Biudžetinė įstaiga Panevėžio rajono savivaldybės administracija 
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
Įmonės kodas 188774594, Vasario 16-osios g. 27, LT-35185 Panevėžys
Tel. (8 45) 58 29 46, faks. (8 45) 58 29 75, el. p. savivaldybe@panrs.lt
 Naujienų prenumerata 

Šiuolaikinio parlamentarizmo šimtmetis – priminimas saugoti Lietuvos demokratiją

 

Šiandien, gegužės 15-ąją, minime vieną reikšmingiausių mūsų valstybės sukakčių – Steigiamojo Seimo 100-metį. Panevėžio krašto žmonėms ši istorinė data reikšminga ir tuo, kad tarp Steigiamojo Seimo narių buvo ir mūsų kraštiečiai: Felicija Bortkevičienė, Julius Kaupas, Salomėja Stakauskaitė, Gabrielė Petkevičaitė-Bitė.

Atidarant Steigiamąjį Seimą, G. Petkevičaitė-Bitė, būdama vyriausia Seimo nare, pirmininkavo pirmajam posėdžiui, kuris vyko 1920 m. gegužės 15 d. laikinojoje sostinėje Kaune. Pirmininkauti ją pakvietė posėdį iškilminga kalba pradėjęs Prezidentas Antanas Smetona.

Naudodamasi amžiaus privilegija, mūsų krašto šviesuolė posėdžio dalyviams tarė: „Laiminga esu, kad likimas suteikė man tos didelės garbės atidaryt šiandien mūsų nepriklausomos tėvynės Steigiamojo Seimo darbus ir šalies šeimininko vardu pasveikint visus čia susirinkusius. Laiminga esu galėdama tat padaryt, kaip sena savo tautos nepriklausomybės kovotoja, kaip moteris, įgijusi taip karštai pageidaujamo teisių sulyginimo, kaip savo visuomenės narys, neliovęs kovot prieš kiekvieną pavergimą, vis tiek koks jis yra: tautų, luomų, ar kapitalo.“

Pirmą kartą istorijoje taikiuose demokratiniuose rinkimuose išrinktas Steigiamasis Seimas įvykdė Vasario 16-osios Akto signatarų valią ir užbaigė jų darbą – paklojo pamatus valstybės reformoms, vienbalsiai paskelbė esant atstatytą Lietuvos valstybę kaip demokratinę Respubliką. Ši Steigiamojo Seimo deklaracija vykdoma ir šiandien. Ji yra vienas iš Kovo 11-osios Akto pamatų.

Valstybės politikos tęstinumą liudijančios šios datos rodo, kokie atkaklūs ir nuoseklūs buvo mūsų valstybės kūrėjai, ir primena mums garbingą įpareigojimą – gyventi, kurti, dirbti taip, kad Lietuva visada išliktų demokratine Respublika, kokia ją prieš 100 metų paskelbė Steigiamasis Seimas.

Minėdami šį garbingą jubiliejų kartu minime ir Lietuvos moterų oficialaus įsijungimo į valstybės politikos formavimą 100-metį. Lietuvos Steigiamasis Seimas išsiskiria tuo, kad pirmajam jo posėdžiui pirmininkavo ir Steigiamąjį Seimą atidarė vadinamasis „amžiaus prezidiumas“, kurį sudarė moterys. Amžiaus pirmininke (šias pareigas eidavo vyriausias Seimo narys) tapo 59 metų G.Petkevičaitė-Bitė, amžiaus sekretore (šios pareigos atitekdavo jauniausiam Seimo nariui) tapo 24 metų Ona Račiukaitienė (Muraškaitė).

Panevėžio kraštui atstovavo net 3 moterys, tarp iš viso Seime buvusių 8.

Daugiau apie mūsų kraštiečius Steigiamajame Seime – Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos interneto svetainėje čia


Savivaldybės informacija
 
 

Siųsti draugui
Paskutinis atnaujinimas: 2020-05-15 10:16:03
Spausdinimo versija
Twitter MySpace LinkedIn Facebook

Jūsų komentaras

Vardas:
El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam

komentarų nėra
Atgal