiniškai sukaupia daugiau nei 400 kilogramų atliekų. Maždaug pusė jų – maisto ir kitos biologiškai skaidžios atliekos. Pradėjus ruošti gyventojus šiam naujam etapui, pastebima, kad  dalis jų į būsimą naują tvarką žiūri skeptiškai pasitikdami naujoves ir pateikia savo argumentus: aš neturiu maisto atliekų – viską suvalgau, tai ką aš į tą konteinerį mesiu?

Į augalinės kilmės maisto atliekų surinkimo konteinerius gyventojai turėtų mesti:

 • naudojimui netinkamus vaisius ir jų likučius, sulčių išspaudas;
 • pasenusius duonos gaminius;
 • pasenusius prieskonius;
 • bulvių, morkų ir kitų daržovių lupenas;
 • arbatos tirščius bei pakelius;
 • kavos tirščius ir jų popierinius filtrus;
 • kambarinius augalus ir jų dalis;
 • mėsos, žuvies, pieno bei kitų maisto produktų likučius;
 • piktžoles ir kitas sodo bei daržo atliekas;
 • susmulkintas medžių šakas;
 • popierinius rankšluosčius ir servetėles,
 • popierinę arba bio-plastikinę kompostuojamą maisto pakuotę ir kitas atliekas.

Į augalinės kilmės maisto atliekų surinkimo konteinerius negalima mesti:

 • plastikinių, stiklinių ir metalinių pakuočių;
 • virtuvinių kempinėlių ir šluosčių;
 • žurnalų laikraščių, užteršto kepimo popieriaus;
 • skysčių ir skysto maisto, aliejaus;
 • tabako gaminių;
 • vaistų;
 • pavojingų atliekų.

Surinktos maisto atliekos keliaus į apdorojimo įrenginius, kurie šiuo metu baigiami įrengti  UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro kartu su kita maisto atliekų tvarkymo infrastruktūra.

Augalinės kilmės atliekų atskyrimas  nuo bendro srauto ženkliai prisidės prie saugesnės ir švaresnės aplinkos kūrimo, nes tokios atliekos pūdamos sąvartyne į aplinką išskiria kenksmingas aplinkai dujas, kurios skatina šiltnamio efektą. Irdamos ir pūdamos tokios atliekos į aplinką išskiria biometano dujas, kurios yra gamtinių dujų analogas naudojamas energijos gamybai. Likusią supūdytą medžiagą galima paversti derlingu ir daug gerų savybių dirvai teikiančiu kompostu. Taip pat, šių atliekų rūšiavimas padės efektyviau rūšiuoti ir perdirbti antrines žaliavas. Maisto atliekomis suteptos pakuotės  yra nebetinkamos rūšiuoti ir perdirbti, todėl ėmus  rūšiuoti maisto atliekas šį problema bus išspręsta.

Nemokamai suteikia augalinės kilmės atliekų rūšiavimui būtinas priemones

Vykdant augalinės kilmės maisto atliekų surinkimo konteinerių dalijimo etapus, privačių valdų savininkams nemokamai suteikiamas konteineris su filtru, padedančiu išvengti nemalonių kvapų. Kiekvienam konteineriui yra suteikiamas individualus identifikacinis numeris. Elektroninė apskaitos sistema leidžia rinkti ir kaupti informaciją apie faktiškai ištuštintus konteinerius. Fiksuojamas konteinerio naudotojas, konteinerio identifikacinis numeris, stovėjimo vieta, talpa, skaičius, paskirtis, ištuštinimo data ir laikas.  Šiuolaikiška sistema leidžia vykdyti darbų kontrolę, fiksuoti suteiktą paslaugą jos atlikimo metu. Privačių valdų gyventojai gautus konteinerius galės pradėti  naudoti tik nuo 2024 m. sausio  1 dienos, o bendrovė „Panevėžio specialus autotransportas“ pagal iš anksto sudarytus augalinės kilmės atliekų surikimo grafikus nurodytomis dienomis išveš atliekas. Informacija apie atliekų išvežimo grafikus bus skelbiama bendrovės internetinėje svetainėje, skiltyje „Grafikai“ (www.psa.lt/grafikai/). Gyventojai taip pat gali kreiptis į bendrovės klientų aptarnavimo skyrių, kuris konsultuos visais atliekų surinkimo ir vežimo klausimais. Kontaktai: +370 60 7777 60, el. p.: [email protected]


AB „Panevėžio specialus autotransportas“ inf. ir nuotr.

Paskutinis atnaujinimas: 2023-11-02 22:36

image_print

Privacy Preference Center

Skip to content