Užkrečiamų ligų prevencijos pamokos Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos mokiniams

Užkrečiamos ligos – tai infekcinės ligos, kurias sukelia įvairūs mikroorganizmai (virusai, bakterijos, pirmuonys) patekę ir išplitę žmogaus organizme. Daugelio mokslininkų nuomone, mikroorganizmai, yra patys seniausi „gyventojai“ Žemėje.

Spalio mėnesį Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos mokiniai dalyvavo paskaitose, skirtose supažindinti mokinius su užkrečiamų ligų prevencijos priemonėmis. Šeštos klasės mokiniai dalyvavo praktinėje paskaitoje ,,Asmens higienos ypatumai „. Jos metu  aptarėme kodėl svarbu laikytis asmens higienos, kokios priemonės tam reikalingos. Paskaitos metu ypač akcentuotas rankų plovimas. Dažnas rankų plovimas lemia labai daug – kuo žmonės labiau rūpinasi savo higiena ir laikosi kitų rekomendacijų, tuo veiksmingiau sustabdomas ar bent jau pristabdomas infekcijų plitimas. Tai pats paprasčiausias ir lengviausias būdas apsisaugoti nuo infekcinių ligų. Be to prisiminėme ir kitas profilaktikos priemone:

 • Stiprinti imunitetą: valgyti daugiau vaisių, daržovių, kitų vitaminų turinčių produktų
 • Grūdinti organizmą: kasdien pasivaikščioti ar aktyviai leisti laisvalaikį gryname ore;
 • Tinkamai rengtis: dėvėti natūralaus pluošto rūbus, ypač tuos kurie liečia kūną, nes jie geriausias padeda išsaugoti šilumą, dėvėti sezonui tinkamus rūbus ir apavą.
 • Vengti atsparumą ligoms mažinančių situacijų.
 • Stengtis neperšalti, vengti didelių oro temperatūrų skirtumų ir skersvėjų.
 • Venkite masinių žmonių susibūrimo vietų, nesilankykite sporto renginiuose, šventėse.
 • Skiepytis.

Pamokos metu mokiniai atliko praktinę užduotį, jiems padalintos atmintinės (berniukams ir mergaitėms) apie tinkamą asmens higieną.

Apie imunitetą ir imunizacijos svarbą kalbėta su dešimtos klasės mokiniais. Pasiaiškinome kas yra įgimtas ar įgytas imunitetas. Įgimtam imunitetui priklauso:

 • Oda, kuri saugo ne tik nuo šalčio ir karščio, bet ir nuo parazitų, grybelių, bakterijų.
 • Kosėjimas ir čiaudėjimas. Jo metu mikroorganizmams susidaro kliūtis gleivėse ir nebegali patekti toliau į organizmą.
 • Viduriavimas ir vėmimas saugo nuo bakterijų ir kitų įsibrovėlių.
 • Skrandžio sultys naikina įvairius ligų sukėlėjus, kurie patenka su maistu
 • Gerosios žarnyno bakterijos, kurios kovoja su blogosiomis.

Įgytas imunitetas, kuris susiformuoja kontaktuojant su įvairiais antigenais. Įgytas imunitetas yra skirstomas į pasyvų ir aktyvų. Smulkiau panagrinėjome aktyvų imunitetą, kuris įgyjamas, persirgus kokia nors infekcine liga ar pasiskiepijus. Pamokoje akcentuota viena iš efektyviausių  profilaktikos priemonių – skiepai. Tai patikimiausias ir saugiausias būdas apsisaugoti nuo įvairių ligų, kurios yra pavojingos mūsų sveikatai. Sveikatos specialistė mokiniams paaiškino kas yra skiepas, kaip jų pagalba įgyjamas imunitetas ligai, supažindino su skiepų kalendoriumi, įvardijo nuo kokių ligų jie padeda apsisaugoti.

Pamokos pabaigoje priėjome išvadą, kad imunitetas turi savo ląsteles, kurios gimsta, mokosi, gyvena ir miršta mūsų kūne. Jos atlieka gamtos užduotas apsaugines funkcijas. Tik kiekvieno iš mūsų atsakingas elgesys gali apsaugoti nuo infekcinių ligų ar net mirčių.


                                                         Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Džiugelytė