Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija 2024 m. lapkričio 18–22 d. dvidešimt penktą kartą paskelbė suaugusiųjų mokymosi savaitę. Savaitės idėja įkvėpta XVIII a. vokiečių filosofo Imanuelio Kanto, kurio 300 metų sukaktis švenčiama 2024 m. I. Kantas ragino „Išdrįsk būti protingas, turėk drąsos remtis savo protu“. Jo klausimai (Ką aš galiu žinoti? Ką turiu padaryti? Ko galiu tikėtis?) tapo raktiniais suaugusiųjų mokymosi savaitės klausimais. Džiugu, kad 2024 m. suaugusiųjų mokymosi savaitės sutiktuvių sostine paskelbtas Panevėžio rajonas. Mokymosi savaitės sutiktuvių konferenciją organizavo ir rūpinosi Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija, Švietimo mainų paramos fondas ir Panevėžio rajono švietimo centras.
Turiningai, prasmingai ir nenuobodžiai parengta konferencija. Įdomūs pranešimai: „Kaip suvaikyti mintis bendraujant?“ (Arūnas Bėkšta, LSŠA ekspertas), „25 žingsnių kelias“ (Mindaugas Libikas, LSŠA valdybos narys, Panevėžio „Minties“ inžinerijos gimnazijos direktorius), „Autizmo spektro sutrikimas“ (Vidas Dambrauskas, Panevėžio jaunuolių dienos centro pokyčius inicijuojančios veiklos „Negalia: bijoti negalima pažinti – kur dėsime kablelį?“ dalyvis), pokalbiai, pamąstymai, Metų andragogo ir projektų konkurso laureatų pagerbimas, apdovanojimai.
Pasididžiavimą kėlė aktyvių mokymosi veiklų pristatymai, kuriuos parengė Panevėžio rajono specialistai. Edukacijos: „Vario audra“ (Remigijus Vilys), „Pašėlęs ruduo“ (Odeta Petrauskienė), „Valanda su Gabriele“ (Almonė Šalkauskienė), „Kur slypi jūsų galia?“ (Rėda Grigaitienė) ne tik papildė dalyvių žinias, bet ir leido džiugiai nustebinti save netikėtomis savo galimybėmis.
Šilta, informatyvi ir puikiai organizuota konferencija įprasmino mūsų veiklas, nukreipė tolesniems prasmingiems darbams, atnaujino, papildė pažintis, suteikė naują žinojimą, pastiprino bendrystę ir įkvėpė mėgautis gyvenimu ir mokymusi. Tiesiog, puiki suaugusiųjų mokymosi savaitės pradžia.
2024 metų suaugusiųjų mokymosi savaitės mano dienoraštis
Pirma suaugusiųjų mokymosi savaitės diena „Su I. Kantu pas Bitę“
Panevėžio r. TAU Bernatonių fakulteto edukacija Gabrielės Petkevičaitės-Bitės muziejuje Puziniškyje. Atrodo, taip netoliese gyvename, keliaujant tiesiai per miškus nuo Bernatonių iki Puziniškio būtų apie 3 km. Žinoma, keliavome patogiu Švietimo centro autobusu. Nors gyvename netoliese, bet didžioji mūsų dalyvių dalis muziejuje lankėsi pirmą kartą. Ši vieta ir edukacija pasirinkta atsižvelgiant į suaugusiųjų mokymosi savaitės temą „Nustebink save mąstymu“. Muziejininkė Irena Lesvinčiūnienė sutiko su šilta mėtų arbata ir garuojančia koše. Vėliau aptarėme žymiosios visuomenės kultūros veikėjos, pedagogės, filantropės, rašytojos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gyvenimą ir veiklas. Bitė su kaupu įgyvendino savo tėvo, garsaus gydytojo, šviesuolio Jono Petkevičiaus ideologiją – nešti šviesą ir kultūrą krašto žmonėms. Atlikdami aktyvias praktines programos veiklas bei kartu nagrinėdami ir filosofo antropologo Imanuelio Kanto mintis atradome daug bendrumų tarp Bitės gyvenimo ir veiklos bei I. Kanto filosofinių minčių. Tikrai, buvau nustebinta tokios bendrystės. Nes niekada neteko prisiminti ir analizuoti Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gyvenimo sugretinant su I. Kanto mintimis.
Pavyzdžiui, tokios prasmingos Imanuelio Kanto mintys „Laimės taisyklė: kažką daryti, kažką mylėti, kažko tikėtis“, „Būti yra daryti“, „Mokslas yra organizuotas žinojimas. Išmintis yra organizuotas gyvenimas“, „Polinkis ilsėtis, nieko prieš tai nedirbus, yra tinginystė“, „Be pagarbos nebūna tikros meilės“, panašių randame G. Petkevičaitės-Bitės gyvenime.
