Biudžetinė įstaiga Panevėžio rajono savivaldybės administracija 
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
Įmonės kodas 188774594, Vasario 16-osios g. 27, LT-35185 Panevėžys
Tel. (8 45) 58 29 46, faks. (8 45) 58 29 75, el. p. savivaldybe@panrs.lt
 Naujienų prenumerata 

Prieveiksmių kirčiavimo keitimai

2014 m. spalio 9 d. protokolinis nutarimas Nr. PN-4 (k-16.2) „Dėl Valstybinės lietuvių kalbos komisijos 2005 m. lapkričio 10 d. rekomendacijos Nr. R-12 (k-16) „Dėl kai kurių prieveiksmių kirčiavimo“ pakeitimo ir papildymo“.

Jei būdvardžių kirčiavimo variantai (ne)švankùs -ì, raiškùs, -ì 4 kirčiuotės {vns. gal. (ne)švañkų, -ią, raĩškų, -ią} ir (ne)švánkus, -i, ráiškus, -i 3 kirčiuotės, tai prieveiksmių kirčiavimo variantai tokie – (ne)švañkiai, raĩškiai ir (ne)švánkiai, ráiškiai, ir t. t.

Jei būdvardžio kirčiavimo variantai ankstývas, -à 3 ir ankstývas, -a 1, tai prieveiksmio – ankstyvaĩ ir ankstývai, ir t. t.; jei sausãkimšas, -a 1 ir saũsakimšas, -à 3b, tai – sausãkimšai ir sausakimšaĩ.

Kiti pvz.: bepigù ir bepìgu, blogumù ir blõgumu, piktumù ir pìktumu; greta tolýgus, -i 3 ir tolygùs, -ì 4 rekomenduojama ir tolýgiai (plg. lýgiai) ir tolygiaĩ (plg. tolydžiaĩ).

Priesagos -iškas, -a būdvardžiai, padaryti iš skolinių su kirčiuotais dvigarsiai -er ir -el, teikiami su abiem priegaidėmis, pvz., alèrgiškas, -a ir aler̃giškas, -a. Taip pat turi būti rekomenduojami kirčiuoti (galimi kirčiuoti) ir išvestiniai prieveiksmiai, taigi alèrgiškai ir aler̃giškai, ir pan.

Įteisinus kai kurių priesagos -iškas, -a būdvardžių, padarytų iš daugiaskiemenių pamatinių žodžių, šalutinius variantus su kirčio vietos kaita, pavyzdžiui, greta visúomeniškas, -a 1 (← visúomenė) ir visuomẽniškas, -a 1, tokią kaitą dera teikti ir išvestiniams prieveiksmiams, taigi – visúomeniškai ir visuomẽniškai, ir pan.


Pagal akad., prof. habil. dr. Bonifaco Stundžios, VLKK nario, Tarties ir kirčiavimo pakomisės pirmininko, komentarą
 
 

Jūsų komentaras

Vardas:
El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam

komentarų nėra
Paskutinis atnaujinimas: 2015-12-01 10:01:00