Biudžetinė įstaiga Panevėžio rajono savivaldybės administracija 
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
Įmonės kodas 188774594, Vasario 16-osios g. 27, LT-35185 Panevėžys
Tel. (8 45) 58 29 46, faks. (8 45) 58 29 75, el. p. savivaldybe@panrs.lt
 Naujienų prenumerata 

Knygos pristatymo metu keliauta prisiminimų takais

 

Dieną, kai visa Lietuva minėjo valstybės atkūrimą, Paįstrio kultūros centre buvo pristatyta neseniai dienos šviesą išvydusi knyga „Laisvės ir Tėvynės ginti: 1918–1920 m. Pumpėnų valsčiaus savanoriai“. 2017 m. išleistas kūrinys pasakoja istorijas iš laikmečio, kai Lietuva kaip valstybė žengė pirmuosius savo nepriklausomus žingsnius. Lietuvos nepriklausomybės kovų liudijimai knygoje atgulė kaip tautiškumo, meilės valstybei simboliai, dabar svarbius istorinius įvykius primenantys ateities kartoms.

Knygą pristatė kraštotyrininkai Bronius Mažylis ir Algimantas Stalilionis.

„Pamenu, Pumpėnuose, pusiaukelėje tarp Panevėžio ir Pasvalio, susirinkę vietos bendruomenės nariai ir jų svečiai tarėsi, kaip įamžinti iš Pumpėnų valsčiaus kilusių, šiame krašte gyvenusių savanorių atminimą. Tąkart susitikime su Laisvės kovos įamžintojų sąjūdžio nariais dalyvavo dešimtis 1918–1920 m. Lietuvos kariuomenės savanorių vaikų, vaikaičių. Kiekvienas į susitikimą atsinešė dalelę atsiminimų, galiausiai atgulusių mūsų išleistoje knygoje. Tąkart ir vėliau, jau rengiant knygą, įsitikinau, kad daugelyje šeimų saugoma po kruopelę išbarstyta brangiausia mūsų tautos, valstybingumo ir jo kūrėjų istorija“, – knygos pristatymo metu įspūdžiais dalijosi A. Stalilionis.

Knyga skirta savanoriams, kurie 1918 m. gruodžio 29 d. laikinosios Vyriausybės pakviesti stojo ginti atgimusios Lietuvos. Duomenų surasta apie 154 asmenis – Nepriklausomybės kovų dalyvius. Tai pirmieji atgimusios Lietuvos sergėtojai, į kovą su Raudonąja armija stoję partizanai, kariai savanoriai ir šių kovotojų rėmėjai, mobilizuoti puskarininkiai ir karininkai, šauktiniai, karo kapelionas ir karo kapelmeisteris.

Paįstrio kultūros centre vykusiame renginyje dalyvavo vienas Nepriklausomybės kovotojo anūkas, kuriam asmeniškai įteikta knyga. Kraštotyrininkai patikino, kad Nepriklausomybės kovotojų vaikams ir anūkams bus išdalyta dar 130 knygų vienetų.

Lietuvos nepriklausomybė atkūrimo dienos proga susirinkusiuosius sveikino ne tik knygos autoriai, bet ir Paįstrio kraštiečių klubo „Ąžuolas“ prezidentas, LR Seimo narys Petras Nevulis, sveikinimo žodį tarė Paįstrio kultūros centro direktorė Daiva Kiršgalvienė. 2018 metai ne tik Lietuvos 100-mečio metai, bet ir Vydūno metai. Šiems metams paminėti parengtą spektaklį Audronės Palionienės „Iš svajonių gimsta tikrenybės“ paįstriečiams atvežė Smilgių kultūros centro Perekšlių padalinio mėgėjų teatro „Saulėgrįža“.


 Paįstrio kultūros centro Daukniūnų padalinio vadovė Arneta Matuzevičiūtė
 
 

Siųsti draugui
Paskutinis atnaujinimas: 2018-03-20 13:47:05
Spausdinimo versija
Twitter MySpace LinkedIn Facebook

Jūsų komentaras

Vardas:
El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam

komentarų nėra
Atgal