Biudžetinė įstaiga Panevėžio rajono savivaldybės administracija 
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
Įmonės kodas 188774594, Vasario 16-osios g. 27, LT-35185 Panevėžys
Tel. (8 45) 58 29 46, faks. (8 45) 58 29 75, el. p. savivaldybe@panrs.lt
 Naujienų prenumerata 

Kovo 16-oji žymi knygnešystės laikmetį

Kovo 16-oji šiemet tapo ypatinga diena – reikalaujanti  visų sutelkties,  supratimo ir sąmoningumo. Daugumai tenka būti saviizoliacijoje, tad Panevėžio rajono savivaldybės viešoji biblioteka kviečia paklaidžioti po mūsų tautos istoriją ir prisiminti svarbias datas.

Kovo 16-oji Lietuvos istorijoje minima kaip Knygnešio diena, žyminti svarbų istorijos tarpsnį –tautinio sąmoningumo veiklą prieš lietuviškos spaudos draudimą (1864–1904), tautos kovą už išlikimą, už savo egzistenciją.

Manoma, kad per 40 spaudos draudimo metų į tautą kovoti dėl lietuviškos spaudos išėjo apie 2000 knygnešių. Panevėžio krašte, Naujamiesčio apylinkėse, Garšvių kaime, veikė  knygnešių draugija,  turėjusi draudžiamų lietuviškų knygų slėptuvę Vidugirio sodyboje, Ustronės vienkiemio svirne. Į šią veiklą įsijungė ir Juozas Tumas-Vaižgantas, 1902–1905 m. klebonavęs Vadaktėliuose.

Iki šių dienų išlikusioje sodyboje istorinis svirnas tapo muziejumi,kurį 1987 m. čia įkūrė biblioteka.

Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejus pasitinka ne tik vaizdinga gamta, bet ir istorine pažintimi su knygnešystės laikotarpiu. Vyksta renginiai, paruoštos dvi edukacines programos „Knygnešio pasakojimai“, „Vaižgantas – linų ir kanapių dievas“.

Muziejus pristatomas ir informacinėje medžiagoje – tai lankstukai, atvirukai, užrašinės.  Tikėkimės, kad pavasarį vėl galėsime aplankyti istorines vietas. O šiuo metu pakeliaukime virtualiose erdvėse – kartu su LRT laida „Atrask Lietuvą“ pabuvosime muziejuje, išgirsime daug įdomių  istorinių pasakojimų.

https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000095982/atrask-lietuva-vaizganto-ir-knygnesiu-muziejus-ustrones-valakteliu-garsviu-ir-murmuliu-kaimai?fbclid=IwAR0ujsZn_jUbsqh5haOZ6-rAkFx8DwYb7mVUuofdbDYVR7_KapM6DYfwJXw

Apie knygnešių veiklą įtaigiai pasakoja ir meninis filmas „Knygnešys“.

https://www.youtube.com/watch?v=G8byTZ60pjQ

Tikėkimės, kad prasmingai praleistas laikas padės išsklaidyti nerimą ir susidoroti su naujais iššūkiais.


 Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyr. metodininkė Asta Nedveckienė
 
 

Siųsti draugui
Paskutinis atnaujinimas: 2020-03-18 09:50:05
Spausdinimo versija
Twitter MySpace LinkedIn Facebook

Jūsų komentaras

Vardas:
El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam

komentarų nėra
Atgal