Sveikatingumo diena „Būk sveikas ne tik kūnu, bet ir siela“
Fizinė sveikata ir psichinė būsena yra glaudžiai susijusios. Kai esame fiziškai sveiki, mūsų organizme išsiskiria tokios cheminės medžiagos kaip endorfinai, serotoninas ir dopaminas, kurios padeda pagerinti mūsų nuotaiką, emocijas, atsipalaiduoti ir nusiraminti, leidžia gerai jaustis, o protas gali geriau susikaupti ir susidoroti su iššūkiais. Kai nesame fiziškai sveiki, mūsų organizmas gali ne taip gerai išskirti šias chemines medžiagas, todėl mūsų nuotaika gali pablogėti ir sustiprėti neigiamos emocijos, sunkiau susidoroti su stresu. Dėl to galime jaustis neramūs, prislėgti ir net beviltiški.
Norint pagerinti fizinę ir emocinę sveikatą reikėtų: pakankamai miegoti, valgyti įvairų ir subalansuotą maistą, nepersivalgyti, reguliariai būti fiziškai aktyviems, atsisakyti žalingų įpročių bei mažinti stresą.
Rugsėjo 6 dieną Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijoje vyko integruoto ugdymo diena „Būk sveikas ne tik kūnu, bet ir siela“, kurioje dalyvavo visų klasių mokiniai ir į svečius atvykę darželio „Sigutė“ priešmokyklinės grupės vaikai.
Krekenavos gimnazija yra sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo narė, todėl svarbu, kad vaikai atrastų ryšį tarp psichinės ir fizinės sveikatos, pajustų, kad gali kontroliuoti situaciją, veiksmus, mokėtų išreikšti savo jausmus, tvarkytis su savo problemomis, mažinti įtampą. Šią dieną gimnazijos mokiniams pasiūlėme sudalyvauti veiklų ir edukacijų įvairovėje. Pradinių klasių mokiniai dalyvavo edukacijoje „Emocijų ratas“, žirgų, pojūčių, spalvų terapijose, užsiėmime „Linksmosios pėdutės“, estafetėse. 5-10 klasių mokiniai susipažino su miško, šokių terapijomis, mokėsi iš kino, išbandė naują aktyvią veiklą „Judesio inovatoriai“, fizinį aktyvumą per sveikatos prizmę, dalyvavo paskaitose ir edukacijoje „Dovanoti gera“, „ Spalvoti pokyčiai įkvepia spalvotam gyvenimui“ bei „ Pozityvus mąstymas ir streso valdymas“ 11-12 klasių mokiniai- juoko terapijoje ir sveiko maisto dirbtuvėse. Patys gamino sveikuoliškus užkandžius su lektore Giedre aptardami, kodėl būtent tokius maisto produktus vertėtų rinktis. Pagamintus užkandžius degustavo.
Tokią veiklų įvairovę galėjome pasiūlyti ir įgyvendinti tik sveikatos rėmimo projektų ir Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro pagalba.
Tikimės, kad mokiniai dalyvaudami sveikatingumo veiklose, edukacijose, renginiuose, įgys žinių ir supras, kaip fizinė sveikata ir psichinė būklė yra glaudžiai susijusios, tereikia sveikus įpročius įtraukti į savo kasdieninę rutiną, nes taip galima pagerinti bendrą gyvenimo kokybę, pagerinti psichinę gerovę ir lemti laimingesnį ir visavertiškesnį gyvenimą.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Džiugelytė