Biudžetinė įstaiga Panevėžio rajono savivaldybės administracija 
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
Įmonės kodas 188774594, Vasario 16-osios g. 27, LT-35185 Panevėžys
Tel. (8 45) 58 29 46, faks. (8 45) 58 29 75, el. p. savivaldybe@panrs.lt
 Naujienų prenumerata 

Ėriškių apylinkių vietovardžiai paminėti džiugiais atsiminimais ir nostalgijos ašaromis

 

Lietuvos Respublikos seimo iniciatyva 2019-ieji paskelbti Vietovardžių metais.

Balandžio 13 d. Panevėžio rajono Ėriškių kultūros centre įvyko renginys „Nebe tas kaimelis, nebe to ulyčia“.

Kultūros centro renginys Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. sausio 16 d. nutarime Nr. 39 „Dėl Vietovardžių metų minėjimo 2019 metais plano patvirtinimo“ yra įrašytas 10 numeriu.

Išnykę kaimai, į užmarštį išeinantys jų vardai – tai ėriškiečiams labai jautri, nostalgiška, kartais nepelnytą skriaudą menanti tema. Negailestingi permainų vėjai, praėjusio amžiaus 7-ajame dešimtmetyje pakeitę šimtų Lietuvos kaimų likimą, neaplenkė ir Ėriškių. Melioracijos sunaikintų kaimų vardai dar gyvi žmonių atmintyje ir gyvenvietės gatvių pavadinimuose.

Į renginį susirinkę bendruomenės nariai ir svečiai nuoširdžiai domėjosi senų fotografijų, buities ir namų apyvokos daiktų, rankdarbių paroda. Visus eksponatus išsaugojo ir pakviesti pasidalinti parodoje pristatė patys ėriškiečiai.

Renginyje dalyvavęs LR seimo narys Petras Nevulis padėkojo Ėriškių kultūros centrui už pastangas palaikyti Seimo iniciatyvą ir paminėti Vietovardžių metus. Upytės klebonas Gediminas Jankūnas ėriškiečiams linkėjo nepamiršti savo šaknų ir semtis tvirtybės iš praeities.

Renginio moderatorė Vitalija Vasiliauskaitė, Panevėžio kraštotyros muziejaus vyresnioji muziejininkė, Etninės kultūros globos tarybos Užsienio lietuvių bendruomenių ir etnografinių regionų koordinavimo vyriausioji specialistė, kalbino garbaus amžiaus ėriškietes: V. Dubulienę, K. Nefienę, K. Sakalauskienę, M. Jaloveckienę. Moterys pasakojo savo jaunystę gimtuosiuose kaimuose, buvusius kaimynus, bendras šventes ir kasdienius darbus.

Ėriškų ŽŪB direktorius G. Giedraitis prisiminė savo tėvo, buvusio ilgamečio vietos kolūkio pirmininko A. Giedraičio, pastangas tuometę kaimo pertvarkymo reformą padaryti kiek galima mažiau skausmingą paprastam žmogui.

Ramygalos gimnazijos muziejininkė, mokytoja, kraštotyrininkė, krašto patriotiškumo puoselėtoja Irena Zubauskienė pristatė ypatingą leidinį, didelės apimties knygą „Ramygala“, iš serijos „Lietuvos valsčiai“, kurioje galima rasti daug įdomaus ir apie Ėriškius.

Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų Geografijos ir kraštotvarkos katedros docentė dr. Filomena Kavoliutė susirinkusius sudomino moksliniais tyrimais pagrįstais duomenimis apie sovietmečiu vykdytos kaimų pertvarkos priežastis ir pasėkmes.

Renginį papuošė Vadoklių kultūros centro pasakoriaus Pijaus Levickio (vad. E. Zakarkienė) istorija apie tai, „kaip Vadoklių vardas atsirado“, Raguvos kultūros centro auklėtinės Karolinos Juškaitės (vad. Kristina Juškienė) dainos ir smagi savos kūrybos polkutė, popietė užbaigė Ėriškių kultūros centro folkloro ansamblis „Kupetynė“ (vad. D. Banaitienė).

Ėriškių bendruomenė dėkinga organizatoriams už pastangas priminti visiems apie neįkainojamą ryšio su praeitimi svarbą.


 Straipsnio autorė Dalija Zimaitienė, Ėriškių bibliotekos bibliotekininkė,
 Nuotraukos Ėriškių kultūros centro
 
 

Siųsti draugui
Paskutinis atnaujinimas: 2019-04-24 10:55:51
Spausdinimo versija
Twitter MySpace LinkedIn Facebook

Jūsų komentaras

Vardas:
El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam

komentarų nėra
Atgal