Biudžetinė įstaiga Panevėžio rajono savivaldybės administracija 
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
Įmonės kodas 188774594, Vasario 16-osios g. 27, LT-35185 Panevėžys
Tel. (8 45) 58 29 46, faks. (8 45) 58 29 75, el. p. savivaldybe@panrs.lt
 Naujienų prenumerata 

Vienintelis Lietuvoje knygnešių muziejus mena tautai svarbią istorinę praeitį

 

1990 metų Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsaku „Dėl atmintinų dienų“ gegužės 7-oji paskelbta Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena, kurią minime jau 29-ąjį kartą.

Ši graži lietuviška šventė liudija apie mūsų tautos kovą už savąsias šaknis – raštą, kalbą, lietuvišką žodį ir mintį.

Rusų carinės valdžios siekiams sunaikinti tautos identiteto ženklus – kalbą, spaudą, knygas – nebuvo lemta išsipildyti pasiaukojančios knygnešių misijos dėka. Tad šiandien, minint lietuviškos spaudos, žodžio, minties atgavimo dieną, verta prisiminti knygnešystės istoriją. Visa ji suguldyta unikaliame, vieninteliame šalyje knygnešių muziejuje Panevėžio rajone.

Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejus įsikūręs vaizdingose Krekenavos apylinkėse, Ustronės vienkiemyje esančios sodybos klėtyje. Čia 19 a. buvo Garšvių knygnešių bendrovės susibūrimų vieta, buvo slepiama draudžiama spauda. Ekspozicija įkurta 1987– 1991 metais. Svirnas susijęs ir su rašytojo, švietėjo Juozo Tumo-Vaižganto gyvenimu ir veikla, jam 1902–1905 metais klebonaujant Vadaktėliuose. Tautos šviesuolio atminimui įkurta ekspozicija.

Kol kas dėl karantino edukacinės programos muziejuje nevykdomos, tačiau pavieniai asmenys apsilankyti sodyboje jau gali.

Pasigrožėti virtualia muziejaus foto galerija galima čia

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga kviečiame pasisvečiuoti Ustronėje ir pasiklausyti iš ten sklindančių Justino Marcinkevičiaus eilių, kurias skaito Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejaus darbuotojas Audrius Daukša. Klausykimės čia

Tai vienas iš daugelio skaitymų, kurie įrašyti Panevėžio rajono savivaldybės viešąjai bibliotekai dalyvaujant  tradicinėje skaitymo skatinimo akcijoje „Lietuva skaito“, kuri vyko nuo balandžio 30-osios iki šios dienos.

Nuo 2015 m. vykstančia akcija siekiama skatinti skaitymą. Šiemet ji buvo skirta Lietuvos klasikų kūrybai. Akcijos iniciatoriai – Lietuvos leidėjų asociacija ir Lietuvos spaustuvininkų asociacija.


 Savivaldybės informacija
 
 

Siųsti draugui
Paskutinis atnaujinimas: 2020-05-07 13:58:26
Spausdinimo versija
Twitter MySpace LinkedIn Facebook

Jūsų komentaras

Vardas:
El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam

komentarų nėra
Atgal