Pažagienių kaime nemokamai dalijami augalinės kilmės maisto atliekų kibirėliai

Vasario 1–2 dienomis, ketvirtadienį ir penktadienį, Pažagienių kaime daugiabučių namų gyventojams, besinaudojantiems bendro naudojimo augalinės kilmės maisto konteineriais, UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro atstovai nemokamai dalija augalinės kilmės maisto atliekų kibirėlius. Panevėžio rajone plečiant augalinės kilmės maisto atliekų surinkimo paslaugą 250 vnt. 7 l talpos kibirėliais, įsigytais Savivaldybės biudžeto lėšomis, bus aprūpinta 16 daugiabučių namų.

62 vnt. tokių kibirėlių 4 daugiabučiams išdalyti 2023 m. spalio mėnesį.

Kibirėliuose sukauptas augalinės kilmės maisto atliekas gyventojų prašoma išmesti į prie daugiabučių esančius bendro naudojimo augalinės kilmės maisto atliekų konteinerius.

Tikslas – geriau rūšiuoti maisto atliekas

Kibirėliai dalijami siekiant skatinti gyventojus gyventi tvariau, geriau rūšiuoti maisto atliekas. Atskirai surinktos augalinės kilmės atliekos nepateks į sąvartyną. Iš šių atliekų bus gaminama vertinga dirvožemiui trąša – kompostas.

Augalinės kilmės maisto atliekų konteinerius UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras gyventojams dalija įgyvendindamas projektą „Biologinių atliekų konteinerių ir priemonių įsigijimas Panevėžio regione“.

Atliekų prevencijos ir tvarkymo programos lėšomis finansuojamo projekto tikslas – pagerinti komunalinių atliekų tvarkymo sistemą ir padidinti rūšiuojamojo surinkimo pajėgumus atliekų Panevėžio regione, išplečiant komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūrą.

Aprūpino ir Dembavos gyventojus

UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro atstovai, įgyvendindami projektą, praėjusių metų spalio mėn. lankėsi Dembavoje. Čia individualiems namams išdalyta 348 vnt. individualaus naudojimo augalinės kilmės maisto konteinerių, daugiabučiams namams – 645 vnt. kibirėlių.

Į augalinės kilmės maisto atliekų talpas galima mesti: vaisių ir daržovių likučius, pasenusios duonos gaminius, sulčių išspaudas, pasenusius prieskonius,  kavos tirščius ir jų filtrus, arbatos tirščius ir pakelius, kambarinius augalus, lupenas, žieves, naudojimui netinkamus maisto produktus, kambarinius augalus ir jų dalis, piktžoles, kitas sodo ir daržo atliekas, susmulkintas medžių šakas, popierinius rankšluosčius, servetėles, popierinę arba bio-plastikinę kompostuojamą maisto pakuotę.

Negalima mesti stiklainių ar kitokių pakuočių, išskyrus popierinę arba bio-plastikinę kompostuojamą maisto pakuotę. Maisto likučius mesti į maisto atliekoms skirtus konteinerius, o stiklainius ir kitą pakuotę į šioms pakuočių atliekoms skirtus konteinerius.

Atliekų tvarkymo iššūkiai žiemą

Žiemiškam šalčiui sustingdžius atliekas konteineriuose, atliekų tvarkytojai susiduria su iššūkiais – prišalusias atliekas sudėtinga iš konteinerių iškratyti, todėl jie daug greičiau prisipildo.

Sudėtingiausia tvarkyti bendro naudojimo augalinės kilmės maisto atliekų konteinerius. Išsipylę ir prišalę skysčiai bei maisto likučiai kelia daug nepatogumų – be maišų  iškratytos atliekos prišąla, skysčiai užlieja ir į ledo luitą sustingdo visas konteineryje esančias augalinės kilmės maisto atliekas. Dėl šios priežasties kai kurie konteineriai lieka neištuštinti arba yra ištuštinami tik dalinai.

Atliekas išmesti supakuotas į maišelius

Tokių problemų galima išvengti augalinės kilmės maisto atliekas į bendro ir individualaus naudojimo konteinerius metant surinktas į maišelius. Tam geriausiai tinka kompostuojami biologiškai suyrantys maišeliai, tačiau galima naudoti ir įprastus plastikinius maišelius.

Jei atliekos prišalo individualaus naudojimo konteineryje, jį patariama palaikyti patalpoje (garaže ar sandėliuke), kol atšils ir tik tada pašalinti atliekas. Prišalusių atliekų nereikėtų bandyti nudaužyti, kadangi yra tikimybė konteinerį sulaužyti.

Bendro naudojimo konteineriai su prišalusiomis augalinės kilmės maisto atliekomis pagal viešai paskelbiamą grafiką gali būti neaptarnauti – konteineriai bus ištuštinti iškart, kai tik bus galimybė.


Savivaldybės informacija