Antroji suaugusiųjų mokymosi savaitės diena „Atminties lavinimas“
Vien paskaitos tema man buvo intriguojanti, įdomi ir nauja. Labai svarbu buvo iš arti pamatyti, pabendrauti su pasaulio atminties čempionato dalyviu, Lietuvos rekordininku, prizininku ir nugalėtoju Almantu Šarakoju. Nudžiugino tai, kad Almantas yra mokytojas įkvėpėjas, programų ir metodų kūrėjas, padedantis besimokantiems organizuotis mokėjimą mokytis, lavinti atmintį. Sukurti sau gerovę. Man įstrigo tai, kad svarbiausia žmogui pasirūpinti savimi, savo sveika gyvensena – teisingai maitintis, kvėpuoti, sportuoti, miegoti. Tiesiog laikytis dienos režimo. O vėliau sąmoningai treniruotis, pasinaudojant sukurtais metodais arba patiems ieškoti ir kurti savas atminties lavinimo metodikas. Mes, vyresniojo amžiaus klausytojai, buvome nusiteikę, kad atminties lavinimas yra tik jaunimui, bet A. Šarakojis praktiškai mums parodė lengvesnius atsiminimo būdus ir galimybes. Įstrigo lektoriaus išsakyta mintis, kad atmintį galime lavinti visi ir visą gyvenimą.
Trečioji suaugusiųjų mokymosi savaitės diena. Susitikimas su politologu prof. Lauru Bieliniu
Profesoriaus paskaita „Naujojo Seimo problemos“ padėjo plačiau ir giliau pažvelgti į šiandieninę Lietuvos politinę situaciją nuo Seimo rinkimų pradžios iki šios dienos. Tai buvo ne televizinė paskaita, bet greičiau šilta profesionali diskusija, atliepianti klausytojų lūkesčius. Gyvas susitikimas su profesionaliu politologu padėjo tolerantiškiau ir plačiau pažvelgti į įvairius politinius aspektus, provokacijas, vertinimų kraštutinumus.
Dar kartą įsitikinau, kad mums neužtenka bendrauti nuotoliu ar per žiniasklaidos priemones, kad būtina tiesiogiai išklausyti ne tik įvairių politikų, bet ir profesionalių vertintojų mokslu paremtas mintis. Nuoširdi padėka prof. Laurui Bieliniui ir Švietimo centrui už organizuotą prasmingą susitikimą.
Ketvirtoji suaugusiųjų mokymosi savaitės diena. Išvyka į Marijampolę
Neatsitiktinai Panevėžio rajono švietimo centras organizavo Suaugusiųjų savaitės mokymosi dieną Marijampolėje. Čia Trečiojo amžiaus universitetas suburtas prieš dvidešimt metų ir turi didelę suaugusiųjų mokymo organizavimo patirtį. Marijampolės TAU veikia 13 fakultetų, 4 meno kolektyvai. Užsiėmimus lanko per 800 klausytojų. Universiteto klausytojų veikla yra labai įvairi ir aktyvi. Buvo ko pasimokyti iš kolegų.
Mums buvo puikiai ir su meile pristatytas tvarkingas atsinaujinęs Marijampolės miestas. Man asmeniškai buvo be galo miela aplankyti Žemaitės kapą. Tai labai siejosi su edukacija G. Petkevičaitės-Bitės muziejuje Puziniškyje, kur ir Žemaitė paliko savo gyvenimo istorijos pėdsaką.
Viešnagę baigėme unikaliame Šunskų miestelyje. Pažintį pradėję prie miestelio ženklo, aplankėme Šunskų bažnyčios statinių kompleksą, miestelio skverelį bei Šunskų fazanyną. Fazanyne įsikūrusi ir legendomis apipinta Šunskų silkių kasykla. Ekskursijos pabaigoje vadovas Rimantas Lekeckas maloniai pakvietė į silkių degustaciją. Ragavome čia iškastos silkės su karštomis bulvėmis, nepamirštama ir iš rūgpienio pagaminta „šunskasriubė“ su deginta silke. Pabaigoje vadovas Rimantas pasiėmė gitarą ir visus maloniai nustebino dainuojamosios poezijos akordais.
Grįžtant namo vis galvojau apie turtingai praleistą dieną ir sutiktus unikalius atsidavusius žmones kaip Onutė Sakalauskienė, pedagogė, visuomenininkė, Trečiojo amžiaus universiteto įkūrėja ir ilgametė vadovė, kaip Rimantas Lekeckas, buvęs Šunskų seniūnas, bardas, dainų autorius, gidas, mylintis savo kraštą, kuriantis gėrį savo bendruomenei ir svečiams. Jie tikrai pagal I. Kantą išdrįsta būti protingais, turi drąsos remtis savo protu ir kurti gėrį…
Penktoji suaugusiųjų mokymosi savaitės diena. Šachmatų turnyras „Mąstantis senjoras“
Mūsų fakulteto klausytojai nedalyvavo šachmatų turnyre, bet man buvo smalsu pamatyti turnyro dalyvius – mąstančius senjorus. Smagu buvo stebėti susikaupusius senjorus prie šachmatų lentų. Atskirai kovėsi vyrų ir moterų komandos, bet atsirado norinčių išbandyti jėgas ir mišriose komandose. Tai buvo bene vienas iš tų retesnių renginių, kur daugumą sudarė vyrai. Tai parodė, kaip svarbu organizuoti renginius pagal įvairius klausytojų poreikius. Aš ne tik mėgavausi renginiu, buvau sirgalė ir žaidėjų palaikytoja, bet ir suderinau gruodžio mėnesio renginius savo fakultetui.
TAU Bernatonių fakulteto dekanė Skaidrutė Kriukienė