Biudžetinė įstaiga Panevėžio rajono savivaldybės administracija 
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
Įmonės kodas 188774594, Vasario 16-osios g. 27, LT-35185 Panevėžys
Tel. (8 45) 58 29 46, faks. (8 45) 58 29 75, el. p. savivaldybe@panrs.lt
 Naujienų prenumerata 

Saugantis paukščių gripo naminius paukščius reikės laikyti uždarytus

 

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktoriaus įsakymu nuo rytojaus, vasario 4 d., visiems paukščių laikytojams nurodoma naminius paukščius laikyti aptvertuose kiemuose, aptvaruose arba uždarytus patalpose, taip saugant juos nuo galimų kontaktų su laukiniais paukščiais.

Šis reikalavimas galioja tiek savo reikmėms laikantiems paukščius, tiek komerciniams paukštininkystės ūkiams, siekiant apsaugoti nuo Europoje plintančio paukščių gripo viruso.

Apie VMVT direktoriaus įsakymu paskelbtus įpareigojimus paukščių laikytojams šiandien Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriuje vykusiame seniūnų pavaduotojų susitikime informavo VMVT Panevėžio departamento l.e.p. direktorius Žydrūnas Vaišvila.

Apribojimų tenka imtis Lietuvoje prasidedant pavasarinei pilkųjų žąsų, gulbių giesmininkių ir kitų laukinių paukščių migracijai.

Kadangi migruojantys laukiniai vandens paukščiai yra pagrindiniai užkrato nešiotojai, naminių paukščių savininkai ir laikytojai privalo laikinai apriboti paukščių galimybę laisvai vaikščioti lauke, išleisti juos tik į iš visų pusių aptvertas teritorijas, nesusisiekiančias su vandens telkiniais.

Privaloma laikytis biologinio saugumo priemonių, saugoti paukščius nuo bet kokio kontakto su laukiniais paukščiais, negirdyti atviro telkinio vandeniu, lesalus ir kraiką laikyti laukiniams paukščiams nepasiekiamoje vietoje. Taip pat dažnai plauti ir dezinfekuoti rūbus, batus ir įrankius, naudojamus atliekant paukščių priežiūros darbus, paukščius laikyti patalpoje su stogu.

VMVT kontroliuos, kaip laikomasi šių nurodymų.

Pastebėjus netipinę paukščių elgseną (jiems nustojus lesti, gerti, pasireiškus apatijai, atsiradus barzdelių, kitokių odos pakitimų) VMVT ragina nedelsiant informuoti veterinarijos gydytojus arba artimiausią VMVT departamentą.

Ūkyje nustačius paukščių gripo virusą, visi paukščiai, produkcija, kiaušiniai, lesalai, pakratai ir menkavertis inventorius sunaikinami. Aplink židinius nustatomos 3 km apsaugos ir 10 km priežiūros zonos.

Papildomas rizikos grėsmės faktorius paukščių gripo virusui patekti į Lietuvą – sudėtinga paukščių gripo situacija Lenkijoje ir kitose Europos valstybėse.

VMVT duomenimis, šių metų sausio 31 d. Lenkijoje, Racibužo regione, nustatytas naujausias didelio patogeniškuno paukščių gripo atvejis. Pavojingas virusas patvirtintas nekomerciniame vištų ūkyje, kuriame laikyti 66 paukščiai.

Iš viso nuo praėjusių metų pabaigos iki šios dienos paukščių gripo protrūkiai Europoje užregistruoti Lenkijoje (20), Slovakijoje ir Vengrijoje (po 4), Rumunijoje (2), Čekijoje ir Ukrainoje (po 1). Daugiausia viruso židinių nustatyta komerciniuose kalakutų ūkiuose, 2 atvejai – laukiniams paukščiams Lenkijoje ir Vokietijoje.

Paukščių gripas yra itin pavojinga ir greitai plintanti liga, galinti atnešti didžiulių nuostolių visam žemės ūkio sektoriui. 2020 m. sausio 1 d. duomenimis, Lietuvoje yra laikoma daugiau kaip 11 mln. naminių paukščių.

Šiuo metu ES plintanti paukščių gripo atmaina nepavojinga žmogui – vartojant paukštienos gaminius užsikrėsti pavojaus nėra.

Visas VMVT rekomendacijas ir nuolat atnaujinamą informaciją rasite www.vmvt.lt, esant neaiškumams, Panevėžio rajono gyventojai gali kreiptis į Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėją Zitą Bakanienę tel. (8 45) 58 25 76


 Savivaldybės informacija
 

Siųsti draugui
Paskutinis atnaujinimas: 2020-02-03 16:26:01
Spausdinimo versija
Twitter MySpace LinkedIn Facebook

Jūsų komentaras

Vardas:
El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam

komentarų nėra
Atgal