Biudžetinė įstaiga Panevėžio rajono savivaldybės administracija 
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
Įmonės kodas 188774594, Vasario 16-osios g. 27, LT-35185 Panevėžys
Tel. (8 45) 58 29 46, faks. (8 45) 58 29 75, el. p. savivaldybe@panrs.lt
 Naujienų prenumerata 

XXIV kultūros sezono atidarymas

 

Nuleisk žodį į širdį taip tyliai,
 Kaip auga žolynas.
 Taip toli, kaip pasiekia gelmė
                  Elvyra Kučinskaitė

Dvidešimt ketvirtą rudenį, spalį, apmažėjus laukų darbams, naujamiestiečiai renkasi į tradicinį, bet kiekvienais metais naują kultūros sezono atidarymą.

Išskirtinis Dailės galerijos darbuotojų užsispyrimas: beveik ketvirtį amžiaus prieš 24 metus išsikeltam siekiui likti ištikimiems: mažame miestelyje skleisti profesionalųjį meną. Spalva, žodžiu, garsais kalbėti ir kalbinti žiūrovų širdis, auginti jų žvilgsnius, pasėti tikrų vertybių ilgesį.

Nelengvas tatai darbas ... Būna visko: šalia padėkų, nuostabos, pasiilgimo Dailės galerijos Šviesos, eina ir priekaištai, ir neigimas, ir abejingumas. Vertybinę kultūrą auginti ir negali būti lengva, o ir drąsos tam reikia.

Šį spalį Galerija 24 sezono atidarymui dovanojo jaukiausią vakarą su fotografijos paroda ir Onos Kolobovaitės su Egidijumi Bavikinu bei Beatos Vingraitės-Andriuškevičienės koncertu.

Fotografijų autorius – Edis Jurčys. Fotografas ir operatorius Edis Jurčys gimė ir augo Klaipėdoje, o nuo 1989-ųjų gyvena ir dirba JAV. Kūrėjo kelias vingiuotas: darbas ir mokslai Maskvoje, Ostankino televizijoje, vėliau Amerika, net Holivudas, filmuojant pasaulio garso įžymybes, taip pat Lietuvoje sukurta keliolika dokumentinių filmų. Bet virš visko yra fotografija. Kaip sako pats menininkas, „dar neturėjau šešiolikos, kai užsikrėčiau fotografija. Mano dėdė Antanas turėjo labai gerą „Zenitą“ ir man retkarčiais paskolindavo. Tas skolintas „Zenitas“ darė stebuklus ir juo fotografuotas pirmasis šedevriukas Darbėnuose, ligi šiol man pačiam yra vienas maloniausių darbų....“ E. Jurčys – ir išskirtinis socialinės dokumentikos fotografas: fotografijų ciklai, kurti Amerikoje: „Gyvenimas su AIDS“, „Kūno kalba“ – subtilus žvilgsnis į neįgaliųjų pasaulį; „Šeimos ilgesys“ – iš benamių ir jų augintinių gyvenimo.

– Fotografija ne tik gali, bet ir keičia pasaulį, žmogaus pasaulėžiūrą. Mane domina konkreti akimirka, kurią sukuria pats gyvenimas, – tęsia fotomenininkas.

Ir dar: kelionės ir jų metu – fotografija. O kelionės – lyg namai, kuriose gyja siela ir kūnas, naujos erdvės. „Jaučiuosi kelionėse lyg migruojantis paukštis...“

Bet ir sugrįžimai. Iš čia gimęs fotografijų albumas „Kryžiaus kalnas“. Daugybę kartų E. Jurčys čia grįžta ir grįžta ... Ir dar Žuvintas. Fotoalbumas „Tyla iš gervių plunksnų“ – gimęs čia. Abiejų fotoalbumų palydimasis Elvyros Kučinskaitės tekstas – kuria kartu su menininku – stebuklingą reginį.

Kad įdėmiau pavyktų įsižiūrėti į mūsų galerijoje E. Jurčio fotografijas – profesorės Viktorijos Daujotytės įspūdis: „Po įsižiūrėjimo į fotografijas, Edis Jurčys nustebino daug kuo, bet pirmiausia labai švariu, pirmapradžio santykio siekiančiu žvilgsniu. Tokiam  žvilgsniui atsirasti reikia matyti daug kitokio pasaulio, reikia grįžimo. Edžio Jurčio fotografijas išskiria būtent žvilgsnis, už jo slypinti patirtis, leidžianti laukti malonės: kad prasiskleistų, sušvytėtų, pasirodytų. Tokia dinamika, ekspresija, toks raštas atrodo neįtikėtinas, nepagaunamas. Tai didelio meistriškumo darbai, tik to meistriškumo neparibočiau technika, labiau akcentuočiau dvasinę patirtį, įgūdį matyti, keliasluoksnes pasaulio struktūras, daiktiškus, kūniškus ir dvasinius persikūnijimus“.

Tai va, toks Grožis mūsų Naujamiestyje, mūsų Galerijoje, pradėjusioje 24-ąjį sezoną...

Naujo kultūros sezono atidarymo vakaras buvo pilnas dar ir nuostabių balsų: Onutė Kolobovaitė (sopranas), Egidijus Bavikinas (tenoras) ir Beata Vingraitė-Andriuškevičienė (koncertmeisterė).

„Ne vien apie meilę“ – programos tema – mūsų širdis džiugino pačių solistų tikrumas, nuoširdumas, atvirumas, pagarbi adoracija žiūrovams ir dainos grožiui... Nuo pirmųjų „Triumfo arkos“ vakarų Onutei Kolobovaitei ir Egidijui Bavikinui iki šiandienos klausantieji lieka dėkingi...

Kadangi buvo gražu ir labai jauku po vakaro beišeinančios klausytojos padėkavonė su atsidūsėjimu:

– Dabar, vaikeli, galėčiau ir numirt...

Visiems, visiems Sveikatos, Grožio, Gerumo, Šviesos ir Bendrumo pas mus, Naujamiesčio Dailės galerijoje. 

Edžio Jurčio paroda laukia darbo dienomis nuo 9.00 val. iki 16.00 val.


 Albina Saladūnaitė
 Nuotraukos Naujamiesčio kultūros centro-dailės galerijos

 

 

Siųsti draugui
Paskutinis atnaujinimas: 2020-10-27 10:10:40
Spausdinimo versija
Twitter MySpace LinkedIn Facebook

Jūsų komentaras

Vardas:
El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam

komentarų nėra
Atgal